UMÓW WIZYTĘ

Usuwanie kamienia nazębnego. Jakie są sprawdzone zabiegi i sposoby?

Usuwanie kamienia nazębnego. Jakie są sprawdzone zabiegi i sposoby

Usuwanie kamienia nazębnego to zabieg zwykle klasyfikowany jako mający znaczenie estetyczne, jednak warto pamiętać, że pod warstwą kamienia mogą rozwijać się niezauważone ogniska próchnicy. Powierzchnia kamienia to także miejsce, w którym mogą rozwijać się bakterie odpowiedzialne za nieświeży oddech. Dlatego usuwanie kamienia nazębnego jest tak ważne.

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to warstwa nierozpuszczalnych soli wapniowych i magnezowych odłożona na powierzchni dziąseł, a powstająca na skutek niewystarczającej higieny jamy ustnej i odkładającej się płytki nazębnej. W efekcie powstaje nieestetyczna, dość gruba warstwa o barwie od lekko kremowej, aż po ciemnobrązową, której często pacjenci nie są w stanie dojrzeć gołym okiem, ponieważ często znajduje się pod dziąsłem.

Jak wygląda zabieg usuwania kamienia nazębnego u dentysty?

W walce z kamieniem nazębnym stosuje się najczęściej skalery ultradźwiękowe, choć często trzeba sięgnąć także po metody mechaniczne. Taki zabieg nie wymaga wcześniejszego przygotowania i może być elementem rutynowej wizyty.

Skaling zębów musi skupiać się nie tylko na powierzchni zębów nad dziąsłami, ale też poniżej ich linii. Dentysta lub higienistka dobiorą właściwą metodę usunięcia złogów w zależności od ich grubości, rozległości i dostępności dla narzędzi. Cała procedura trwa kilkanaście minut, po czym zwykle wykonuje się polerowanie i piaskowanie zębów.

Domowe sposoby usuwania kamienia nazębnego

Internet pełen jest domowych sposobów rzekomo pomocnych w usuwaniu kamienia nazębnego. Domowe metody, które mają zastąpić zabieg skalingu przeprowadzany w gabinecie stomatologicznym są w najlepszym razie nieskuteczne, a w najgorszym – wprost szkodliwe.

Jak często usuwać kamień nazębny?

Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu skalingu jest odłożenie się widocznej warstwy kamienia. W zależności od stylu życia i uwarunkowań genetycznych (związanych na przykład z pH śliny) oraz wzajemnego ułożenia zębów, co wpływa na skuteczne czyszczenie zębów, skaling naddziąsłowy i skaling poddziąsłowy przeprowadzać się powinno najczęściej co 6-12 miesięcy, choć u niektórych pacjentów trzeba ten interwał jeszcze skrócić.

Czy usuwanie kamienia nazębnego boli?

Regularne usuwanie kamienia nazębnego nie ingeruje w tkanki zęba, natomiast w przypadku sięgnięcia po metody mechaniczne dochodzi do delikatnego naruszenia struktury dziąseł. Dyskomfort z tym związany mija najczęściej po kilku godzinach.

Czy usuwanie kamienia nazębnego wybiela zęby?

W zależności od tego, jak powstaje kamień nazębny, może on mieć jaśniejsze lub ciemniejsze zabarwienie. Zwykle jest ciemniejszy niż zęby, więc w pewnym sensie po skalingu zęby będą wydawały się jaśniejsze, jednak to tylko efekt uboczny i raczej nieprzesadnie wyraźny. Dopiero usunięcie płytki nazębnej, osadów, polerowanie i zabieg wybielania mogą oczyścić i dogłębnie wybielić powierzchnie zębów. Niemniej jednak samo usuwanie kamienia też zdecydowanie podnosi estetykę uśmiechu.

Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego?

Usuwanie kamienia nazębnego – w pakiecie z piaskowaniem – kosztuje od ok. 200 do ok. 700 złotych. Rozbieżność jest duża, ponieważ zależy od metody usuwania kamienia, tego, jak duże są to złogi, a więc i od czasu, który będzie trzeba poświęcić na zabieg. Generalnie – im lepsza codzienna higiena, tym tańsze będzie odkamienianie zębów.

Co można robić, aby uniknąć kamienia nazębnego?

  • Kluczowe jest regularne szczotkowanie zębów i regularna higiena jamy ustnej.
  • Odkładanie kamienia w przestrzeniach międzyzębowych opóźnia się dzięki nitkowaniu po umyciu zębów.
  • Kamień odkłada się wolniej, jeśli pije się mniej kawy, herbaty i kolorowego alkoholu.
  • Niektóre rodzaje kamienia nazębnego szybciej odkładają się pod wpływem dymu tytoniowego.

Usuń kamień w naszej klinice i uśmiechnij się najszerzej!

Kamień to wada estetyczna i istotny czynnik ryzyka chorób przyzębia. Codzienna higiena: od płukania jamy ustnej, po właściwe stosowanie past i nitek, nie wystarczy, żeby całkowicie się uchronić przed kamieniem i osadami. Skontaktuj się z nami – umówimy Cię na dogodny termin, żeby profesjonalnie, bezboleśnie, a przede wszystkim skutecznie usunąć cały kamień z Twoich zębów. Zdecyduj się na profesjonalny skaling i uśmiechnij się szerzej, niż kiedykolwiek dotąd.