Usuwanie kamienia nazębnego. Jakie są sprawdzone zabiegi i sposoby?

Usuwanie kamienia nazębnego

Usuwanie kamienia nazębnego to zabieg zwykle klasyfikowany jako mający znaczenie estetyczne, jednak warto pamiętać, że pod warstwą kamienia mogą rozwijać się niezauważone ogniska próchnicy. Powierzchnia kamienia to także miejsce, w którym mogą rozwijać się bakterie odpowiedzialne za nieświeży oddech. Dlatego usuwanie kamienia nazębnego jest tak ważne.

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to warstwa nierozpuszczalnych soli wapniowych i magnezowych odłożona na powierzchni dziąseł, a powstająca na skutek niewystarczającej higieny jamy ustnej i odkładającej się płytki nazębnej. W efekcie powstaje nieestetyczna, dość gruba warstwa o barwie od lekko kremowej, aż po ciemnobrązową, której często pacjenci nie są w stanie dojrzeć gołym okiem, ponieważ często znajduje się pod dziąsłem.

Jak wygląda zabieg usuwania kamienia nazębnego u dentysty?

W walce z kamieniem nazębnym stosuje się najczęściej skalery ultradźwiękowe, choć często trzeba sięgnąć także po metody mechaniczne. Taki zabieg nie wymaga wcześniejszego przygotowania i może być elementem rutynowej wizyty.

Skaling zębów musi skupiać się nie tylko na powierzchni zębów nad dziąsłami, ale też poniżej ich linii. Dentysta lub higienistka dobiorą właściwą metodę usunięcia złogów w zależności od ich grubości, rozległości i dostępności dla narzędzi. Cała procedura trwa kilkanaście minut, po czym zwykle wykonuje się polerowanie i piaskowanie zębów.

Domowe sposoby usuwania kamienia nazębnego

Internet pełen jest domowych sposobów rzekomo pomocnych w usuwaniu kamienia nazębnego. Domowe metody, które mają zastąpić zabieg skalingu przeprowadzany w gabinecie stomatologicznym są w najlepszym razie nieskuteczne, a w najgorszym – wprost szkodliwe.

Jak często usuwać kamień nazębny?

Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu skalingu jest odłożenie się widocznej warstwy kamienia. W zależności od stylu życia i uwarunkowań genetycznych (związanych na przykład z pH śliny) oraz wzajemnego ułożenia zębów, co wpływa na skuteczne czyszczenie zębów, skaling naddziąsłowy i skaling poddziąsłowy przeprowadzać się powinno najczęściej co 6-12 miesięcy, choć u niektórych pacjentów trzeba ten interwał jeszcze skrócić.

Czy usuwanie kamienia nazębnego boli?

Regularne usuwanie kamienia nazębnego nie ingeruje w tkanki zęba, natomiast w przypadku sięgnięcia po metody mechaniczne dochodzi do delikatnego naruszenia struktury dziąseł. Dyskomfort z tym związany mija najczęściej po kilku godzinach.

Czy usuwanie kamienia nazębnego wybiela zęby?

W zależności od tego, jak powstaje kamień nazębny, może on mieć jaśniejsze lub ciemniejsze zabarwienie. Zwykle jest ciemniejszy niż zęby, więc w pewnym sensie po skalingu zęby będą wydawały się jaśniejsze, jednak to tylko efekt uboczny i raczej nieprzesadnie wyraźny. Dopiero usunięcie płytki nazębnej, osadów, polerowanie i zabieg wybielania mogą oczyścić i dogłębnie wybielić powierzchnie zębów. Niemniej jednak samo usuwanie kamienia też zdecydowanie podnosi estetykę uśmiechu.

Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego?

Usuwanie kamienia nazębnego – w pakiecie z piaskowaniem – kosztuje od ok. 200 do ok. 700 złotych. Rozbieżność jest duża, ponieważ zależy od metody usuwania kamienia, tego, jak duże są to złogi, a więc i od czasu, który będzie trzeba poświęcić na zabieg. Generalnie – im lepsza codzienna higiena, tym tańsze będzie odkamienianie zębów.

Co można robić, aby uniknąć kamienia nazębnego?

  • Kluczowe jest regularne szczotkowanie zębów i regularna higiena jamy ustnej.
  • Odkładanie kamienia w przestrzeniach międzyzębowych opóźnia się dzięki nitkowaniu po umyciu zębów.
  • Kamień odkłada się wolniej, jeśli pije się mniej kawy, herbaty i kolorowego alkoholu.
  • Niektóre rodzaje kamienia nazębnego szybciej odkładają się pod wpływem dymu tytoniowego.

Usuń kamień w naszej klinice i uśmiechnij się najszerzej!

Kamień to wada estetyczna i istotny czynnik ryzyka chorób przyzębia. Codzienna higiena: od płukania jamy ustnej, po właściwe stosowanie past i nitek, nie wystarczy, żeby całkowicie się uchronić przed kamieniem i osadami. Skontaktuj się z nami – umówimy Cię na dogodny termin, żeby profesjonalnie, bezboleśnie, a przede wszystkim skutecznie usunąć cały kamień z Twoich zębów. Zdecyduj się na profesjonalny skaling i uśmiechnij się szerzej, niż kiedykolwiek dotąd.