UMÓW WIZYTĘ

All on X

All on X - proteza zębowa całej szczęki na 4 implantach

Odbudowa pełnego łuku zębowego to skomplikowane zadanie, wymagające sporych umiejętności, ale mające olbrzymie znaczenie dla komfortu pacjentów. Wykorzystanie implantów zębowych to stworzenia solidnej bazy pod protezę pozwala zmniejszyć inwazyjność metody, a koncepcja All-on-X to najbardziej rozwinięty tego przykład, gdzie cały łuk trzyma się na zaledwie 4 implantach.

HCentrum Stomatologiczne Jasińscy
All on 4 w HCentrum Stomatologiczne Jasińscy

Co to jest metoda All on X?

Metoda All on X to rozwiązanie implantologiczne, pozwalające na zminimalizowanie liczby użytych implantów i odtworzenie pełnego uzębienia nawet u pacjentów z całkowitym bezzębiem na zaledwie 4 implantach i to w ciągu jednego dnia. O ile sama koncepcja wydaje się dość oczywista, to opracowanie procedur i technologii pozwalających na precyzyjne rozłożenie sił działających na zęby zaledwie na 4 punkty podparcia, wymagało naprawdę długich i wnikliwych analiz. Dziś rozwiązanie All on X dostępne jest w kilku systemach implantów – to zawsze firmy o szczególnie wysokiej renomie i olbrzymim doświadczeniem.

Metoda ta daje tak dobre efekty, że w poszczególnych systemach została też rozwinięta do All on 5 (rzadko stosowana) i All on 6.

Potrzebna pilna pomoc? Zadzwoń!

lub

Jesteśmy otwarci od poniedziałku do soboty

Na czym polega metoda All on X?

Metoda All on X wydaje się prosta, ponieważ zwykle opisywana jest dość skrótowo. Pacjentów już w dniu wszczepienia implantów można już wypuścić do domu z nowym uśmiechem, natomiast w praktyce jest to zdecydowanie bardziej skomplikowany zabieg – wymaga sporo pracy i dokładności.

 1. Pierwszym etapem zawsze jest wnikliwe badanie stanu zdrowia jamy ustnej. Wykonuje się też zdjęcia rentgenowskie i skany komputerowe. Na tej podstawie nie tylko można zakwalifikować pacjenta do zabiegu albo skierować do procedur przygotowawczych, na przykład przeszczepu kości, ale też zaplanować wyniki odbudowy.
 2. U pacjentów, którzy mogą przejść zabieg wszczepienia implantów, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, choć są kliniki, które szczególnie wrażliwym pacjentom mogą zaoferować znieczulenie ogólne. Wszczepienie implantów wymaga przygotowania odpowiedniej obsady i umieszczenia w przygotowanych otworach właściwie zamocowanych trzonów.
 3. Do wszczepionych implantów mocuje się odbudowę tymczasową. Proces gojenia po zakończeniu zabiegu chirurgicznego trwa kilka miesięcy i w tym czasie pacjent może korzystać z rozwiązań tymczasowych. Most tymczasowy nie jest ekstremalnie trwały – ma wystarczyć tylko na maksymalnie pół roku, ale i tak pozwala funkcjonować pacjentowi w niemal pełnym zakresie.
 4. Po zakończeniu gojenia opiekun pacjenta może już przygotować odbudowę ostateczną. Na tytanowe implanty zakłada się most ostateczny przygotowany na podstawie klasycznego wycisku. Choć teoretycznie można by go było przygotować na bazie skanu, producenci systemów stosowanych w metodzie All on X stawiają na klasyczny wycisk – jest najlepszym rozwiązaniem ze względu na niezrównaną precyzję i niski koszt.

W dniu wykonania zabiegu mocuje się pacjentowi most tymczasowy – to bardzo ważne dla osób z rozległymi brakami zębowymi, bo zyskują w pełni funkcjonalny garnitur zębowy już w czasie jednej wizyty. Oczywiście i ten opis z konieczności jest uproszczony, ale stały most powstaje w metodzie All on X zdecydowanie szybciej niż w klasycznych procedurach.

Na ilu implantach można stosować metodę All on X?

All on X

All on X to podstawowy wariant, od którego zresztą cała koncepcja bierze swoją nazwę. W tym przypadku cała odbudowa opiera się na czterech implantach w jamie ustnej pacjenta: dwóch z przodu i dwóch tylnych, przy czym tylne umieszczane są pod odpowiednim kątem, żeby lepiej przenosiły obciążenia związane z żuciem. Procedura All for 4 jest wariantem podstawowym i może być stosowana u większości pacjentów. Z oczywistych powodów w tym wariancie utrzymane są mniejsze koszty leczenia niż przy wykorzystaniu większej liczby implantów.

All on 6

Bardziej rozbudowany wariant to opacie protezy na 6 implantach. To rozwiązanie stosuje się u pacjentów, którzy mają zbyt małą ilość kości lub jest ona zbyt słaba, aby oprzeć na niej stałe zęby. U pacjentów ze znacznym zanikiem kości można też przeprowadzić procedurę przeszczepu kości, jednak o tym, jakie są możliwe rozwiązania w konkretnych przypadkach, zawsze decyduje stomatolog. Dodatkowe różnice między opcją z 4 a 6 implantami mają raczej charakter techniczny i dotyczą kątów wszczepienia implantów czy ich średnicy.

All on 4

Komu rekomendujemy tę metodę?

Proces leczenia metodą All on X pozwala cieszyć się nowym uśmiechem już w dniu zabiegu chirurgicznego, więc jest to leczenie błyskawiczne. Może oczywiście wymagać dodatkowych zabiegów przed wszczepieniem implantów, jednak co do zasady polecamy tę metodę w przypadku pacjentów z bezzębiem. Ze względu na trwałość leczenie implantologiczne jest sugerowane przede wszystkim pacjentom w młodszym wieku – zabieg All on X pozwala na naprawdę trwałą odbudowę.

Zalety metody All on X

Dzięki metodzie All on X można cieszyć się pełnym uzębieniem już w dniu wszczepienia implantów.

 • Ta metoda doskonale imituje naturalne uzębienie nie tylko pod względem estetycznym, ale także funkcjonalnym.
 • W przeciwieństwie do klasycznej protezy nie ma tu ryzyka utraty smaku.
 • Metoda nie wymaga przeprowadzania dodatkowych zabiegów regeneracyjnym, a implanty goją się bardzo szybko.
 • Można odzyskać komfort, jaki dają naturalne zęby już przy zaledwie 4 implantach.
 • Co do zasady ta metoda nie wymaga przeszczepu kości, więc jest szybsza, mniej inwazyjna, a ryzyko komplikacji – niższe.
 • O ile zwykła proteza opiera się o podniebienie czy dziąsła, co powoduje dyskomfort, pacjenci korzystający z odbudowy po wszczepieniu implantów te problemy nie występują.
 • Odbudowa All on X jest ekstremalnie trwała w porównaniu z innymi opcjami.

All on X to połączenie relatywnie prostego i świetnie znanego zabiegu wszczepienia implantów z najnowocześniejszymi technikami odbudowy uzębienia. Możliwość przeprowadzenia całego zabiegu w jeden dzień pozwala pacjentom w naszej klinice maksymalnie szybko odzyskać pełen komfort i piękny uśmiech.

All on X – wskazania

Metodę All on X stosuje się w dwóch przypadkach:

 • u pacjentów z bezzębiem;
 • u pacjentów, u których uszkodzenia zębów lub kości w szczęce bądź żuchwie są na tyle znaczne, że traktuje się je jako bezwzględne wskazania do resekcji zęba.

All on X – przeciwwskazania

Lista przeciwwskazań w metodzie All on X jest stosunkowo krótka:

 • poważne ubytki kości żuchwy niemożliwe do odbudowy;
 • stany zapalne kości, aktywna faza chorób jamy ustnej;
 • stanu nowotworowe;
 • przeciwwskazania ogólnoustrojowe: cukrzyca, zaburzenia krzepliwości, ciąża, zażywanie niektórych leków.

W większości przypadków u pacjentów stwierdza się jedynie przeciwwskazania względne, czyli takie, które można usunąć lub „przeczekać”.

Jak się przygotować do zabiegu?

Zabieg nie wymaga poważniejszych przygotowań. Należy potraktować go jak każdy zabieg chirurgiczny w jamie ustnej. W czasie konsultacji i samego zabiegu lekarz będzie potrzebował czystego pola operacyjnego, więc warto zrezygnować z makijażu. Należy kilka godzin przed zabiegiem w znieczuleniu miejscowym zjeść lekki posiłek.

Czy są możliwe jakieś skutki uboczne?

Tytanowe implanty są biokompatybilne, więc jeśli zostaną założone prawidłowo, nie będą dawały żadnych komplikacji. Poza tym mogą pojawiać się przejściowa opuchlizna, zasinienia lub podrażnienia, które u niektórych pacjentów będą prowadziły do odczuwania silnego dyskomfortu.

Postępowanie pozabiegowe

Konieczne jest zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Ból można łagodzić podstawowymi lekami przeciwbólowymi. Jeśli w czasie leczenia pojawią się niepokojące objawy, należy skontaktować się z lekarzem.

Ile kosztuje All on X – cennik

Ceny zabiegu All on X zaczynają się mniej więcej od 25 tys. złotych. Wyższe ceny dotyczą bardziej skomplikowanych procedur lub przypadków wymagających dodatkowego przygotowania. Dokładny plan leczenia i koszty są podawane w czasie pierwszej wizyty.

Dlaczego warto wybrać metodę All on X w HCentrum?

Choć technika All on X staje się coraz popularniejsza, nie wszędzie można liczyć na najwyższą jakość usług. U nas jest ona pewna.

 • Doświadczenie – wszyscy nasi dentyści, chirurdzy i protetycy mają wiele lat doświadczenia w pracy z pacjentami.
 • Jasna komunikacja – rozumiemy, że pacjenci nie są ekspertami, dlatego tłumaczymy wszystkie zabiegi i procedury.
 • Nowoczesne wyposażenie – nasza wiedza i doświadczenie są ważne, ale nie moglibyśmy osiągać doskonałych wyników bez najlepszego sprzętu.
 • Komfort – wiemy, że dla większości pacjentów największym problemem związanym z wizytą u stomatologa jest stres: dzięki przyjaznej atmosferze, u nas nie będzie to problemem.

Przyjdź do nas – znajdziemy rozwiązanie!

Jeśli zainteresowała Cię metoda All on X i zastanawiasz się, czy to rozwiązanie dla Ciebie, umów się na wizytę. Chętnie o tym porozmawiamy lub zaproponujemy alternatywne rozwiązania.

HCentrum Stomatologiczne Jasińscy

Nie odkładaj sowjego zdrowia na później, sprawdź jak działają MediRaty

HCentrum Stomatologiczne Jasińscy może się poszczycić przynależnością do prestiżowej organizacji Leading Implants Centers skupiającej najlepsze gabinety implantologiczne w Europie.

Masz pytania?

Napisz do nas!