Stomatologia zachowawcza, zwana też czasem ogólną, to podstawowy zakres dbałości o zdrowie zębów i całej jamy ustnej. To właśnie w ramach stomatologii zachowawczej wykonuje się zabiegi higienizacyjne i stosuje różne metody leczenia zachowawczego, czyli najczęściej usuwania próchnicy i uzupełniania ubytków.
Stomatologia zachowawcza, choć obejmuje procedury, które mogą się wydawać absolutnie podstawowe, wymaga jednak sporego zaangażowania, rozległej wiedzy i doświadczenia, które pozwala stomatologowi wybrać sposób leczenia i metody profilaktyczne zgodne z oczekiwaniami pacjentów. W HCentrum Stomatologicznym Jasińscy pracują wybitni specjaliści, którzy rozumieją, że stomatologia zachowawcza jest pierwszym etapem dbałości o zdrowie i estetykę uśmiechu.
Dysponujemy bardzo nowoczesnym sprzętem, który od samego początku, często w czasie już jednej wizyty, pozwala naprawić niektóre niewielkie uszkodzenia zębów i zapewnić maksymalną skuteczność procedur leczniczych.
Stomatologia zachowawcza to dział stomatologii, który, zgodnie z nazwą, skupia się na zachowaniu zdrowia zębów pacjenta. Niekiedy oznacza to konieczność skupienia się na profilaktyce, kiedy indziej w grę wchodzą podstawowe zabiegi higienizacyjne zapobiegające rozwojowi próchnicy (jej powstawaniu sprzyja płytka nazębna, osad i kamień, które można usuwać), a czasem konieczne jest wypełnienie ubytków lub zajęcie się na przykład leczeniem głębiej uszkodzonych zębów.
Właśnie w ramach stomatologii zachowawczej mieści się kompleksowe leczenie i na tym etapie też warto wyłapywać różne niepokojące objawy w jamie ustnej – nie wszystkie choroby objawiają się od razu bólem zęba. Czasem osadzający się kamień nazębny albo wczesne stadia chorób dziąseł nie są uciążliwe, ale w ramach stomatologii zachowawczej można się nimi zająć przy minimalnym dyskomforcie pacjenta.
Próchnica jest najpowszechniejszą chorobą zębów – dotyka ponad 90% osób. Jej istotą jest demineralizacja szkliwa, a to odbywa się wskutek działalności bakterii. Te stanowią zasadniczo istotny element mikrobioty jamy ustnej, ale w określonych warunkach namnażają się szybciej i generują więcej kwasów, które uszkadzają zęby. Wraz z postępującą demineralizacją osłabieniu ulega struktura zębów. Jakkolwiek nie jest prawdą, że próchnica powstaje tylko przez zaniedbania procedur higienicznych, to jednak słaba higiena jamy ustnej stanowi najpoważniejszy czynnik ryzyka.
Podział próchnicy przeprowadza się ze względu na różne kryteria. W stomatologii zachowawczej ma znaczenie, czy jest to próchnica głęboka, powierzchniowa czy ukryta, to, ile zębów zostało dotkniętych chorobą, czy nawet to, w jakim tempie choroba postępuje. Choć ten podział może wydać się dość akademicki, stomatolog na najwyższym poziomie bierze pod uwagę te kryteria, żeby opracować indywidualny plan leczenia i profilaktyki.
To, że niektóre typy próchnicy w konkretnych klasyfikacjach wydają się mniej groźne, nie oznacza, że można je z czystym sumieniem bagatelizować. Co najwyżej jest to pewna wskazówka dotycząca tego, jak trudne będzie leczenie, ile wizyt będzie potrzebnych i jakie są szanse na to, że pacjenci odzyskają zdrowy uśmiech.
W stomatologii zachowawczej szczególne znaczenie ma właściwa profilaktyka, a jej częścią jest też profesjonalne podejście do codziennej higieny jamy ustnej. Aby cieszyć się ze zdrowego uśmiechu, należy w sposób prawidłowy szczotkować zęby, regularnie odbywać niektóre zabiegi higienizacyjne i kontrolować stan zdrowia zębów. Przeglądy zdrowia jamy ustnej, choć wydają się banalne, są w stomatologii zachowawczej ekstremalnie istotne.
W zależności od wielkości i głębokości zmian można zastosować albo metody powierzchniowe, albo oczyścić i zabezpieczyć głębsze zmiany. Specjalne wypełnienia pozwalają zachować naturalny wygląd zębów, ich pełną sprawność, ale przede wszystkim ograniczyć dalszy rozwój ognisk próchnicowych.
Do nadwrażliwości zębów dochodzi wskutek odsłonięcia zakończeń nerwowych lub uszkodzenie zewnętrznych warstw zębów, co umożliwia podrażnienie nerwów znajdujących się głębiej. Prawidłowe zabezpieczenie tak narażonych zębów pozwala odzyskać komfort, a w dalszej kolejności uchronić od obumarcia zęba, które może być skrajną konsekwencją zaniedbań w tej materii.
Scaling i piaskowanie pozwalają pozbyć się kamienia i osady, pod którymi mogą tworzyć się ogniska próchnicowe. Prawidłowe wykonanie tych zabiegów wymaga dobrego sprzętu i umiejętności posługiwania się nim, ale zdecydowanie warto regularnie się na nie decydować, żeby zadbać o pełnię zdrowia zębów i dziąseł.
Zmiany próchnicze, jeśli postępują, mogą w skrajnym przypadku prowadzić do obumarcia zębów. Trzeba też pamiętać o tym, że próchnica jako choroba bakteryjna, może przenosić się na inne zęby. Kiedy ogniska próchnicze stają się dość głębokie, towarzyszy im silny ból, który poważnie utrudnia codzienne funkcjonowanie pacjentów. Z próchnicą powiązane są również choroby dziąseł, które dziś uważa się za skorelowane ze zwiększonym ryzykiem zawałów serca, incydentów neurologicznych lub patologii ciąży.
Szczegółowy kosztorys wykonujemy po konsultacji z lekarzem, indywidualnie dla każdego pacjenta.
W HCentrum Stomatologicznym Jasińscy pracują najlepsi dentyści, mający do dyspozycji nowoczesny sprzęt. Ich doświadczenie w stomatologii zachowawczej może zaoszczędzić Ci wiele dyskomfortu w przyszłości. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje zęby są mocne i zdrowe i że dbasz o nie w najlepszy możliwy sposób, umów się na wizytę. Przeprowadzimy pełny przegląd, zaoferujemy skrojoną na miarę higienizację, a jeśli trzeba będzie, przygotujemy też indywidualny plan leczenia, dzięki któremu uśmiechniesz się szerzej niż kiedykolwiek wcześniej.
HCentrum Stomatologiczne Jasińscy może się poszczycić przynależnością do prestiżowej organizacji Leading Implants Centers skupiającej najlepsze gabinety implantologiczne w Europie.