Periodontologia

Zapalenie przyzębia

Zapalenie przyzębia ( periodontitis) wywołane jest przez płytkę bakteryjną gromadzącą się na krawędziach dziąseł i w przestrzeniach międzyzębowych. Jeśli płytka nie będzie regularnie usuwana to organizm zareaguje na nią stanem zapalnym. Początkowo zapalenie dziąseł przechodzi w postać chroniczną, a następnie rozprzestrzenia się na otaczające zęby , tkankę łączną oraz kości zębodołu co skutkuje wzmożonym krwawieniem z dziąseł, „ cofaniem się” dziąseł i utraty kości zębodołu, co w konsekwencji prowadzi do rozchwiania, a następnie utraty zębów.
Pierwsze objawy utraty zębów to: obrzęk, zaczerwienienie i krwawienie dziąseł, cofanie się dziąseł, nadwrażliwość szyjek zębowych, nieprzyjemny zapach z ust, rozchwianie zębów.
Rozwojowi zapalenia przyzębia sprzyja długotrwały stres, wiele chorób ogólnych (np. cukrzyca) , monotonna dieta, brak witamin i minerałów oraz palenie papierosów.

Terapia Vectorem

W zasadniczym leczeniu przyzębia znajduje zastosowanie ultradźwiękowy system Vector Paro. Leczenie powinno być poprzedzone zabiegiem higienizacyjnym, podczas którego usuwa się kamień nazębny i płytkę bakteryjną. Vector jako jedyne urządzenie umożliwia pracę z fluidem hydroksyapatytowym ( substancją, z której zbudowany jest ząb) , który oprócz polerowania zębów wbudowuje się w twarde tkanki zęba, zamykając kanaliki zębinowe przez co zmniejsza się nadwrażliwość zębów. Kamień i płytka nazębna uszkadza szkliwo i zębinę zębów prowadząc do ich demineralizacji. Fluid hydroksyapatytowy działa w odwrotnym kierunku naprawiając zmiany jeszcze odwracalne. Wysokie stężenie hydroksyapatytu sprawia, że zęby są jeszcze gładsze i jeszcze mniej wrażliwe.
Terapia przeprowadzona Vectorem jest delikatna i bezbolesna. Kieszonki dziąsłowe i powierzchnie korzenia zostają dokładnie oczyszczone ze złogów płytki bakteryjnej. Vector może być stosowany nie tylko wokół naturalnych koron zębów, ale także wokół prac protetycznych i implantów. Leczenie Vectorem połączone z ozonoterapią przyspiesza uzyskanie terapeutycznych rezultatów.
Periodontitis jest procesem przewlekłym, którego leczenie może być zakończone długotrwałym sukcesem tylko wtedy, gdy zęby i dziąsła ( przyzębie) są regularnie kontrolowane i oczyszczane.
Częstotliwość zabiegów zależy od indywidualnych potrzeb pacjentów.
Nieleczone choroby przyzębia mają bardzo duży wpływ na ogólny stan zdrowia, zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca, incydentów neurologicznych oraz powikłań ciążowych.


ZADZWOŃ