Endodoncja (leczenie kanałowe)

Leczenie endodontyczne jest przeprowadzane z powodu nieodwracalnych stanów zapalnych miazgi lub tkanek okołowierzchołkowych zęba. Jego celem jest dokładna dezynfekcja systemu kanałów, a następnie szczelne ich wypełnienie. Leczenie to może być przeprowadzone, w zależności od rozpoznania na jednej lub kilku wizytach.

Leczenie jednowizytowe

Istnieją przypadki, gdy całe leczenie endodontyczne można przeprowadzić jednoetapowo. Wówczas na jednej wizycie kanały zostają udrożnione, wydezynfekowane i wypełnione. Zaletą takiego postępowania jest oszczędność czasu oraz krótsze występowanie dolegliwości związanych z leczeniem.

Leczenie pod mikroskopem

Zdarza się, że na skutek anomalii anatomicznych lub zmian zachodzących w zębie z wiekiem, niektóre struktury (kanały dodatkowe, przewężenia) nie są widoczne gołym okiem. W takiej sytuacji wykonanie zabiegu w powiekszeniu daje szansę na dokładną dezynfekcję systemu endodontycznego, a tym samym na powodzenie całego leczenia.


Mikroskop Carl Zeiss EXTARO 300

Nowy model mikroskopu operacyjnego EXTARO 300 marki CARL ZEISS,to rewolucyjne urządzenie, zmieniające „zasady gry” na rynku sprzętu optycznego dedykowanego stomatologom.
Urządzenie tworzy nowy, wyższy standard mikroskopów operacyjnych, któremu ci którzy będą chcieli zaistnieć na rynku wyposażenia gabinetów dentystycznych, będą musieli się podporządkować. Co więcej, ten nowy, wyższy poziom to dziś szczytowe osiągnięcie inżynierii firmy CARL ZEISS będącej liderem w segmencie optycznych wyrobów medycznych dedykowanych m.in. do stomatologii.HC_75

HC_80

HC_82

Leczenie powikłań

Leczenie endodontyczne jest z natury trudne. Mikrorozmiar oraz nieprzewidywalność struktur, w których porusza się lekarz powodują, że łatwo o wystąpienie powikłań. Do najczęstszych zalicza się:
- odłamanie korony / ściany zęba,
- perforacja,
- złamanie narzędzia,
- przebarwienie korony,
- nieodnalezienie wszystkich kanałów,
- odma.

Powtórne leczenie kanałowe

Leczenie endodontyczne należy przeprowadzić powtórnie, gdy istnieje ryzyko przedostania się bakterii lub pozostawienie ich w systemie kanałów. Dzieje się tak w przypadku niewłaściwego wypełnienia kanału lub nieszczelnej odbudowy części koronowej, pozwalającej na wnikanie drobnoustrojów do komory zęba.

Usuwanie złamanych narzędzi kanałowych

Złamanie narzędzia w kanale jest jednym z głównych powikłań leczenia endodontycznego. Często warunkiem powodzenia terapi jest usuniecie tej przeszkody z przestrzeni kanału. O konieczności wykonania takiej procedury decyduje lokalizacja instrumentu, a także wyjściowy stan miazgi i tkanek okołowierzchołkowych.


ZADZWOŃ