Endodoncja (Leczenie kanałowe)

Leczenie kanałowe pod mikroskopem Gdańsk

Leczenie kanałowe jest trudne przede wszystkim dlatego, że wymaga specjalistycznego sprzętu i niebywałej precyzji. Jednocześnie jednak poprawnie przeprowadzona procedura leczenia endodontycznego pozwala na zachowanie zęba. Dobry specjalista czasem jest w stanie przeprowadzić całą procedurę leczenia kanałowego w czasie jednej wizyty, choć to oczywiście zależy od stanu korzenia zębowego.

HCentrum Stomatologiczne Jasińscy
Endodoncja leczenie kanałowe Gdańsk HCentrum

Dlaczego warto z nas skorzystać?

Zabiegi endodontyczne wymagają bardzo dużej precyzji i wprawy. W HCentrum stomatologicznym Jasińscy pracują najlepsi specjaliści zajmujący się endodoncją.

  • Pracujący z nami dentyści mają bardzo duże doświadczenie i wielką wiedzę, a to oznacza, że zabieg będzie maksymalnie skuteczny.
  • Dysponujemy ultranowoczesnymi mikroskopami i sprzętem do oczyszczania, dezynfekcji i wypełniania kanałów korzeniowych, co minimalizuje ryzyko wtórnej infekcji i zwiększa szansę na uratowanie uszkodzonego zęba czasem nawet w czasie tylko jednej wizyty.
  • Tworzymy indywidualny plan leczenia, uwzględniając potrzeby pacjenta, stan zdrowia zębów i rozległość zniszczeń. Naszym celem jest najwyższa skuteczność leczenia w każdym przypadku i zachowanie zęba.
  • Zabiegi przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że zmniejszony jest dyskomfort, jaki pacjent odczuwa w czasie leczenia kanałowego.

Usunięcie zęba traktujemy jak ostateczność i przeprowadzamy pod mikroskopem leczenie kanałowe zębów, które można uratować. Wiemy, że cały proces wymaga ogromnej precyzji, dlatego korzystamy z najlepszego sprzętu, który pozwala utrzymać nam wysoką jakość usług, a pacjentom gwarantuje spokój na długie lata.

Potrzebna pilna pomoc? Zadzwoń!

lub

Jesteśmy otwarci od poniedziałku do soboty

Czym jest endodoncja?

Endodoncja – potocznie sprowadzana do leczenia kanałowego – to zabiegi dentystyczne przeprowadzane w obrębie kanałów korzeniowych. Właściwie przeprowadzone jest całkowicie bezpieczne, choć nie zawsze tak było. Cała procedura sprowadza się do bardzo precyzyjnego oczyszczenia kanału, dezynfekcji pola zabiegowego i wprowadzeniu w miejsce miazgi materiału zastępczego, który utrwali strukturę w tym miejscu.

Fakt, że dla wielu osób jest to wciąż kontrowersyjna procedura, wynika z faktu, że bez właściwego sprzętu lub przeprowadzone niedbale leczenie wymaga później poprawek. Jedynym sposobem, aby pacjenci mogli cieszyć się w pełni funkcjonalnymi zębami po leczeniu kanałowym, jest bardzo dokładne przeprowadzenie zabiegu przez doświadczonego lekarza – wtedy ponowne leczenie kanałowe nie będzie konieczne.

Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe jest procedurą obejmującą kilka etapów.

  • Pierwszą czynnością jest oczyszczenie kanału korzeniowego z miazgi zębowej. Fachowo proces ten nazywa się ekstyrpacją miazgi i ma doprowadzić do pozostawienia pustego kanału.
  • Wstępnie oczyszczony kanał musi zostać opracowany specjalnymi pilnikami. Mają one odpowiedni kształt i wielkość, aby mogły mechanicznie dotrzeć w całą przestrzeń. Ten etap wymaga precyzyjnej obserwacji pod mikroskopem. Dopiero bowiem użycie mikroskopu pozwala wprowadzić pilniki w najdrobniejsze zakończenia kanałów. Kanał korzeniowy jest też płukany i oczyszczany chemicznie. Ma to na celu wypłukanie resztek miazgi i drobinek tkanek pozostałych po oczyszczaniu mechanicznym.
  • W czysty i zdezynfekowany kanał wprowadza się substancję wypełniającą. Jej skład pozwala na trwałe odbudowanie struktury korzenia. Również na tym etapie użycie mikroskopu pozwala upewnić się, że w kanale nie pozostała żadna pusta przestrzeń.
  • Na utrwalonym wypełnieniu można odbudować koronę. Wykorzystuje się w tym celu pozostałości zęba pacjenta lub sięga od razu po narzędzia protetyki stomatologicznej.

Usługi endodontyczne

Leczenie jednowizytowe

Często cała procedura endodontyczna wymaga zwykle kilku wizyt, ale w niektórych przypadkach można przeprowadzić ją w czasie jednej wizyty. Lekarz prowadzący leczenie podejmie decyzję, oceniwszy uprzednio rozległość uszkodzeń i specyficzne potrzeby pacjenta.

Leczenie powikłań

Niewłaściwie przeprowadzone leczenie kanałowe naraża pacjentów na dodatkowy dyskomfort. Niedokładne oczyszczenie lub wypełnienie kanałów, pozostawienie w nich złamanych narzędzi dentystycznych, perforacje lub wtórne odłamanie fragmentu korony nie muszą prowadzić do usunięcia zęba.

Powtórne leczenie kanałowe

Jeśli ząb poddany leczeniu kanałowemu nie został przez lekarza właściwie zabezpieczony, istnieje ryzyko jego powtórnego nadkażenia. Warto wtedy przeprowadzić całą procedurę leczenia ponownie z użycie mikroskopu, żeby upewnić się, że efekt będzie maksymalnie trwały.

Czy leczenie kanałowe boli?

Dziś leczenie kanałowe nie musi boleć. Dostępne są różne metody miejscowego znieczulenia, które sprawia, że najczęściej nie jest odczuwalny nawet dyskomfort, a jedynym nieprzyjemnym momentem bywa samo podanie znieczulenia. Uczucie dyskomfortu co prawda może pojawić się po ustąpieniu znieczulenia, ale jest ono zwykle na tyle niedokuczliwe, że nie utrudnia codziennego funkcjonowania i bardzo szybko ustępuje.

Kiedy wykonuje się leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe wykonuje się na martwych lub obumierających zębach, których jednak nie trzeba usuwać. Jeśli korona jest stabilna i odpowiednio zabezpieczona, oczyszczenie i wypełnienie kanałów korzeniowych może pozwolić na pozostawienie zęba pacjenta jeszcze przez czas sięgający nawet kilkudziesięciu lat bez dodatkowych powikłań. Leczy się w ten sposób zęby obumierający na skutek urazów, chorób lub wtedy, kiedy przyczyna ich obumarcia nie jest pewna.

Czy można leczyć kanałowo w ciąży?

Co do zasady leczenie kanałowe nie jest przeprowadzane u kobiet w ciąży ze względu na konieczność wykonania zdjęć RTG i podanie środków znieczulających. Dentysta może jednak wspólnie z pacjentką podjąć decyzję o tymczasowym zabezpieczeniu kanałów i pozostawieniu zęba do leczenia kanałowego w późniejszym okresie.

Czy warto leczyć kanałowo pod mikroskopem?

Zdecydowanie tak. Choć generalnie mikroskop nie jest niezbędny, to jest to w praktyce jedyne narzędzie, które pozwala dotrzeć do najdrobniejszych kanałów i właściwie je opracować, co w olbrzymim stopniu zwiększa trwałość takiego zabezpieczenia i minimalizuje ryzyko ponownego nadkażenia. Biorąc pod uwagę, że leczenie kanałowe pod mikroskopem i bez są dla pacjenta takim samym obciążeniem, zdecydowanie warto wybrać tę metodę, która daje lepsze rezultaty.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem cennik Gdańsk

Leczenie kanałowe Gdańsk

W naszym gabinecie podejmujemy się endodoncji w każdym przypadku, w którym ząb jest do uratowania. Zastosowanie w gabinecie nowoczesnego sprzętu pozwala na przeprowadzenie leczenia kanałowego pod mikroskopem z bardzo dużymi szansami na pełny sukces. Skontaktuj się z nami, jeśli zamiast ekstrakcji, wolisz zachować swoje zęby i wyleczyć je kanałowo. Umów wizytę, pozwól doskonałemu dentyście ocenić sytuację i pozbądź się dolegliwości raz na zawsze.

HCentrum Stomatologiczne Jasińscy

Nie odkładaj sowjego zdrowia na później, sprawdź jak działają MediRaty

HCentrum Stomatologiczne Jasińscy może się poszczycić przynależnością do prestiżowej organizacji Leading Implants Centers skupiającej najlepsze gabinety implantologiczne w Europie.

Masz pytania?

Napisz do nas!