UMÓW WIZYTĘ

Stomatologia dziecięca

Stomatolog dziecięcy Gdańsk

Profilaktyka i leczenie zębów u najmłodszych pacjentów bywa wymagające, ale nie ulega wątpliwości, że jest szczególnie istotne. Już na tym etapie życia dziecka należy dbać o wykształcenie prawidłowych nawyków i dbałość o ogólną higienę jamy ustnej, szczególnie że pewne dolegliwości zębów mlecznych łatwo przenoszą się na zęby stałe.

HCentrum Stomatologiczne Jasińscy
Stomatologia dziecięca Gdańsk HCentrum

Dlaczego warto nas wybrać?

W naszym gabinecie stomatologicznym często przyjmujemy małych pacjentów. Wiemy, że choć wymagają oni zupełnie innego podejścia niż dorośli, to do dbania o stan zębów mlecznych należy podejść z równym zaangażowaniem.

 • Nasi dentyści specjalizują się w stomatologii dziecięcej i mają świetny kontakt z młodszymi pacjentami, dzięki czemu wizyta przebiega w miłej atmosferze, a jednocześnie jest całkowicie profesjonalna.
 • Stawiamy na rozwiązania przyjazne dzieciom. W gabinecie dentystycznym mogą one nawet wybrać kolorowe wypełnienia, dzięki którym mali pacjenci mogą zapomnieć o stresie, jaki towarzyszy im w czasie wizyty. W tym samym celu przeprowadzamy wizyty adaptacyjne.
 • Wśród naszych dentystów jest kilku specjalistów chorób jamy ustnej wieku rozwojowego. Ich doświadczenie pozwala szczególnie sprawnie rozpoznawać, diagnozować i leczyć zęby atakowane przez próchnicę lub wczesne stadia zapalenia dziąseł.
 • W czasie wizyty przygotowujemy małego pacjenta do samodzielnej dbałości o higienę jamy ustnej, dzięki czemu już pierwsza wizyta może przełożyć się na długofalowe pozytywne nawyki.

Wiemy, że także rodzice wymagają od nas więcej, kiedy na fotelu dentystycznym siedzą ich pociechy. Dentysta prowadzący leczenie zadba o wyjaśnienie wszystkich wątpliwości i odpowie na pytania zarówno młodego pacjenta, jak i opiekunów.

Potrzebna pilna pomoc? Zadzwoń!

lub

Jesteśmy otwarci od poniedziałku do soboty

Czym jest stomatologia dziecięca?

Stomatologia dziecięca i stomatologia wieku rozwojowego to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób zębów i jamy ustnej u dzieci i młodzieży. Pewne aspekty pozostają niezmienne, jeśli chodzi o zęby mleczne i stałe, ale niektóre procedury odpowiednio się modyfikuje. Poza tym wiek i poziom rozwoju kośćca mogą ograniczać stosowanie niektórych rozwiązań, które są możliwe u dorosłych.

Celem stomatologów dziecięcych jest profilaktyka próchnicy i chorób dziąseł, prowadzenie leczenia zachowawczego u młodszych pacjentów, ale także współpraca z ortodontami lub – w razie konieczności – specjalistami z zakresu chirurgii stomatologicznej. Regularne wizyty kontrolne, zabiegi higienizacyjne i leczenie zachowawcze są tak samo ważne, jak wpływ dentysty na kształtowanie odpowiednich nawyków u młodych pacjentów.

Dlaczego warto skorzystać z usług stomatologa dziecięcego?

Stomatolog dziecięcy jest specjalistą szczególnym. Poza tym, że musi być wykształcony na najwyższym poziomie, mieć duże doświadczenie i umieć prowadzić leczenie także w nietypowych przypadkach, powinien mieć także dobry kontakt z młodymi pacjentami.

 • Już od pierwszego kontaktu z dentystą dziecko może wyrabiać prawidłowe nawyki higieniczne. To ważne, ponieważ nie wszystkie utarte schematy postępowania są właściwe, a często już jedna wizyta może zaważyć na tym, jak pacjent przez całe życie będzie dbał o zdrowie jamy ustnej.
 • Niektóre choroby, w tym próchnica, mogą przenosić się z zębów mlecznych na stałe. Niepodjęcie leczenia u dzieci oznacza więcej wizyt w późniejszym wieku i zwykle przekłada się też na wyższy stopień skomplikowania leczenia.
 • U dzieci relatywnie łatwo jest jeszcze kształtować linię uśmiechu, więc stomatolog dziecięcy może zaoferować nie tylko lakowanie i lakierowanie, ale też zasugerować leczenie ortodontyczne, które powinno przynieść szybkie i widoczne rezultaty.

Najkrócej mówiąc, odwiedzając gabinet dentystyczny z dzieckiem, opiekunowie dbają o to, żeby w późniejszym czasie ich dzieci miały mniej problemów ze zdrowiem zębów. Łatwiej zapobiegać, niż leczyć, a jeśli na profilaktykę jest już za późno, to warto leczenie podjąć jak najszybciej.

Nasze usługi z zakresu stomatologii dziecięcej

Do zdrowia jamy ustnej młodych pacjentów podchodzimy bardzo poważnie. Oferujemy pełen wachlarz usług, które pozwolą zadbać o zdrowie zębów stałych i mlecznych.

 • Regularne wizyty kontrolne. Przebieg wizyty kontrolnej jest zawsze uzależniony od wcześniejszego leczenia, ale w każdym przypadku chodzi o odpowiednią profilaktykę i wczesne wykrycie objawów chorób zębów.
 • Higienizacja: lakowanie zębów, usuwanie kamienia, fluoryzacja i lakierowanie zębów mogą zabezpieczyć je przed próchnicą i sprawiają, że jeśli już jakaś choroba się pojawi, to zwykle postępuje wolniej, co przekłada się na prostsze i krótsze leczenie.
 • Stomatologia zachowawcza. Lekarz-stomatolog dziecięcy podejmuje leczenie zarówno zębów mlecznych, jak i stałych, dbając o to, żeby młody pacjent jak najdłużej mógł w pełni korzystać ze swojego garnituru zębowego.
 • Usunięcie zębów mlecznych lub stałych. To zabieg budzący w dzieciach pewien strach, ale dobry lekarz może zastosowanie niektóre rodzaje znieczulenia, aby dyskomfort pacjenta zmniejszyć. Usunięcie zębów jest zabiegiem wykonywanym wtedy, kiedy stomatologia zachowawcza nie jest już w stanie pomóc, zęby mleczne zaburzają proces wyrzynania się zębów stałych lub – w ostateczności – jeśli jest to konieczne na przykład w celu korekty ortodontycznej.

U najmłodszych pacjentów co do zasady przeprowadza się takie same zabiegi stomatologiczne, jak u dorosłych. Różni się oczywiście używany sprzęt, trzeba też szczególnie zadbać o przyjazną atmosferę na wizycie, ale co do zasady cele dentystów są te same: zapewnić pacjentowi jak największy komfort i zadbać o zdrowie jamy ustnej dziecka.

Kiedy warto skorzystać z usług stomatologa dziecięcego?

Lista wskazań do wizyty w przypadku dzieci nie różni się zbytnio o powodów, które powinny skłonić również dorosłych do odwiedzenia dentysty.

 • Przede wszystkim należy wykonywać regularne przeglądy, kontrole i zabiegi higienizacyjne jako ważny element profilaktyki stomatologicznej.
 • Trzeba zabrać dziecko do dentysty, jeśli na zębach widoczne są przebarwienia, plamki lub zaczątki próchnicy.
 • Kiedy pojawiają się oznaki mogące świadczyć o początkowych stadiach chorób dziąseł.
 • Kiedy nieprawidłowo przebiega proces wyrzynania się zębów mlecznych lub stałych.
 • Kiedy dziecko skarży się na bóle zębów, ich nadwrażliwość albo dyskomfort pojawiający się w czasie żucia pokarmu.

Lepiej przyjść z dzieckiem do dentysty i usłyszeć, że wszystko jest w porządku, trzeba tylko zalakować zęby, niż odwlekać wizytę do czasu, w którym leczenie ognisk próchnicy będzie wymagało dłuższego pobytu na fotelu dentystycznym.

Stomatologia dziecięca Gdańsk – cennik

Szczegółowy kosztorys wykonujemy po konsultacji z lekarzem, indywidualnie dla każdego pacjenta.

Implantologia w HCentrum Gdańsk

W naszym centrum stomatologicznym pracują świetni specjaliści w zakresie stomatologii dziecięcej. Zachęcamy wszystkich rodziców do umówienia pierwszej lub kolejnej wizyty. Wykonamy pełny przegląd, higienizację, poprowadzimy leczenie zachowawcze i skierujemy dziecko pod opiekę ortodonty, jeśli będzie taka potrzeba. Gwarantujemy zachowanie tego samego poziomu profesjonalizmu, którego oczekują od nas rodzice i atmosferę, która będzie odpowiadała młodym pacjentom.

FAQ

Warto zacząć wizytą adaptacyjną. Nie są na niej przeprowadzane żadne zabiegi, które mogłyby budzić dyskomfort. Dbamy o to, żeby młodzi pacjenci czuli się tak swobodnie, jak to możliwe i na pewno pierwsza wizyta, najdalej druga, pozwoli już oswoić je z gabinetem stomatologicznym.

Zwykle pierwszą wizytę przeprowadza się już po wyrżnięciu się pierwszego ząbka. Czasem jest ona konieczna szybciej, jeśli na przykład pojawiają się jakieś objawy chorobowe lub przedłużające się problemy z ząbkowaniem. Na pewno nie warto zbyt długo zwlekać.

Zęby mleczne warto kontrolować co 3 miesiące, później interwały między wizytami są nieco dłuższe. Zawsze warto uzgodnić to z dentystą, ponieważ czas między kontrolami będzie zależał również od stanu zdrowia jamy ustnej dziecka.

Przede wszystkim dlatego, że ich choroby są dla dziecka równie dolegliwe, co choroby zębów stałych i też mogą nieść niebezpieczne powikłania. Poza tym zęby stałe mogą się od mlecznych zarazić próchnicą.

Zwykle między 5-6 a 13 rokiem życia, ale warto pamiętać, że jest to kwestia indywidualna i na pewno nie nastąpi to jak w zegarku.

Wszystkie powikłania, jakie wiążą się z nieleczoną próchnicą, mogą uderzać także w najmłodszych pacjentów, a poza tym próchnica z zębów mlecznych łatwo przenosi się na stałe i staje się trudniejsza do wyleczenia.

Kluczowe jest szczotkowanie odpowiednią techniką, płukanie jamy ustnej przegotowaną wodą i regularne wizyty profilaktyczne u dentysty. Nie należy stosować agresywnych past, płukanek z alkoholem ani leków, które czasem dorośli mogą stosować u siebie bez konsultacji z dentystą.

HCentrum Stomatologiczne Jasińscy

Nie odkładaj sowjego zdrowia na później, sprawdź jak działają MediRaty

Zabiegi z zakresu stomatologii dziecięcej w HCentrum wykonuje:

Aleksandra Burzyńska HCentrum Stomatologiczne Gdańsk

Aleksandra Burzyńska

HCentrum Stomatologiczne Jasińscy może się poszczycić przynależnością do prestiżowej organizacji Leading Implants Centers skupiającej najlepsze gabinety implantologiczne w Europie.

Masz pytania?

Napisz do nas!