Implanty

Implanty zębowe Gdańsk

Wstawienie implantów zębowych to obecnie najdoskonalsza z technik rekonstrukcji zębów. Na początku specjalista określa plan leczenia, następnie dobiera właściwą metodę leczenia implantologicznego, w zależności od wielkości i położenia ubytków oraz indywidualnych cech pacjenta. Dobrze dobrane implanty dentystyczne to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcesz znów cieszyć się pełnym uśmiechem.

HCentrum Stomatologiczne Jasińscy
Implanty Gdańsk HCentrum

Dlaczego implanty w HCentrum?

  • Zabiegi wykonywane przez najlepszych specjalistów
  • Wiele technik implantologicznych
  • Kompleksowe przygotowanie do zabiegu i opieka po
  • Doskonały efekt estetyczny
  • Nowoczesny sprzęt zmniejszający dyskomfort pacjenta
  • Indywidualne podejście

Potrzebna pilna pomoc? Zadzwoń!

lub

Jesteśmy otwarci od poniedziałku do soboty

Czym jest implantologia?

Implantologia to dziedzina stomatologii – wyróżniana też jako składowa chirurgii stomatologicznej – zajmująca się implantami, czyli zamiennikami korzeni zębowych. W ogólnych założeniach implantologia to dział stomatologii zajmujący się uzupełnianiem ubytków zębowych, odbudową kości i tkanek miękkich. Do tych dochodzi najczęściej w wyniku urazu lub chorób jamy ustnej, ale powodów do wstawienia implantów może być więcej. Implantologia korzysta ze specyficznych narzędzi i technik. Nowoczesna implantologia może sobie poradzić nawet z poważnymi ubytkami.

Implantologia zajmuje się zarówno uzupełnianiem ubytków, które upośledzają funkcje mowy czy przeżuwania, jak i implantami, które można by nazwać kosmetycznymi, jeśli ubytek wprawdzie nie ogranicza funkcjonowania pacjenta, ale staje się przyczyną dyskomfortu lub wycofania społecznego.

Czym jest implant zębowy?

Implantem zębowym nazywa się tytanową śrubę wkręcaną w kość szczęki lub żuchwy. Ma ona zastąpić korzeń zęba. Stanowi także odbudowę dla odbudowy protetycznej – sam zabieg wszczepienia implantu nie wystarcza do odtworzenia pełnego łuku zębowego. W zdecydowanej większości przypadków implant stanowi podporę dla zakładanej na niego korony porcelanowej, choć nie jest to jedyna możliwa do zastosowania technika.

Rodzaje implantów

Implanty mogą mieć różne kształty stożka wkręcanego w kość, różną średnicę oraz różną wysokość. Różnice między poszczególnymi rodzajami są dość arbitralne i z punktu widzenia pacjenta poszczególne typy nie będą się od siebie znacząco różniły.

Stąd też wypływa konieczność wizyty u specjalisty, który na podstawie indywidualnego planu leczenia dobierze implanty odpowiedniego rodzaju i określi, w jaki sposób mogą one zostać wszczepione. Ważne, żeby już na tym etapie przewidzieć, jak będzie przebiegało dalsze leczenie ortodontyczne lub protetyka, ponieważ od tego też zależy wybór implantu.

Zabiegi implantologiczne w naszym centrum stomatologicznym

Zabieg wszczepienia implantu w istniejące struktury kostne

Jest to podstawowy wariant wszczepienia implantu stomatologicznego. Aby można było pacjentowi wszczepić implant zęba, kość otaczająca dawniej korzeń powinna być zdrowa i mocna, by dawała właściwe podparcie. Jest to problematyczne, ponieważ struktura kostna może ulec osłabieniu lub częściowemu zanikowi nawet do 50% w ciągu roku od usunięcia korzenia zębowego. Już sama procedura wszczepienia implantu pozwala zatrzymać procesy zaniku kości.

Podniesienie dna zatoki – sinus lift

Jeśli struktury kostne w bocznej części szczęki nie są kompletne, dokonuje się podniesienia dna zatoki. Jest to procedura z zakresu chirurgii stomatologicznej, polegająca na wprowadzeniu w obręb zatoki pod błonę Schneidera materiału kościozastępczego. W ciągu 6-9 miesięcy od zabiegu podniesione dno stabilizuje się i powtórnie kostnieje, a kiedy ten proces się zakończy, można w tak rozbudowaną kość wszczepić implant. Niekiedy zabieg wszczepienia implantu można przeprowadzić bezpośrednio po podniesieniu zatoki, ale o tej możliwości musi zadecydować implantolog.

Przeszczep bloczka kostnego

W przypadku rozległego zaniku kości w miejscu planowanego uzupełnienia łuku implantem doświadczony chirurg-stomatolog może zaproponować zastosowanie przeszczepu bloczka kostnego. Taka procedura wymaga wykonania jednego pobrania z miejsca niezmienionego chorobowo i przeniesienia bloczku w miejsce planowanego wszczepienia implantu. Dzięki zastosowaniu znieczulenia pacjent nie czuje bólu w czasie zabiegu, jednak okres rekonwalescencji, który trwa kilka miesięcy, może wiązać się z pewnym dyskomfortem.

Zanim dentysta specjalizujący się w implantologii zaprosi na ostateczną konsultację i wreszcie wszczepienie implantu, minie kilka miesięcy. Dokładamy wszelkich starań, aby w naszym gabinecie ta procedura pozostała bezpieczna, jednak pacjent będzie musiał zapoznać się z pewną listą przeciwwskazań – wynikać one mogą z historii rodzinnej, przebytych lub aktywnych chorób, a także nieprawidłowych wyników badań.

Ring technik

Jest to zabieg przeszczepu kości z natychmiastową implantacją, w przypadku mniejszych ubytków. Pobierany jest fragment kości w kształcie torusa (pierścienia). Otwór w tak przygotowanym pierścieniu posłuży do wszczepu implantu, co odbywa się w czasie tej samej wizyty. Ponieważ jest to pojedynczy zabieg, ryzyko powikłań jest ograniczone, a jako że także powierzchnia operacyjna jest mniejsza, to i komfort pacjentów jest większy.

Co ważne, wszczepienie implantu tą metodą jest możliwe, jeśli badania krwi i wywiad u pacjenta nie wskażą na toczący się proces chorobowy, pacjent ma ogólnie zadbana jamę ustną, a lekarz implantolog uzna, że w konkretnej sytuacji będzie w stanie pobrać fragment kości, który będzie odpowiednio mocny, by posłużyć za mocowanie dla implantu zęba.

Higienizacja Implantologiczna

By móc cieszyć się przez długie lata swoimi implantami konieczne jest regularne czyszczenie ich wystających przez dziąsło struktur. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu higienistka implantologiczna dba o to by przy implantach nie rozwijały się stany zapalne.

Przeciwwskazania do zabiegów implantologicznych

Lista przeciwwskazań do przeprowadzenia u pacjenta zabiegów implantologicznych jest dość krótka, należy pamiętać jednak także o tym, że lekarz w stosunku do niektórych – głównie bardziej inwazyjnych – metod, może zastosować jej rozszerzenia. Przeciwwskazaniami są bezwzględnie:

  • ciąża,
  • wiek poniżej 17 lat (niekiedy ten próg ustala się wyżej, ponieważ kryterium jest tu stan rozbudowy kości, a nie wiek per se);
  • zaawansowana osteoporoza;
  • nieuregulowane choroby hormonalne lub niekontrolowana cukrzyca;
  • choroby przebiegające z zaburzeniami krzepnięcia.

Co oczywiste, pod uwagę są też przeciwwskazania miejscowe, a więc związane z kiepskim stanem zdrowia jamy ustnej (próchnica, osad i kamień nazębny, choroby dziąseł).

Jak przygotować się do zabiegu implantologicznego zębów?

Wypełnienie ubytków w uzębieniu implantami nie wymaga szczególnego przygotowania. Należy wcześniej skonsultować się z lekarzem, wykonać zalecone badania (ich lista może różnić się w zależności od tego, czy i jakie dodatkowe zabiegi implantacyjne są konieczne) oraz zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Niekiedy konieczna będzie dodatkowa konsultacja specjalistyczna, jednak należy to raczej uznać za wczesne przygotowanie, natomiast bezpośredni przed zabiegiem po stronie pacjenta nie pojawiają się dodatkowe obowiązki.

Implantolog przed rozpoczęciem procedury dokona oceny stanu zdrowia jamy ustnej i poinformuje pacjenta, jeśli by było konieczne przełożenie zabiegu.

Postępowanie pozabiegowe

W przypadku zabiegów przeprowadzanych przez naszych stomatologów, postępowanie pozabiegowe sprowadza się do odpowiedniej higieny jamy ustnej i obserwacji miejsca zabiegu. Sam zabieg jest praktycznie całkowicie bezbolesny, natomiast jakiś czas później może pojawiać się delikatny obrzęk, który wymaga tylko monitoringu.

Elementem postępowania pozabiegowego są wizyty kontrolne. Ich termin zostanie ustalony z pacjentem indywidualnie w zależności od potrzeb konkretnego pacjenta i zgodnie z przyjętymi dla danej procedury ramami.

Czy zabiegi implantologiczne zębów są bolesne?

W trakcie zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe. W niektórych przypadkach możliwe jest odczucie lekkiego dyskomfortu, ale co do zasady jest to zabieg bezbolesny.

Ból o niewielkim lub średnim nasileniu może pojawiać się w czasie gojenia. Po wszczepieniu implantu, a tym bardziej po bardziej złożonych procedurach trwają naturalne procesy gojenia i zrastania się. Jeśli ból jest zbyt duży, łagodzi się go, stosując podstawowe leki przeciwbólowe

Implanty – cennik

To, ile kosztuje implant zęba, będzie zależne od rozległości zabiegu, wybranej technologii i koniecznych dodatkowych procedur. Podstawowe wyceny prezentujemy w poniższej tabeli

Implantologia w HCentrum Gdańsk

Zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego w HCentrum to najlepszy sposób na uzupełnienie braków zębowych i odzyskanie pięknego uśmiechu. Dobierzemy optymalne implanty stomatologiczne, przygotujemy szczegółowy plan leczenia i przeprowadzimy całą procedurę z zachowaniem najwyższych standardów.

HCentrum Stomatologiczne Jasińscy

Nie odkładaj sowjego zdrowia na później, sprawdź jak działają MediRaty

HCentrum Stomatologiczne Jasińscy może się poszczycić przynależnością do prestiżowej organizacji Leading Implants Centers skupiającej najlepsze gabinety implantologiczne w Europie.

Masz pytania?

Napisz do nas!