UMÓW WIZYTĘ

Ortodoncja

Ortodoncja Gdańsk

Ortodoncja zbyt często jest sprowadzana do dziedziny skupiającej się na estetyce. Tymczasem prawidłowo przeprowadzone leczenie nie tylko poprawia estetykę twarzy, ale poprawia też funkcję dróg oddechowych oraz funkcję wokalną, pozwala dłużej zachować zdrowe zęby i zapobiega zmianom w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.

HCentrum Stomatologiczne Jasińscy
Ortodoncja Gdańsk HCentrum

Dlaczego warto wybrać nas?

Leczenie ortodontyczne zwykle wymaga wielu wizyt – warto więc wybrać taki gabinet, który zapewni perfekcyjne wsparcie pacjenta w całym procesie leczenia.

 • Nie traktujemy wady zgryzu wyłącznie jako wady estetycznej. Zawsze przygotowujemy plan leczenia ortodontycznego, mając na uwadze także zdrowie zębów , dróg oddechowych i stawu skroniowo – żuchwowego oraz komfort codziennego funkcjonowania pacjenta.
 • Pracują z nami najlepsi specjaliści z olbrzymim doświadczeniem i rozległą wiedzą. Leczenie wad zgryzu może być procedurą interdyscyplinarną, więc fakt, że w swojej pracy nie ograniczają się tylko do ortodoncji, działa na korzyść pacjentów.
 • Dbamy miłą atmosferę. Wiemy, że wizyty u lekarza bywają stresujące nie tylko dla najmłodszych pacjentów, więc działamy szybko, profesjonalnie, ale przede wszystkim zawsze na najwyższym poziomie. Nowoczesna ortodoncja nie musi być nieprzyjemna!
 • Jesteśmy w stanie dobrać metody leczenia z dość długiej listy, dzięki czemu możemy właściwie reagować w każdej sytuacji i przygotować taki plan leczenia, który zapewni największe zadowolenie pacjenta przy jednoczesnej wysokiej skuteczności.

W razie potrzeby nasi pacjenci mogą na miejscu odbyć konsultacje z zakresu chirurgii stomatologicznej lub protetyki. Wieloletnie doświadczenie podpowiada nam, że w zależności od oczekiwanego efektu końcowego takie działanie zwiększa szanse na sukces leczenia i pozwala przeprowadzić nawet złożone prace kombinowane przy minimalnym dyskomforcie pacjenta.

Potrzebna pilna pomoc? Zadzwoń!

lub

Jesteśmy otwarci od poniedziałku do soboty

Czym jest ortodoncja?

Ortodoncja to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem wad zgryzu oraz problemów z funkcją stawu skroniowo-żuchwowego. Niekiedy głównym celem, z jakimi zgłasza się pacjent jest jedynie poprawa estetyki twarzy i zębów. Zacznie częściej jednak lekarz ortodonta wskazuje na dodatkowe cele leczenia, szczególnie w przypadku dzieci. Do najważniejszych potrzeb leczniczych w dziedzinie ortodoncji należy przywrócenie drożności dróg oddechowych i prawidłowego oddychania przez nos, zapewnienie prawidłowej pozycji języka oraz poprawa funkcji wokalnych. U dorosłych ortodoncja jest też elementem profilaktyki niektórych chorób zębów, dziąseł i jamy ustnej, które mogą swoje podłoże mieć także w nieprawidłowym ustawieniu zgryzu.

Co można zyskać dzięki ortodoncji?

W leczeniu ortodontycznym nie zawsze chodzi tylko o estetykę. Poprawa orientacji uzębienia ma znacznie poważniejsze znaczenie.

 • Jeśli chodzi o względy estetyczne, to bardzo często zdrowy uśmiech i białe zęby przekładają się wprost na pewność siebie. To ważne w każdym wieku – pacjent może poczuć się silniejszy, jeśli zadba o stan swoich zębów.
 • Wady zgryzu mogą upośledzać funkcję stawu skroniowo-żuchwowego. Pełen profesjonalizm, jaki wykaże lekarz-ortodonta, pozwoli temu zapobiec, co w dalszej perspektywie przełoży się na dużo wyższy komfort codziennego funkcjonowania.
 • Leczenie ortodontyczne przywracając pełne rozwinięte, szerokie łuki zębowe wraz z prostymi zębami zapewniają zdrowe drogi oddechowe, co przekłada się na prawidłowe dotlenienie całego organizmu, a to zapewnia prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy dziecka.
 • Zdrowe drogi oddechowe i prawidłowo działający staw skroniowo-żuchwowy jest profilaktyką zaburzeń snu i bezdechów sennych coraz częściej występujących wśród dorosłych i dzieci.
 • Zęby niewłaściwie ustawione wobec siebie często są narażone na szybsze zużycie lub urazy. Leczenie ortodontyczne może zdecydowanie ograniczyć to ryzyko. Zastosowanie się do zaleceń lekarza-ortodonty pozwala później mniej czasu spędzać w gabinecie stomatologicznym.
 • Nawet dzięki zastosowaniu tradycyjnych aparatów ortodontycznych często udaje się uniknąć usunięcia zębów – zachowanie pełnego garnituru zębowego sprzyja natomiast w pełni poprawnemu funkcjonowaniu aparatu mowy i utrzymaniu wzorcowej mechaniki żucia.

Można powiedzieć, że w pewnym sensie poza tymi obiektywnymi zyskami, każdy pacjent buduje jeszcze własną listę korzyści – to może być lepsze samopoczucie, wyższa samoocena i świadomość, że dzięki wizytom w gabinecie ortodoncji, zyskało się prawdziwie zdrowe zęby, wymagające później nieco mniej uwagi.

Usługi ortodontyczne oraz aparaty w naszej ofercie

Diagnostyka ortodontyczna, wczesne rozpoznanie wady

Diagnostyka ortodontyczna u dzieci powinna być wykonana w wieku 7-9 lat, a u osoby dorosłej – im szybciej, tym lepiej, bo tym większe są możliwości.

Każdy pacjent w wieku 7 lat powinien zgłosić się na pierwszą wizytę konsultacyjna ortodontyczną, nawet wtedy, kiedy zęby wydają się proste i rodzic lub dentysta nie widzi niepokojących nieprawidłowości. W wieku 7- 8 lat istotna jest ocena rozwoju łuków zębowych i diagnostyka zawiązków stałych kłów. W obecnych czasach u coraz więcej dzieci wykrywa się niedorozwój szczęk i zaburzenie w wyrzynaniu stałych kłów. Istotne jest wczesne rozpoznanie, gdyż leczenie w wieku 7-8 lat jest proste, mniej skomplikowane i bardziej efektywne niż u nastolatków.

Poprzez wczesną diagnostykę u dzieci na etapie uzębienia mieszanego często chronimy młodocianych przed skomplikowanymi procedurami ortodontycznymi a także chirurgicznymi w wieku nastoletnim i dorosłym.

Ważne, aby do ortodonty zgłosić się na pierwszą wizytę w okresie wczesnego uzębienia mieszanego 7-8 lat, tzn., kiedy dziecko ma zęby mleczne i pierwsze zęby stałe. Nie należy czekać do wieku, aż u dziecka obecne będą wszystkie zęby stałe.

W przypadku dzieci młodszych w okresie uzębienia mlecznego zalecamy wizyty konsultacyjne. W przypadku nieprawidłowości w okresie uzębienia mlecznego nasi specjaliści także podejmują potrzebne w tym wieku leczenie bądź profilaktykę zapobiegającą rozwojowi w przyszłości wady.

Wykorzystujemy wszystkie dostępne metody diagnostyczne, w tym zdjęcia pantomograficzne, cefalometryczne oraz zdjęcia 3D – tomografię stożkową CBCD. Do odwzorowania zębów w jamie ustnej stosujemy nowoczesną technikę ortodoncji cyfrowej – skan jamy ustnej oraz tradycyjny wycisk zębów.

Aparat stały

Jego założenie jest w miarę proste, a ponieważ taki aparat jest mocowany do zębów na stałe, pracuje cały czas. Jego konstrukcja zapewnia maksymalnie wygodne czyszczenie, co jest ważne z punktu widzenia higieny jamy ustnej pacjentów. Leczenie średnio trwa od roku do dwóch i pół lat. Czas leczenia ortodontycznego zależny jest od wady i trudności danego przypadku oraz od współpracy pacjenta.

Aparat samoligaturujący - komfortowy do adaptacji języka, nie zaburza funkcji mowy i połykania

To rozwojowa wersja aparatu stałego klasycznego. Takie aparaty mają zbliżoną konstrukcję wizualną, ale różnią się obecnością klapki lub zasuwy, która utrzymuje drut, są bardziej komfortowe i higieniczne, nie wymagają stosowania gumek wokół zamka. Aparatyi samoligaturujące zapewniają łagodniejszą mechanikę leczenia, wyzwalają mniejsze i fizjologiczne siły, działają na kości i zęby łagodniej w porównaniu z zamkami klasycznymi. Umożliwiają rozbudowę łuków zębowych i efekty leczenia są szybsze.

To estetyczne rozwiązanie, które pozwala w sposób stopniowy wyrównać nawet dość duże odchylenia od prawidłowej pozycji, bez konieczności usuwania zębów lub zastosowaniu dodatkowych aparatów na podniebieniu. Zaletą aparatu samoligaturującego w porównaniu z aparatem klasycznym jest mniejsza ilość wizyt w całym okresie leczenia, są one rzadsze tj. co 6-8 tygodni. Stosując aparat klasyczny wymagane wizyty u ortodonty są co 3-4 tygodnie , konieczne na zmianę elastycznych ligatur wokół zamków utrzymujących drut tzw. gumek, które stosunkowo szybko ulegają rozciągnięciu i pokryciu przez płytkę bakteryjna. Stosując aparaty samoligaturujace czas korekty wady jest szybszy w porównaniu ze stałym klasycznym aparatem ortodontycznym.

W HCentrum Stomatologicznym Jasińscy rekomendowanym aparatem samoligaturującym jest system Damon amerykańskiej firmy Ormco w wersji metalowej lub w wersji ceramicznych zamków estetycznych o nazwie Damon Clear. Wielu światowej sławy ortodontów jak np. dr Derek Mahony i inni stosuje z powodzeniem właśnie ten system.

Mikroimplanty ortodontyczne

Stosujemy procedury ortodontyczne przy zastosowaniu specjalnych miniśrub czasowo wkręcanych w kości szczęk w znieczuleniu miejscowym. Zastosowanie nowoczesnych technik i systemów mikroimplantów daje możliwości uzyskania lepszych wyników leczenia ortodontycznego, często niemożliwych bez ich zastosowania. Miniśruby, które pacjent nosi tylko czasowo i są usuwane jeszcze w trakcie lub zaraz po leczeniu, są często alternatywą dla leczenia skomplikowanych wad kostnych i zębowych ze wskazaniem do leczenia ortognatycznego (chirurgia kości szczęk).

Stosując nowoczesne techniki na światowym poziomie wedle procedur sław ortodontycznych (system Chris’a Chang’a) zapewniamy naszym pacjentom doskonałe i nowoczesne leczenie ortodontyczne bez konieczności zastosowania metod chirurgicznych, często niemożliwe do osiągnięcia technikami klasycznymi.

Aparat ruchomy

Leczenie polega w tym przypadku na noszeniu aparatu, który jest zdejmowany najczęściej do mycia i czasem do jedzenia, czyli nie jest na stałe zamontowany w jamie ustnej. Leczenie więc uzależnione jest od współpracy pacjenta, stąd też czas leczenia może być dłuższe. Taki aparat pozwala jednak korygować zgryz w fazie aktywnego wzrostu kości. Dopasowania aparatu lub jego wymiana odbywać się będzie w ramach wizyt kontrolnych.

Trainery i płytki miofunkcyjne MFS - leczenie wczesne

To aparaty stosowane zwłaszcza u dzieci młodszych w okresie uzębienia mlecznego i mieszanego. To przyjazne dla dziecka najczęściej miękkie nakładki noszone na noc i 1-2 godzin dziennie służące do przywrócenia prawidłowej funkcji mięśni jamy ustnej i policzków oraz przetrenowujące język do prawidłowego położenia. Wczesne leczenie za pomocą tych prostych i nieskomplikowanych aparatów miofunkcyjnych pomoże zahamować rozwój wielu wad ortodontycznych poprzez przywrócenie prawidłowej równowagi nerwowo – mięśniowej. Wczesne leczenie ortodontyczne małych dzieci (3-6 lat) ochroni je w wielu przypadkach przed skomplikowanym często leczeniem aparatami stałymi.

Wskazania do leczenia ortodontycznego

Lista wskazań do leczenia ortodontycznego nie wydaje się długa, ale trzeba brać pod uwagę, że każdy z tych punktów jest oceniany subiektywnie, więc w każdym przypadku warto udać się na konsultację do specjalisty.

 • Ewidentna wada zgryzu.
 • Subtelne wady zgryzu lub wrażenie, że z czasem zęby zmieniają wzajemne położenie.
 • Konieczność ustalenia położenia zębów przed wszczepieniem implantów lub przeprowadzeniem zabiegów chirurgicznych albo protetycznych.
 • Zaburzenia funkcji wokalnej związane z przestrzennym ułożeniem zębów i nieprawidłowym położeniem języka.
 • Zaburzenia funkcji stawu skroniowo-żuchwowego.
 • Nieprawidłowe oddychanie przez usta.
 • Zaburzenie snu, chrapanie i bezdech senny.

Jeśli pacjent ma wrażenie, że linia jego uśmiechu nie jest idealna, bardzo często można ją skorygować ortodontycznie. To samo dotyczy większości zaburzeń funkcji związanych z ścieraniem się zębów lub nachodzenia ich na siebie.

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne trwa długo, choć jego czas jest uzależniony od wybranej techniki oraz zakresu niezbędnej korekty.

 • Pierwsza wizyta ma charakter konsultacyjny. Ortodonta – a jeśli trzeba to również chirurg lub protetyk – oceniają zakres pracy i szacują, jaka metoda w przypadku danego pacjenta będzie miała najlepsze wyniki. W czasie wizyty diagnostycznej wykonuje się dodatkowe zdjęcia fotograficzne i rentgenowskie, wyciski szczęk i łuków zębowych oraz ocenia się symetrię twarzy, aby w sposób obiektywny ocenić, jakie elementy należy poprawić.
 • Na podstawie zdjęć RTG i planu leczenia ocenia się, czy konieczne jest na przykład usunięcie zęba, żeby założyć aparat. Najczęściej takiej potrzeby nie ma, ale decyzję w tej sprawie podejmie doświadczony lekarz.
 • Kolejnym krokiem jest przygotowanie aparatu. Za każdym razem jest on projektowany indywidualnie, a jego poziom skomplikowania i kształt zależy od uzębienia pacjenta. Aparaty na początku mogą sprawiać pewien dyskomfort, choć wynika on raczej z nieprzyzwyczajenia pacjenta. Wrażenie ustępuje po paru dniach.
 • Przed założeniem aparatu ortodontycznego wykonywany jest staranny przegląd stomatologiczny oraz w razie potrzeby leczenie stomatologiczne ewentualnej próchnicy. Istotne jest dokładne przygotowanie uzębienia poprzez higienizację w gabinecie wykonywaną przez wykfalifikowaną higienistkę ortodontyczną, która obejmuje pacjenta profilaktyką poprzez całe leczenie ortodontyczne. Zespół higienistek wykonując regularnie raz na 3-4 miesiące oczyszczanie zębów z osadu i kamienia nazębnego ze szczególną starannością zadba o uzębienie pacjenta w trakcie leczenia ortodontycznego lub /i implanto – protetycznego .
 • W czasie wizyt kontrolnych lekarz ocenia postępy i dostosowuje ustawienie aparatu do aktualnego położenia zębów pacjenta. To istotne, ponieważ brak korekty ustawień może doprowadzić do pogłębienia się wad.
 • W chwili, w której zostaje osiągnięty założony cel, aparat stały jest zdejmowany. Zwykle pacjent poddawany jest zabiegom higienizacyjnym i przechodzi w etap retencji.
 • Wizyty kontrolne odbywają się regularnie co jakiś czas. jest to tak zwane leczenie retencyjne mające zapobiec powrotowi wady zgryzu.

Zwykle w czasie wizyt kontrolnych pacjent przechodzi standardowy przegląd stomatologiczny, który miałby wykryć ewentualne problemy z zaczątkami próchnicy itd. Teoretycznie można z założonym aparatem przeprowadzić większość procedur stomatologicznych, ale te poważniejsze, choćby leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu, lepiej przeprowadzić wcześniej.

Retencja

Retencja jest niezbędna po skończonym leczeniu ortodontycznym i zdjęciu aparatu, najczęściej polega na założeniu klejonych na stałe na zęby stałych delikatnych drucików tzw. reteinerów oraz oddaniu pacjentowi zakładanej na noc specjalnej szynie Damona. Okres retencji trwa około 2 lat i zapobiega przed niepożądanymi przesunięciami zębowymi tzw. nawrotem wady.

Ortodoncja Gdańsk – cennik

Najlepsi ortodonci w Gdańsku – HCentrum

Przyjazna atmosfera i najwyższy profesjonalizm to nasze cechy rozpoznawcze. Proponujemy plany leczenia ortodontycznego zapewniające dobrą estetykę twarzy z zachowaniem zdrowych dróg oddechowych i stawów skroniowo – żuchwowych. Dobieramy zawsze najlepsze aparaty, stosujemy procedury ortodontyczne na światowym poziomie zdobywając wiedzę od najlepszych oraz prowadzimy całe leczenie ortodontyczne krok po kroku z niezwykłą starannością.

Jeśli zauważasz, że Twoje zęby nie trzymają linii pięknego uśmiechu, skontaktuj się z nami i umów się na diagnostykę ortodontyczną. Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie leczenia, ale jednak im wcześniej, tym lepiej. Jesteśmy w stanie przeprowadzić nawet złożone, kombinowane procedury lecznicze w zakresie ortodoncji choćby przed założeniem protez lub implantów.

HCentrum Stomatologiczne Jasińscy

Nie odkładaj sowjego zdrowia na później, sprawdź jak działają MediRaty

Zabiegi z zakresu ortodoncji w HCentrum wykonuje:

Hanna Jasińska HCentrum Stomatologiczne Gdańsk

HCentrum Stomatologiczne Jasińscy może się poszczycić przynależnością do prestiżowej organizacji Leading Implants Centers skupiającej najlepsze gabinety implantologiczne w Europie.

Masz pytania?

Napisz do nas!