Ortodoncja

Ortodoncja to leczenie polegające na poprawie estetyki twarzy i zębów oraz funkcji stawu skroniowo- żuchwowego i okluzji. To leczenie często interdyscyplinarne tzn. przygotowujące pacjenta do dalszego leczenia stomatologicznego tj. protetycznego i implantologicznego.W naszej klinice leczymy ortodontycznie pacjentów dorosłych , ale szczególnie zapobiegamy powstawaniu wad zgryzu, obejmując opieką i diagnostyką ortodontyczną pacjentów młodocianych . Im wcześniej wykryta wada tym szybsze i łatwiejsze leczenie. Łatwiej zapobiegać niż leczyć. Istotą leczenia jest stworzenie indywidualnego planu leczenia i wybór odpowiedniego aparatu ortodontycznego . W naszej klinice stosujemy aparaty ortodontyczne stałe ( konwencjonalne i samoligaturujace ) oraz aparaty zdejmowane . Wybór zastosowanego aparatu jest zależny od planu leczenia , który jest optymalny i daje trwałe efekty . Po każdym leczeniu ortodontycznym stosujemy tzw. leczenie retencyjne, które jest niezbędne i chroni przed nawrotami wady.

System Damona

Leczenie Systemem Damona to klinicznie sprawdzony sposób terapii wad zgryzu, który wyrównuje zęby delikatniej i pozytywnie zmienia estetykę twarzy, w większości przypadków bez ekstrakcji i bez aparatów rozrywających szew podniebienny. System Damona to unikalna filozofia leczenia ortodontycznego, która poza wyrównaniem zębów kreuje szerokie, piękne uśmiechy. Bierzemy pod uwagę wygląd twarzy pacjentów, profile i inne elementy wyglądu, decydujące o tym jak będą oni wyglądać w wieku 40, 50 lat i później. Rezultaty leczenia Systemem Damona wpływają na całe ich życie.

Ile czasu trwa leczenie?
Czas leczenia może różnić się w zależności od przypadku, jednak badania wykazały, że terapia prowadzona z udziałem aparatów Systemu Damona trwa do sześciu miesięcy krócej niż leczenie prowadzone z udziałem tradycyjnych aparatów. Inna korzyść: Podczas leczenia wymagana jest znacznie mniejsza ilość wizyt.

Oczywiste zalety Systemu Damona
Aparaty bezligaturowe, które nie wymagają „dowiązywania” drutów są łagodne dla zębów i tkanek. Zaawansowana technologia, druty z pamięcią kształtu, które szybko przesuwają zęby i wymagają mniejszej ilości regulacji oraz wizyt kontrolnych. Klinicznie potwierdzone rezultaty terapii, która nie tylko prostuje zęby ale również poprawia estetykę twarzy.

Czy jeżeli System Damona działa tak szybko, to oznacza, że jest „ostry” i niebezpieczny?
Nie. W istocie, System Damona jest taki szybki, ponieważ wykorzystuje dużo delikatniejsze, bardziej równoważące się siły biologiczne niż ma to miejsce przy leczeniu zamkami konwencjonalnymi. Mniejsze tarcie systemu zapewnia uzyskanie właściwej pozycji zębów i poprawioną harmonię twarzy.

Czy moje zęby będą „bolały” po wizytach kontrolnych?
Stosowane bardzo lekkie „pamiętające kształt” druty tytanowe prowadzą łagodnie Twoje zęby do ich idealnej pozycji. Wielu ludzi odczuwa bardzo niewielki dyskomfort.

Czy rezultaty leczenia są stabilne?
Rezultaty leczenia Systemem Damona zostają na zawsze. Ponieważ większość zębów ma tendencje do powrotu do dotychczasowych pozycji, po leczeniu może okazać się konieczne zakładanie na noc wyjmowanego retainera – takiego jak szyna – jako kontynuacji leczenia.

Czy zamki są duże i grube?
Już nie! Zamki są dużo mniejsze niż były kilka lat temu, stosowane są nowe materiały, aby uczynić je bardzo dyskretnymi.

Co w przypadku leczenia dorosłych?
Bez problemu. Dorośli mogą być leczeni szybciej, łatwiej i co najważniejsze z bardzo dobrymi rezultatem.

Aparaty stałe

Aparaty stałe to aparaty, które na okres leczenia są zacementowane na stałe na zębach . W naszej klinice stosowany jest cały wachlarz aparatów stałych , od takich które działają na kości ,do takich które działają na zęby (tzn. zamki) . Wybór aparatu zależny jest od planu leczenia.
Aparat stały (zamki) może by konwencjonalny lub samoligaturujacy . Aparat stały konwencjonalny składa się z zamków, do których umocowany jest drut ortodontyczny za pomocą tzw. ligatur (kolorowe gumki lub cieniutkie ligatury metalowe).
Aparat stały samoligaturujacy to aparat ,w którym drut ortodontyczny umocowany jest do poszczególnych zamków bez dowiązywania ligaturami . Drut trzymany jest poprzez odpowiednią budowę zamka.

Aparaty zdejmowane

Aparaty zdejmowane to aparaty, które nie są zacementowane na zębach. Pacjent w trakcie leczenia może je zdejmować w ściśle określonych przez lekarza sytuacjach.
Aparaty te najczęściej stosowane są u pacjentów młodocianych.
W tej grupie aparatów są tzw. aparaty mechaniczne (ze śrubą), które odpowiednio wcześnie zastosowane u dziecka służą do rozbudowy kości.
Inne to np, aparaty tzw. czynnościowe, które zastosowane w odpowiednim wieku rozwojowym dziecka mogą wyleczyć tzw. wadę dotylną (tyłozgryz).

Ortolifting

Ortolifting to leczenie ortodontyczne dążące do poprawy profilu i estetyki całej twarzy. Jest to korekta ortodontyczna polegająca na bardziej estetycznym ustawieniu zębów, które dają dobrą podporę dla tkanek miękkich, a w efekcie bardziej wypukły młodociany profil. Ortolifting można osiągnąć wykorzystując aparaty stałe oraz aparat zdejmowany Homeoblock.

Homeoblock
To niezwykłe urządzenie jest dla osób pragnących osiągnąć następujące wyniki naturalne przez ortodoncję:
- bardziej widoczne kości policzkowe,
- szerszy uśmiech,
- spłycenie zmarszczek, zmniejszenie bruzdy nosowo - wargowej,
- wyrównane zęby,
- lepszą symetrię twarzy,
- leczenie zaburzeń snu i oddychania,
- wzmocnienie twarzy i anti-aging.

Rezultaty stosowania aparatu Homeoblock są widoczne u pacjentów w każdym wieku.

Diagnostyka ortodontyczna

Nasza klinika kładzie nacisk na wczesne wykrywanie wad zgryzu. Często nasi lekarze dentyści zauważają problem ortodontyczny i kierują na diagnostykę ortodontyczną. Ważne, aby pierwsze badanie ortodontyczne wykonać w wieku 7 – 9 lat.
Często w tym czasie wykonuje się przeglądowe zdjęcie pantomograficzne, dzięki któremu lekarz określa czy wyrzynanie zębów stałych przebiega prawidłowo. Jeśli stwierdzi nieprawidłowości zleca dalsze badania i natychmiastowe leczenie. Wczesne rozpoznanie i wczesne leczenie zapobiega wielu późniejszym trudnym wadom zgryzu.

Pełna diagnostyka ortodontyczna u dorosłych i dzieci polega na stworzeniu tzw. listy problemów ortodontycznych i planu leczenia poprzez wywiad:
- badanie zewnątrzustne,
- badanie wewnątrzustne,
- zdjęcia fotograficzne,
- wyciski i modele ortodontyczne,
- zdjęcie pantomograficzne,
- zdjęcie cefalometryczne.

Pierwsza wizyta ortodontyczna jest tzw. wizytą konsultacyjną, na której wykonuje się badanie wewnątrzustne i zewnątrzustne, zdjęcia fotograficzne oraz wstępnie określa się problem ortodontyczny.
Druga wizyta ortodontyczna jest tzw. wizytą diagnostyczną, na której po dokonaniu tzw. analizy ortodontycznej na podstawie modeli ortodontycznych , zdjęcia pantomograficznego i cefalometrycznego oraz wizyty konsultacyjnej przedstawia się plan leczenia.
Dopiero po tak szczegółowej diagnostyce lekarz określa cele leczenia ortodontycznego, szczegółowo przedstawia je pacjentowi i proponuje odpowiedni aparat ortodontyczny.


ZADZWOŃ