Ortodoncja zbyt często jest sprowadzana do dziedziny skupiającej się na estetyce. Tymczasem prawidłowo przeprowadzone leczenie nie tylko poprawia estetykę twarzy, ale poprawia też funkcję dróg oddechowych oraz funkcję wokalną, pozwala dłużej zachować zdrowe zęby i zapobiega zmianom w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.
Leczenie ortodontyczne zwykle wymaga wielu wizyt – warto więc wybrać taki gabinet, który zapewni perfekcyjne wsparcie pacjenta w całym procesie leczenia.
W razie potrzeby nasi pacjenci mogą na miejscu odbyć konsultacje z zakresu chirurgii stomatologicznej lub protetyki. Wieloletnie doświadczenie podpowiada nam, że w zależności od oczekiwanego efektu końcowego takie działanie zwiększa szanse na sukces leczenia i pozwala przeprowadzić nawet złożone prace kombinowane przy minimalnym dyskomforcie pacjenta.
Ortodoncja to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem wad zgryzu oraz problemów z funkcją stawu skroniowo-żuchwowego. Niekiedy głównym celem, z jakimi zgłasza się pacjent jest jedynie poprawa estetyki twarzy i zębów. Zacznie częściej jednak lekarz ortodonta wskazuje na dodatkowe cele leczenia, szczególnie w przypadku dzieci. Do najważniejszych potrzeb leczniczych w dziedzinie ortodoncji należy przywrócenie drożności dróg oddechowych i prawidłowego oddychania przez nos, zapewnienie prawidłowej pozycji języka oraz poprawa funkcji wokalnych. U dorosłych ortodoncja jest też elementem profilaktyki niektórych chorób zębów, dziąseł i jamy ustnej, które mogą swoje podłoże mieć także w nieprawidłowym ustawieniu zgryzu.
W leczeniu ortodontycznym nie zawsze chodzi tylko o estetykę. Poprawa orientacji uzębienia ma znacznie poważniejsze znaczenie.
Można powiedzieć, że w pewnym sensie poza tymi obiektywnymi zyskami, każdy pacjent buduje jeszcze własną listę korzyści – to może być lepsze samopoczucie, wyższa samoocena i świadomość, że dzięki wizytom w gabinecie ortodoncji, zyskało się prawdziwie zdrowe zęby, wymagające później nieco mniej uwagi.
Diagnostyka ortodontyczna u dzieci powinna być wykonana w wieku 7-9 lat, a u osoby dorosłej – im szybciej, tym lepiej, bo tym większe są możliwości.
Każdy pacjent w wieku 7 lat powinien zgłosić się na pierwszą wizytę konsultacyjna ortodontyczną, nawet wtedy, kiedy zęby wydają się proste i rodzic lub dentysta nie widzi niepokojących nieprawidłowości. W wieku 7- 8 lat istotna jest ocena rozwoju łuków zębowych i diagnostyka zawiązków stałych kłów. W obecnych czasach u coraz więcej dzieci wykrywa się niedorozwój szczęk i zaburzenie w wyrzynaniu stałych kłów. Istotne jest wczesne rozpoznanie, gdyż leczenie w wieku 7-8 lat jest proste, mniej skomplikowane i bardziej efektywne niż u nastolatków.
Poprzez wczesną diagnostykę u dzieci na etapie uzębienia mieszanego często chronimy młodocianych przed skomplikowanymi procedurami ortodontycznymi a także chirurgicznymi w wieku nastoletnim i dorosłym.
Ważne, aby do ortodonty zgłosić się na pierwszą wizytę w okresie wczesnego uzębienia mieszanego 7-8 lat, tzn., kiedy dziecko ma zęby mleczne i pierwsze zęby stałe. Nie należy czekać do wieku, aż u dziecka obecne będą wszystkie zęby stałe.
W przypadku dzieci młodszych w okresie uzębienia mlecznego zalecamy wizyty konsultacyjne. W przypadku nieprawidłowości w okresie uzębienia mlecznego nasi specjaliści także podejmują potrzebne w tym wieku leczenie bądź profilaktykę zapobiegającą rozwojowi w przyszłości wady.
Wykorzystujemy wszystkie dostępne metody diagnostyczne, w tym zdjęcia pantomograficzne, cefalometryczne oraz zdjęcia 3D – tomografię stożkową CBCD. Do odwzorowania zębów w jamie ustnej stosujemy nowoczesną technikę ortodoncji cyfrowej – skan jamy ustnej oraz tradycyjny wycisk zębów.
Jego założenie jest w miarę proste, a ponieważ taki aparat jest mocowany do zębów na stałe, pracuje cały czas. Jego konstrukcja zapewnia maksymalnie wygodne czyszczenie, co jest ważne z punktu widzenia higieny jamy ustnej pacjentów. Leczenie średnio trwa od roku do dwóch i pół lat. Czas leczenia ortodontycznego zależny jest od wady i trudności danego przypadku oraz od współpracy pacjenta.
To rozwojowa wersja aparatu stałego klasycznego. Takie aparaty mają zbliżoną konstrukcję wizualną, ale różnią się obecnością klapki lub zasuwy, która utrzymuje drut, są bardziej komfortowe i higieniczne, nie wymagają stosowania gumek wokół zamka. Aparatyi samoligaturujące zapewniają łagodniejszą mechanikę leczenia, wyzwalają mniejsze i fizjologiczne siły, działają na kości i zęby łagodniej w porównaniu z zamkami klasycznymi. Umożliwiają rozbudowę łuków zębowych i efekty leczenia są szybsze.
To estetyczne rozwiązanie, które pozwala w sposób stopniowy wyrównać nawet dość duże odchylenia od prawidłowej pozycji, bez konieczności usuwania zębów lub zastosowaniu dodatkowych aparatów na podniebieniu. Zaletą aparatu samoligaturującego w porównaniu z aparatem klasycznym jest mniejsza ilość wizyt w całym okresie leczenia, są one rzadsze tj. co 6-8 tygodni. Stosując aparat klasyczny wymagane wizyty u ortodonty są co 3-4 tygodnie , konieczne na zmianę elastycznych ligatur wokół zamków utrzymujących drut tzw. gumek, które stosunkowo szybko ulegają rozciągnięciu i pokryciu przez płytkę bakteryjna. Stosując aparaty samoligaturujace czas korekty wady jest szybszy w porównaniu ze stałym klasycznym aparatem ortodontycznym.
W HCentrum Stomatologicznym Jasińscy rekomendowanym aparatem samoligaturującym jest system Damon amerykańskiej firmy Ormco w wersji metalowej lub w wersji ceramicznych zamków estetycznych o nazwie Damon Clear. Wielu światowej sławy ortodontów jak np. dr Derek Mahony i inni stosuje z powodzeniem właśnie ten system.
Stosujemy procedury ortodontyczne przy zastosowaniu specjalnych miniśrub czasowo wkręcanych w kości szczęk w znieczuleniu miejscowym. Zastosowanie nowoczesnych technik i systemów mikroimplantów daje możliwości uzyskania lepszych wyników leczenia ortodontycznego, często niemożliwych bez ich zastosowania. Miniśruby, które pacjent nosi tylko czasowo i są usuwane jeszcze w trakcie lub zaraz po leczeniu, są często alternatywą dla leczenia skomplikowanych wad kostnych i zębowych ze wskazaniem do leczenia ortognatycznego (chirurgia kości szczęk).
Stosując nowoczesne techniki na światowym poziomie wedle procedur sław ortodontycznych (system Chris’a Chang’a) zapewniamy naszym pacjentom doskonałe i nowoczesne leczenie ortodontyczne bez konieczności zastosowania metod chirurgicznych, często niemożliwe do osiągnięcia technikami klasycznymi.
Leczenie polega w tym przypadku na noszeniu aparatu, który jest zdejmowany najczęściej do mycia i czasem do jedzenia, czyli nie jest na stałe zamontowany w jamie ustnej. Leczenie więc uzależnione jest od współpracy pacjenta, stąd też czas leczenia może być dłuższe. Taki aparat pozwala jednak korygować zgryz w fazie aktywnego wzrostu kości. Dopasowania aparatu lub jego wymiana odbywać się będzie w ramach wizyt kontrolnych.
To aparaty stosowane zwłaszcza u dzieci młodszych w okresie uzębienia mlecznego i mieszanego. To przyjazne dla dziecka najczęściej miękkie nakładki noszone na noc i 1-2 godzin dziennie służące do przywrócenia prawidłowej funkcji mięśni jamy ustnej i policzków oraz przetrenowujące język do prawidłowego położenia. Wczesne leczenie za pomocą tych prostych i nieskomplikowanych aparatów miofunkcyjnych pomoże zahamować rozwój wielu wad ortodontycznych poprzez przywrócenie prawidłowej równowagi nerwowo – mięśniowej. Wczesne leczenie ortodontyczne małych dzieci (3-6 lat) ochroni je w wielu przypadkach przed skomplikowanym często leczeniem aparatami stałymi.
Lista wskazań do leczenia ortodontycznego nie wydaje się długa, ale trzeba brać pod uwagę, że każdy z tych punktów jest oceniany subiektywnie, więc w każdym przypadku warto udać się na konsultację do specjalisty.
Jeśli pacjent ma wrażenie, że linia jego uśmiechu nie jest idealna, bardzo często można ją skorygować ortodontycznie. To samo dotyczy większości zaburzeń funkcji związanych z ścieraniem się zębów lub nachodzenia ich na siebie.
Leczenie ortodontyczne trwa długo, choć jego czas jest uzależniony od wybranej techniki oraz zakresu niezbędnej korekty.
Zwykle w czasie wizyt kontrolnych pacjent przechodzi standardowy przegląd stomatologiczny, który miałby wykryć ewentualne problemy z zaczątkami próchnicy itd. Teoretycznie można z założonym aparatem przeprowadzić większość procedur stomatologicznych, ale te poważniejsze, choćby leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu, lepiej przeprowadzić wcześniej.
Retencja jest niezbędna po skończonym leczeniu ortodontycznym i zdjęciu aparatu, najczęściej polega na założeniu klejonych na stałe na zęby stałych delikatnych drucików tzw. reteinerów oraz oddaniu pacjentowi zakładanej na noc specjalnej szynie Damona. Okres retencji trwa około 2 lat i zapobiega przed niepożądanymi przesunięciami zębowymi tzw. nawrotem wady.
Przyjazna atmosfera i najwyższy profesjonalizm to nasze cechy rozpoznawcze. Proponujemy plany leczenia ortodontycznego zapewniające dobrą estetykę twarzy z zachowaniem zdrowych dróg oddechowych i stawów skroniowo – żuchwowych. Dobieramy zawsze najlepsze aparaty, stosujemy procedury ortodontyczne na światowym poziomie zdobywając wiedzę od najlepszych oraz prowadzimy całe leczenie ortodontyczne krok po kroku z niezwykłą starannością.
Jeśli zauważasz, że Twoje zęby nie trzymają linii pięknego uśmiechu, skontaktuj się z nami i umów się na diagnostykę ortodontyczną. Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie leczenia, ale jednak im wcześniej, tym lepiej. Jesteśmy w stanie przeprowadzić nawet złożone, kombinowane procedury lecznicze w zakresie ortodoncji choćby przed założeniem protez lub implantów.
HCentrum Stomatologiczne Jasińscy może się poszczycić przynależnością do prestiżowej organizacji Leading Implants Centers skupiającej najlepsze gabinety implantologiczne w Europie.