UMÓW WIZYTĘ

Badanie i przegląd stomatologiczny. Dlaczego warto regularnie badać zęby?

Badanie i przegląd stomatologiczny. Dlaczego warto regularnie badać zęby

Podstawowe badanie stomatologiczne to paradoksalnie jedyny sposób na to, żeby uniknąć częstych i nieprzyjemnych wizyt u dentysty. Jest przy tym całkowicie bezbolesne. Ponieważ stomatolog wykonujący przegląd ocenia nie tylko stan uzębienia, może to być doskonały sposób na wykrycie różnych innych problemów zdrowotnych.

Czym jest przegląd stomatologiczny?

Przegląd stomatologiczny to badanie stanu zdrowia zębów, błon śluzowych jamy ustnej, a często też zatok szczękowych czy innych struktur kostnych szczęki lub kości twarzoczaszki. Przeprowadza się go w celu wczesnego wykrycia problemów stomatologicznych i szybkiego przygotowania skutecznego planu leczenia lub skierowania na zabiegi higienizacyjne. Często przegląd i higienizację przeprowadza się w ramach jednej wizyty.

Z czego składa się przegląd stomatologiczny?

Wywiad

Elementem przeglądu stomatologicznego jest wywiad. Dane takie jak wiek, wcześniejsze lub aktywne stany chorobowe, przyjmowane leki i informacje na temat trybu życia pozwalają właściwie interpretować pewne zmiany w obrębie jamy ustnej i mogą być wskazaniami do przeprowadzenia pogłębionych testów.

Ocena stanu zdrowia zębów, dziąseł i błon śluzowych

Diagnostyka stomatologiczna wymaga przyjrzenia się zębom, dziąsłom i błonom śluzowym w poszukiwaniu próchnicy, stanów zapalnych itd. Chodzi o to, aby wychwycić maksymalną liczbę zmian w ich początkowym stadium i zacząć działać na wczesnym etapie. Tutaj też dentysta oceni, jak poważnym zagrożeniem jest płytka nazębna czy kamień nazębny i może podjąć decyzję o zaleceniu dodatkowych zabiegów estetycznych i higienizacyjnych.

Zdjęcie RTG

Najczęściej wykonuje się pantomogram, czyli zdjęcie panoramiczne. Pozwala ono podejrzeć jednocześnie wszystkie zęby również poniżej linii dziąseł, a także ocenić zdrowie i stan kości żuchwy. Zdjęcie pantomograficzne nie musi być wykonywane przy każdym przeglądzie – o tym decyduje stomatolog na podstawie znajomości stanu uzębienia pacjenta i oceny ryzyka. Jeśli jest taka potrzeba, stomatolog może zalecić wykonanie dalszych zdjęć: pojedynczego zęba, tkanek kostnych szczęki lub kości twarzoczaszki.

Czyszczenie zębów

Bardzo często stan zębów w czasie przeglądu przeprowadza się dopiero po ich oczyszczeniu przez stomatologa. Podstawowe czyszczenie pozwala na wykrycie odwapnień czy bardzo małych zmian na zębach, w tym próchnicę w początkowym stadium.

Przegląd historii

Jeśli stomatolog dostanie od pacjenta informacje o przebiegu leczenia, to zwykle jest to świetny materiał do analizy, bo pozwala zdobyć wiedzę o tym, jakie zabiegi już były przeprowadzane, jak zakończyło się leczenie, czy było skomplikowane itd.

O czym należy pamiętać przed przeglądem stomatologicznym?

W diagnostyce stomatologicznej nie stosuje się szczególnych procedur przygotowawczych przed przeglądem. Warto oczywiście wyszczotkować zęby i usunąć zanieczyszczenia na powierzchniach stycznych zębów nicią dentystyczną, ale nic poza tym. Jeśli jesteś w ciąży – lub choćby tylko to podejrzewasz – poinformuj stomatologa. Zdjęcie RTG zwykle wykonuje się dopiero po porodzie, jeśli nie ma pilnych wskazań.

Czy można zrobić przegląd stomatologiczny w czasie ciąży?

Oczywiście, że tak! Wiele narzędzi współczesnej stomatologii może być stosowanych także w ciąży, jedynie zdjęcia RTG zwykle zaleca się wykonać po urodzeniu dziecka, nie mniej jednak w wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne jest wykonanie zdjęcia od drugiego trymestru ciąży. Przeglądy i profilaktyka jamy ustnej zwykle mogą być przeprowadzane bez ograniczeń. Podstawowe badania stomatologiczne nie wymagają użycia RTG.

Dlaczego warto regularnie badać zęby?

Historia przeglądów pomaga w leczeniu stomatologicznym. Prawidłowe zdrowie całej jamy ustnej wspiera nie tylko komfort pacjenta, ale również umożliwia komfortowe jedzenie czy wspiera funkcję wokalną, więc raz na pół roku warto usiąść w fotelu dentystycznym choćby po to, żeby usłyszeć, że wszystko w jamie ustnej jest w normie.

W najgorszym przypadku stomatologia zachowawcza będzie mogła sięgnąć po mniej inwazyjne i mniej nieprzyjemne metody leczenia, ponieważ problemy zostaną wykryte wcześniej. Nawet jeśli przegląd zakończy się leczeniem kanałowym, to przy regularnych przeglądach jest spora szansa na to, że ząb zostanie zachowany w lepszym stanie, co oznacza odsunięcie w czasie wizyty u protetyka.

Przyjdź na badanie stomatologiczne, to nie boli!

Badanie stomatologiczne nie tylko nie boli, ale może też pozwolić na uniknięcie bólu i dyskomfortu na dalszych etapach leczenia. Znajdź zaczątki próchnicy, zlokalizuj chore zęby, odkryj kamień i zwalcz te wszystkie problemy z nami. Częstsze przeglądy to mniej dokuczliwe leczenie z większą szansą na zachowanie pełnej funkcji zębów. Nie czekaj – skontaktuj się z nami już dziś, a my umówimy Cię na przegląd do najlepszych doświadczonych stomatologów.