UMÓW WIZYTĘ

Ukruszony ząb – co z nim zrobić?

Ukruszony ząb – co z nim zrobić fot

Ukruszenie zęba nie musi dotyczyć tylko zębów osłabionych. Choć tkanki budujące zęby są bardzo mocne, pęknięte lub uszkodzone zęby to codzienność w gabinetach stomatologicznych. Na szczęście w większości przypadków można w miarę łatwo przywrócić pacjentowi pełen komfort.

Co zrobić, jak ukruszy się ząb?

Przede wszystkim należy umówić się na wizytę do gabinetu stomatologicznego. Po ukruszeniu zęba konieczna jest konsultacja, a to dlatego, że poza widocznymi ubytkami może dochodzić też do poważniejszych uszkodzeń mechanicznych i to przed nimi należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć ząb. O możliwych ścieżkach postępowania poinformuje dentysta. Jeśli pęknięciu towarzyszy ból, można zażyć standardowe leki przeciwbólowe.

Objawy ukruszonego zęba

Mogłoby się wydawać, że objawy ukruszonego zęba są oczywiste i właściwie nie ma o czym mówić. Jeśli chodzi o duże ubytki, to tak też właśnie jest, natomiast pęknięte zęby lub zęby, które ukruszyły się tylko w minimalnym stopniu, czasem trudniej jest wykryć.

  • Ukruszony ząb kaleczy język, więc często można go wykryć właśnie po tym, że na języku pojawiają się drobne ranki.
  • Pęknięty ząb mleczny czy stały przestaje prawidłowo przenosić obciążenia i może powodować zlokalizowany lub promieniujący ból w obrębie szczęki albo żuchwy, który często mocno utrudnia swobodne jedzenie.
  • Podobnie jak rany na języku, łatwo mogą powstawać ranki na błonie śluzowej jamy ustnej – jeśli nie ma żadnych innych przyczyn, być może należy przyjrzeć się temu, czy zęby nie zostały ukruszone.

W większości przypadków ostre krawędzie pęknięcia lub ubytku są wyczuwalne pod językiem znacznie lepiej, niż widoczne, więc to też jest istotny element wstępnej diagnostyki.

Przyczyny ukruszonego zęba

Przyczyny ukruszenia zęba mogą być różne, często zresztą występują jednocześnie i nakładają się ze sobą.

  • Osłabienie zębów i nieprawidłowo wykonane leczenie kanałowe. Dobrze zabezpieczony ząb po leczeniu kanałowym jest w miarę mocny, ale kiepskie wypełnienie jego wnętrza zdecydowanie zwiększa ryzyko pęknięć.
  • Wady zgryzu. Niewłaściwie ułożone zęby nie przenoszą obciążeń w sposób odpowiedni, więc do ich ukruszenia potrzeba relatywnie niewielkiej siły.
  • Zgrzytanie zębami. Prowadzi do trwałego osłabienia ich struktury, co zwiększa ryzyko pęknięć.
  • Jedzenie twardych pokarmów. Kiedy zęby są mocne, nie powinno to być problemem, ale ich osłabienie z dowolnego powodu to częsta przyczyna ukruszeń.
  • Uraz mechaniczny. Upadek lub uderzenie mogą powodować, że pęknie ząb lub sama kość wyrostka zębodołowego.

Przyczyny uszkodzenia zęba mogą leżeć po części we wrodzonych słabościach, ale zdecydowanie częściej można im zapobiegać, prawidłowo dbając o zdrowie jamy ustnej.

Jak naprawić ukruszony ząb? Zabiegi i sposoby

Wygładzenie

Minimalne ukruszenia zęba można naprawić – choć to nie do końca właściwe określenie – poprzez spiłowanie otaczającego uszkodzenie materiału. Oczywiście ta metoda działa tylko wtedy, kiedy ułamany fragment zęba był naprawdę niewielki.

Licówki

Licówki pozwalają na to, żeby złamany ząb nadbudować lub zamaskować pęknięcia widoczne od przodu. Samo pęknięcie oczywiście musi przed założeniem licówek zostać odpowiednio obrobione.

Korony

Założenie korony protetycznej pozwala nie tylko zamaskować ukruszenia zębów, ale przede wszystkim zapewnia pełną funkcjonalność. Uratowanie zęba i założenie korony są możliwe nawet przy stosunkowo dużym ubytku.

Wypełnienia

Pęknięte zęby należy zabezpieczyć, a wypełnienia pozwalają jednocześnie usunąć ubytek i uzyskać estetyczne wykończenie w miejscu utraconego fragmentu uzębienia. Dzięki nowym technologiom wypełnienia można czasem założyć nawet w tych przypadkach, w których kiedyś zalecane było usunięcie zęba.

Domowe sposoby na naprawę pęknięć i uszkodzeń

Z ukruszonym zębem nie można sobie poradzić domowymi sposobami. Owszem, ostre krawędzie z czasem się zetrą, ale ząb należy naprawić i odbudować, żeby mógł spełniać dalej swoje funkcje i żeby uniknąć dalszych uszkodzeń.

W jaki sposób wybierane jest leczenie ukruszonego zęba u stomatologa?

Decyzję o tym, czym wypełnić ukruszony ząb, czy będzie konieczne leczenie kanałowe, jakie metody odbudowy w ogóle są dostępne, podejmują wspólnie dentysta i pacjent. Stomatolog potrafi rozpoznać ukruszony ząb i ocenić skalę zniszczeń, na tej podstawie zaś przedstawia listę dostępnych możliwości, z których pacjent wybiera według własnych kryteriów tę, którą chciałby zastosować.

Czym może grozić zignorowanie ukruszonego zęba?

W najlepszym przypadku nieodwiedzenie gabinetu dentystycznego z ukruszonym zębem będzie oznaczało ból, podrażnienia języka i błony śluzowej lub szybsze odkładanie płytki nazębnej. Najczęściej jednak tego typu uszkodzenia w obrębie jamy ustnej niosą ze sobą poważniejsze konsekwencje: od ryzyka rozwoju próchnicy, po zwiększone ryzyko złamania zęba. Nawet pozornie niewielkie ukruszenia zęba mogą w dłuższej perspektywie prowadzić do konieczności jego usunięcia. Ukruszony ząb jest też zawsze defektem estetycznym.

Ile kosztuje naprawa ukruszonego zęba?

Koszty naprawy ukruszonych zębów zależne są od rozległości uszkodzeń oraz wybranej metody naprawy. Może to być od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Nie łam się, pomożemy

Jeśli zauważyłeś u siebie lub swojego dziecka ukruszony ząb, podejrzewasz, że mogłeś uszkodzić zęby mechanicznie, to skontaktuj się z nami. Dentysta przeprowadzi oględziny, pełną diagnozę i przygotuje indywidualny plan leczenia, dzięki któremu pozbędziesz się problemu bez względu na jego rozległość.