UMÓW WIZYTĘ

Ile kosztuje proteza zębowa?

Ile kosztuje proteza zębowa

Proteza zębowa to jedna z najbardziej zaawansowanych metod przywracania sprawności po utracie części lub wszystkich zębów. Niektóre z nich kosztują sporo, ale zwykle wtedy doskonale imitują prawdziwe zęby i są niezwykle trwałe. Inne z kolei są przystępne cenowo, choć mają pewne ograniczenia. Ile konkretnie kosztuje proteza zębowa?

Od czego zależy koszt protez zębowych?

Protezy zębowe mogą być skonstruowane w różny sposób, wykazywać odmienną trwałość, nie wszystkie też zapewniają podobny komfort. Jest zatem kilka czynników, które mogą wpłynąć na kwotę, jaką trzeba będzie zostawić u protetyka za sztuczne zęby.

  • Materiał. Protezy zębowe wykonuje się z różnych materiałów: akrylu, acetalu, nylonu, ceramiki – obróbka poszczególnych materiałów może być niekiedy kosztowna, więc już samo to wpłynie na wycenę.
  • Sposób zakładania. Proteza zębowa może być zakładana na korzeniach zębów, na implantach albo może zostać założona na zdrowe zęby. To wymaga innych systemów mocowania i oczywiście protezy ruchome oraz protezy stałe też będą się różniły cenami.
  • Liczba brakujących zębów. Najczęściej proteza częściowa będzie tańsza niż proteza całkowita, ponieważ po prostu jej przygotowanie wymaga mniej pracy i materiału.
  • Marka użytych materiałów. Dziś jest to coraz częściej istotny element wyceny. Koszty leczenia zależą już nie tylko od stopu metalu czy jakości ceramiki, ale też marki producenta odpowiedzialnego za uzupełnienia protetyczne.

Nie tylko rodzaje protez zębowych czy ich wielkość determinują koszty. Często cenę podnoszą zabiegi, które trzeba przeprowadzić przed założeniem stałej protezy: wszczepienie implantów, usunięcie wykonanie higienizacji na zdrowych zębach pacjenta, usunięcie próchnicy czy leczenie chorób dziąseł, które utrudniają lub uniemożliwiają założenie protezy.

Koszt wybranych rodzajów protez zębowych

Głównym czynnikiem, który wpływa na cenę protez, jest ich typ. Różnica między protezą akrylową a pełnoceramiczną – jeśli chodzi o funkcjonalność – jest olbrzymia, natomiast cenowo akurat te dwa rodzaje wcale nie są tak bardzo odległe. W przypadku podstawowych modeli protez trzeba też od razu z góry założyć, że konieczna będzie naprawa protezy acetalowej albo akrylowej, co może być nieopłacalne w relacji do ich ceny.

Proteza akrylowa (częściowa lub całkowita)

Jest to prosta, choć zasadniczo dość nietrwała proteza zębowa nakładkowa traktowana jako uzupełnienie tymczasowe. Częściowe protezy zębowe akrylowe kosztują od około 600 złotych, całkowite protezy akrylowe od mniej więcej tysiąca złotych. Szacuje się, że ich trwałość pozwala, by taką protezę zębową nosić maksymalnie 3-6 miesięcy.

Protezy ceramiczne

W zależności od podbudowy kosztują od około 1300 (chromowo-kobaltowe) lub od około 1900 złotych (na podbudowie z tlenku cyrkonu). Mogą być one zakładane na własne zęby pacjenta, są zdecydowanie trwalsze od protez akrylowych, konstrukcja takiej protezy zębowej pozwala na zastosowanie ich w przypadku częściowych braków lub całkowitego bezzębia.

Proteza szkieletowa

Jest to zaawansowana konstrukcyjnie trwała proteza, którą traktuje się jako jedno z najlepszych stałych wypełnień. Doskonale zastępuje naturalne zęby, natomiast ten rodzaj protezy wymaga przygotowania z niezwykłą precyzją, co przekłada się też na cenę. Za protezę szkieletową trzeba zwykle zapłacić nieco poniżej 3 tysięcy złotych, jednak to właśnie protezy szkieletowe są dziś jednymi z najczęściej polecanych.

Wkłady koronowe

Wkłady koronowo-korzeniowe można zastosować po leczeniu kanałowym i pozwalają one na stworzenie niewielkiej wielkości uzupełnienia protetycznego. Są trwałe i kosztują 700-800 złotych w zależności od technologii, w jakiej zostały wykonane.

Mosty protetyczne

Mosty protetyczne to typ protezy, która może zostać rozpięta na własnych zębach pacjenta po ich odpowiednim przygotowaniu. Jest to dość drogie rozwiązanie, ponieważ koszt to zwykle kilka tysięcy złotych, natomiast przy pełnym łuku czasem prawie dwadzieścia, przy czym wtedy takie wypełnienie zakłada się na implantach.

Sama cena oczywiście nie jest wystarczającym kryterium wyboru. Najczęściej pacjentowi zaoferowanych zostanie kilka opcji, ale przy podejmowaniu decyzji bierze się też pod uwagę ogólny stan zdrowia w jamie ustnej czy poziom dyskomfortu, na jaki pacjent może przystać. Z drugiej jednak strony, sam koszt protezy to nie wszystko – trzeba uwzględnić cenę przygotowania zębów, implanty czy łączniki protetyczne. Warto też pamiętać, że częściowe protezy zębowe nakładkowe są znacznie tańsze od protez stałych, to te ostatnie oferują wyższy poziom komfortu.

Znowu się uśmiechniesz!

Jeśli jesteś zainteresowany odzyskaniem pięknego uśmiechu i komfortu jedzenia po usunięciu zębów, skontaktuj się z nami w celu ustalenia terminu wizyty u stomatologa i protetyka. Ustalimy możliwe działania, zaproponujemy najlepsze technologie i obejmiemy Cię profesjonalną opieką, żebyś miał pewność, że nowe zęby będą służyły Ci jeszcze lepiej niż własne.