UMÓW WIZYTĘ

Ząb zatrzymany – co to jest? Przyczyny, sposoby leczenia

Ząb zatrzymany – co to jest Przyczyny, sposoby leczenia

O zatrzymaniu zęba mówi się wtedy, kiedy proces wyrzynania nie jest dokończony. Niekiedy oznacza to, że ząb w ogóle się nie wyłania, ale czasem może po prostu nieznacznie wysunąć się nad powierzchnię dziąsła. Taki stan wiąże się nie tylko z dyskomfortem, ale też z pewnym ryzykiem w późniejszym czasie.

Czym jest ząb zatrzymany?

Ząb zatrzymany to ząb, który nie zajął swojego prawidłowego miejsca na łuku zębowym i pozostaje całkowicie lub częściowo poniżej linii dziąseł. Do zatrzymania zęba dochodzi najczęściej w przypadku zębów trzonowych, szczególnie „ósemek”, ale zatrzymać się mogą wszystkie zęby mleczne i stałe.

Objawy zatrzymania zęba

Oczywistym objawem zatrzymanego zęba jest jego brak w łuku zębowym. Ten widoczny objaw nie będzie miał jednak wartości diagnostycznej w przypadku górnych ósemek ani dolnych, bo ich zawiązki nie występują u wszystkich osób. Poza tym zatrzymanie zęba stałego może dawać też inne objawy:

  • choroby dziąseł nad zębem zatrzymanym oraz zębami sąsiednimi – od stanów zapalnych po paradontozę;
  • dyskomfort lub ból, nasilające się szczególnie przy poruszaniu żuchwą;
  • nieprawidłowy zgryz powstający wskutek patologicznych mechanizmów obniżania bólu – ten objaw może dotyczyć dowolnego łuku zębowego, a nawet sięgać deformacji kości szczęki dolnej lub górnej;
  • w przypadku zęba zatrzymanego częściowo pojawia się także próchnica jego korony.

Większość objawów jest niespecyficzna, ale razem dają dość dokładny obraz. Jedynie jeśli zatrzymanie dotyczy zębów mądrości, to nawet samo stwierdzenie zatrzymania może wymagać dokładniejszego obrazowania.

Przyczyny zatrzymania zęba

Przyczyn zatrzymanego zęba jest stosunkowo niewiele, natomiast nie zawsze można je łatwo powiązać z problemem.

  • Dominującą przyczyną jest genetyka – pewne osoby po prostu mają tendencję wrodzoną do zatrzymania zęba.
  • Do zatrzymania zębów stałych może dochodzić u pacjentów, u których stwierdzono urazy szczęki lub przeprowadzono niepoprawnie procedury stomatologiczne.
  • Przyczyną może być również nieprawidłowe ułożenie zębów przednich lub bocznych, które „blokują” możliwość wyłonienia innych zębów.
  • Rzadziej do zatrzymania zęba dochodzi wskutek awitaminozy lub zmian hormonalnych.

Stwierdzenie przyczyny nie jest kluczowe dla podjęcia leczenia. Wyjątkiem mogą być tu awitaminozy, które jednak dają szereg objawów lepiej widocznych i bardziej specyficznych niż samo zatrzymanie zębów.

Co robić, gdy podejrzewamy u siebie zatrzymany ząb?

Diagnostyka zęba zatrzymanego wymaga obrazowania rentgenowskiego. Jeśli podejrzewasz zatrzymanie zęba mlecznego lub stałego, skontaktuj się ze stomatologiem, który potwierdzi diagnozę i zweryfikuje, czy zatrzymany ząb wymaga leczenia. Nie ma domowych sposobów na potwierdzenie diagnozy ani tym bardziej nie da się samemu usunąć problemu.

Jakie są zabiegi usuwania zębów zatrzymanych?

Ściąganie zęba zatrzymanego

Jeśli ząb jest zatrzymany częściowo, niekiedy można przeprowadzić ściągnięcie zęba zatrzymanego za pomocą aparatów ortodontycznych. Jest to dość czasochłonne, więc stosuje się tę metodę głównie, jeśli utknął w kości szczęki ząb inny niż trzeci trzonowiec.

Chirurgiczne usunięcie zęba zatrzymanego

Jeśli ząb zatrzymany nie wyrzyna się zupełnie, jest chory, powoduje silne dolegliwości bólowe lub po prostu pozostałe zęby zajęły jego miejsce, prowadząc do stłoczenia zębów, można zatrzymany ząb usunąć chirurgicznie. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

Oba te zabiegi można przeprowadzić w klinice stomatologicznej HCentrum, gdzie najlepsi stomatolodzy, ortodonci i chirurdzy szczękowi przygotują indywidualny plan działania i zasugerują lepszą ścieżkę postępowania.

Dlaczego nie powinno ignorować zatrzymanych zębów?

Nawet ząb częściowo zatrzymany może negatywnie wpływać na zdrowie jamy ustnej, dlatego nigdy nie można bagatelizować zatrzymanego zęba.

  • Ząb zatrzymany może powodować zmiany w strukturze kości i deformować tkanki miękkie w swoim otoczeniu.
  • Dolegliwości bólowe i dyskomfort poza tym, że utrudniają życie, mogą przyczyniać się do wykształcenia wtórnych wad zgryzu.
  • Zęby zatrzymane są podatne na próchnicę, którą mogą zarażać także inne, dotychczas zdrowe zęby.

Jeśli dojdzie do zatrzymania zębów przedtrzonowych, kłów lub siekaczy, to poza dolegliwościami fizycznymi należy to potraktować jako wadę estetyczną, która u wielu pacjentów znacząco obniża poziom pewności siebie.

Ile kosztuje usuwanie zatrzymanego zęba?

Usunięcie zęba mądrości kosztuje przeważnie od 200 do 1000 złotych. Cena zależy od położenia zęba, jego ułożenia i innych czynników. Zatrzymany ząb mądrości z kości szczęki górnej jest zasadniczo łatwiejszy do usunięcia niż w przypadku trzecich zębów trzonowych na dole. Niekiedy trzeba też przeprowadzić inne zabiegi w jamie ustnej, co podnosi cenę – dokładne kwoty zawsze usłyszysz od stomatologa, który będzie przygotowywał indywidualny plan leczenia. Trzeba też liczyć się z kosztami diagnostyki. Po usunięciu zęba zatrzymanego pacjent w miarę szybko może cieszyć się pełnym komfortem.