Niektórzy mówią, że pierwszej wizycie dziecka u stomatologa poświęca się za dużo uwagi – to nieprawda, bo od tego, jak ona przebiegnie, może zależeć późniejsze nastawienie dzieci do dentysty, a o to już warto dbać!
Kiedy należy się udać z dzieckiem na pierwszą wizytę u stomatologa?
Pierwsza wizyta dziecka u dentysty najczęściej powinna odbyć się między 2. a 3. rokiem życia. Zęby dziecka w tym wieku są przeważnie w jak najlepszym porządku, ale chodzi tu nie tylko o konkretne procedury, ale o wyrobienie pewnych przyzwyczajeń i skojarzeń, które sprawią, że także później dla małego pacjenta czas w fotelu dentystycznym nie będzie niczym niezwykłym, a tym bardziej nieprzyjemnym.
Oczywiście, jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy, które by mogły wymagań konsultacji stomatologicznej, to należy się na taką umówić bez względu na wiek.
Dlaczego warto chodzić z dzieckiem do dentysty regularnie?
Dlaczego dorośli powinni chodzić do dentysty – wszyscy wiedzą. Ale w przypadku dzieci pojawia się znacznie więcej argumentów za tym, żeby umówić nie tylko pierwszą wizytę dziecka, ale i regularnie chodzić na wizyty kontrolne.
- Oczywistością jest dbałość o zęby. Właściwa profilaktyka i ewentualnie wczesne podjęcie leczenia dzieci sprawiają, że problemów jest mniej, a ich usuwanie mniej dokuczliwe i mniej stresujące.
- Pierwsza wizyta u dentysty i kolejne wizyty budują w dzieciach przekonanie, że regularne wizyty kontrolne są czymś absolutnie normalnym, więc nie trzeba się nimi stresować, bo mają swój konkretny cel, a wcale nie muszą być nieprzyjemne.
- Dość częste wizyty w gabinecie pozwalają także rodzicom wyjaśnić wątpliwości dotyczące zdrowia jamy ustnej ich dzieci. Warto pamiętać, że u małych pacjentów higiena i leczenie wyglądają nieco inaczej, inne są też choroby zębów malucha i dorosłych.
Zapoznanie z gabinetem stomatologicznym jak najwcześniej może z jednej strony pomóc w uniknięciu problemów na bieżąco, ale również – a może przede wszystkim – procentuje w przyszłości, bo gabinet stomatologiczny będzie się dobrze kojarzył i nie trzeba będzie za każdym razem pokonywać stresu, żeby zadbać o ząbki w buzi dziecka.
Czy warto iść profilaktycznie z niemowlęciem do dentysty?
Zwykle zaleca się, żeby pierwsza wizyta u dentysty odbywała się między 2. a 3. rokiem życia i to jest poprawne podejście, natomiast warto rozważyć też profilaktyczną wizytę wcześnie, zanim dziecko skończy roczek lub nim wyłonią się pierwsze ząbki. Nie jest to ścisłą koniecznością, natomiast taka profilaktyczna wizyta pozwala w niektórych przypadkach wykryć różne mniej lub bardziej poważne nieprawidłowości. Innymi słowy – nawet jeśli nie jest to konieczne, to nadal może być korzystne.
Jak należy się przygotować do pierwszej wizyty?
Pierwsza wizyta u dentysty nie ma zwykle charakteru typowej wizyty leczniczej, choć oczywiście nawet u noworodków stomatolog zbada stan jamy ustnej. Do takiej wizyty nie trzeba się szczególnie przygotowywać, ale:
- należy zabrać dokumentację medyczną dziecka – może się przydać w celu uzupełnienia diagnostyki albo zapisania zaleceń;
- warto przygotować także swoją dokumentację, a właściwie przygotować się do wywiadu – niektóre objawy w wywiadzie też mogą być cenną podpowiedzią dla dentysty.
Jeśli stomatolog będzie miał specjalne oczekiwania dotyczące tego, co rodzice powinni przynieść na pierwszą wizytę dziecka, na pewno taka informacja pojawi się przy rejestracji.
Jak przebiega pierwsza wizyta dziecka u dentysty?
Pierwsza wizyta u dentysty ma charakter często nawet w mniejszym stopniu profilaktyczny, a w większym – edukacyjny. To sprawia, że może mieć jeszcze większe znaczenie!
- Dentysta przeprowadzi przegląd stanu zdrowia jamy ustnej: zębów, dziąseł, wędzidełek.
- Zwykle taka wizyta będzie wiązała się z instruktażem prawidłowej higieny – to bardzo ważne, aby wzięły w nim udział nie tylko dzieci, ale i rodzice, bo ten temat jest pełen mitów i błędnych przekonań.
- Lekarz dentysta najczęściej opowiada też o diecie – jakie produkty są zalecane, jakich należy raczej unikać. Także ta część jest w dużej mierze przeznaczona dla rodziców.
Pierwsza wizyta u dentysty ma często charakter wizyty adaptacyjnej. Wtedy sporą jej część stanowi zapoznanie z niektórymi elementami wyposażenia gabinetu i wprowadzenie w temat higieny jamy ustnej czy leczenia zębów oraz znaczenia regularnych wizyt u stomatologa dziecięcego.
Co robić, kiedy dziecko boi się wizyty u dentysty?
- Wizyta adaptacyjna
Wizyta adaptacyjna jest sposobem na bezstresowe wprowadzenie dziecka do gabinetu dentystycznego. W jej trakcie dokonuje się najwyżej podstawowego przeglądu i krótkiego instruktażu, ale przede wszystkim można przyzwyczaić dziecko do nietypowego skądinąd otoczenia.
- Bajki i zabawki
Bajki – do oglądania lub słuchania – a także ulubione zabawki pozwalają dziecku skupić się na czymś innym niż sama wizyta. Warto jednak zadbać o to, żeby mimo dostępności takich rozrywek, lekarz stomatolog mógł wykonywać swoją pracę w bezpieczny sposób. Dziecko przez zabawki ma się uspokoić, a niekoniecznie wejść w tryb radosnej zabawy.
- Przygotowanie opowieścią
Historie opowiadane przez rodziców mogą świetnie przygotować dziecko do pierwszej i kolejnych wizyt. Chodzi o to, żeby wysłać jasny sygnał, że takie wizyty są konieczne, ale że wiele dają. Można bardzo ogólnie zarysować, jak przebiegają takie wizyty i dlaczego należy dbać o zęby. Warto jednak pamiętać, żeby te opowieści nie były zbyt barwne – z jednej strony mogłyby za bardzo nasycić ciekawość, a z drugiej nawet zrazić dziecko.
- Nagrody za wizytę
Nawet dorośli czasem chcieliby dostać naklejkę „dzielny pacjent”, więc co dopiero dzieci! Na pierwszych wizytach różne formy nagród za spokój i grzeczne zachowanie są często zalecane. Nie powinny stawać się jedyną motywacją, żeby zaglądać do dentysty, ale jeśli pomagają budować zdrowe nawyki higieniczne, to warto po nie sięgać.
Jak często powinno chodzić się z dzieckiem do dentysty?
Wizyty kontrolne odbywa się zwykle co 3-6 miesięcy, utrzymując tę częstotliwość w wieku przedszkolnym. Później zwykle częstość wizyt nieco spada, ale pozostaje to już kwestią, w której powinien się wypowiedzieć stomatolog.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę, obserwując jamę ustną dziecka?
Wizyty kontrolne, nawet bardzo częste, nie zastąpią codziennej uważności i regularnego sprawdzania stanu zdrowia jamy ustnej przez rodziców.
- Warto obejrzeć ząbki – powinny mieć równy kolor, schodzić się w każdej płaszczyźnie, być właściwie ustawione. Wady zgryzu i zalążki próchnicy często można zauważyć właśnie przy codziennej higienie.
- Zaczerwienienia, podrażnienia lub inne zmiany chorobowe w obrębie dziąseł, podniebienia, więzadeł czy języka. Niektóre z nich mogą być niegroźne, inne wymagają interwencji lekarza pediatry, a niektóre leczą dentyści.
- Warto też słuchać uwag dziecka. Nie wszystkie będą wystarczająco precyzyjne, żeby cokolwiek na ich podstawie zdiagnozować, ale przesadnie częste przygryzanie języka, ból w obrębie jamy ustnej czy poczucie dyskomfortu warto skonsultować ze stomatologiem.
Rodzice małych dzieci powinni przede wszystkim szukać zmian. Dopóki stan zębów czy dziąseł jest stały, zwykle nie ma powodów do niepokoju. Pojawiające się regularnie problemy albo zmiany rzucające się w oczy mogą sygnalizować rozwój chorób lub narastanie nieprawidłowości.
Czy przeprowadza się narkozę u dzieci do zabiegów stomatologicznych?
Zasadniczo narkozę tak u dzieci, jak i u dorosłych, traktuje się jako ostateczność, bo jest ona wymagana dopiero w szczególnie skomplikowanych przypadkach. W miarę możliwości leczenie przeprowadza się tak, aby nie była ona konieczna, jednak od strony medycznej jest możliwe przeprowadzenie skomplikowanych zabiegów u dzieci w znieczuleniu ogólnym. Jest to bardziej skomplikowana procedura wiążąca się z określonymi ryzykami, dlatego przeprowadza się takie zabiegi tylko w nielicznych klinikach stomatologicznych.
HCentrum – zdrowe zęby już od pierwszej wizyty dziecka
Jeśli chcesz, żeby zdrowie zębów i jamy ustnej Twojego dziecka było pod pełną kontrolą i chcesz wybrać dentystę, który zadba o ząbki malucha od najmłodszych lat, umów się na wizytę w HCentrum. Wizyty niemowlaków, pierwsza wizyta malucha, wizyty adaptacyjne, a przede wszystkim świetny kontakt z dziećmi i wysoki profesjonalizm w opiece nad najmłodszymi pacjentami: daj swojemu dziecku opiekę stomatologiczną, na jaką wcześniej nie można było liczyć!