Bonding zębów to nowoczesna metoda odbudowy powierzchni zębów uszkodzonych mechanicznie czy zmienionych chorobowo. Często jest alternatywą dla licówek, ale takie jego przedstawienie jest zbytnim uproszczeniem.
Co to jest bonding zębów?
Bonding zębów to technologia odbudowy powierzchni zębów po uszkodzeniach lub ze znacznymi przebarwieniami z wykorzystaniem materiałów kompozytowych na bazie żywic. Jest to nieinwazyjna metoda pozwalająca na odtworzenie powierzchni zębów w taki sposób, aby doskonały efekt estetyczny szedł w parze z właściwą wytrzymałością mechaniczną.
Bonding zębów jest techniką ręcznej odbudowy. O ile licówki są gotowymi płytkami wymagającymi tylko pewnej personalizacji, to efekty odbudowy przy użyciu żywic kompozytowych zależą w całości od doświadczenia i zdolności manualnych stomatologa przeprowadzającego zabieg.
Bonding zębów – efekty przed i po
Do zabiegu bondingu kwalifikują się pacjenci z przebarwionymi lub uszkodzonymi zębami – pękniętymi lub minimalnie ukruszonymi. Po wizycie w gabinecie dentystycznym mogą oni znów uśmiechnąć się szeroko, jednocześnie mogąc cieszyć się pełnym bezpieczeństwem zabiegu.
Jak każdy zabieg w ramach stomatologii estetycznej, także bonding daje pewne możliwości personalizacji i dostosowania odtworzonego zęba do pozostałych pod kątem estetycznym.
Zalety bondingu zębów
Bonding zębów jest techniką odbudowy powierzchni i korony zęba w taki sposób, aby przywrócić naturalny, piękny wygląd.
- Zabieg bondingu nie wymaga stosowania znieczulenia – opracowuje się tutaj tylko najbardziej zewnętrzne, nieunerwione powierzchnie zębów, więc zadowalający efekt można uzyskać bez bólu i prawie bez dyskomfortu.
- W wielu pacjentów zabieg można przeprowadzić w trakcie jednej wizyty, a nawet można przy jednej wizycie opracować w ten sposób kilka zębów.
- Dużą zaletą bondingu jest możliwość personalizacji, w tym przede wszystkim doboru koloru odbudowy do pozostałych zębów oraz precyzyjne odwzorowanie kształtu zęba.
- Bonding jest idealnym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy oczekują natychmiastowych efektów na przykład przed ważnym wydarzeniem lub wyjazdem i nie mogą czekać na przygotowanie innych typów odbudowy.
- Odbudowa zęba tą metodą jest zwykle tańsza niż licówki kompozytowe i porcelanowe, a tym bardziej pełna odbudowa protetyczna korony zęba. Może więc być wykorzystywana także jako rozwiązanie doraźne.
Możliwość szybkiego, taniego i bezpiecznego odzyskania pięknego uśmiechu jest kusząca dla wielu pacjentów. Bonding tym samym staje się coraz popularniejszy.
Wady bondingu zębów
Jak każda technologia, także bonding ma pewne ograniczenia. Wynikają one ze stosowanej technologii odbudowy.
- Jest to przede wszystkim odbudowa zęba o relatywnie niewielkiej trwałości. Samo to nie jest problemem, jednak należy pamiętać, że efekty bondingu utrzymują się do pięciu lat, a po tym czasie trzeba albo zabieg powtórzyć, albo zastosować na przykład licówki porcelanowe.
- Odbudowa nie jest szczególnie odporna na przebarwienia, co oznacza, że kolor zębów po odbudowie może się zmienić wskutek niewłaściwych nawyków żywieniowych czy palenia tytoniu.
- Efekt zabiegu zależy w olbrzymiej mierze od doświadczenia wykonującego go stomatologa. Warstwę żywicy nakłada się w całości ręcznie, a po jej utrwaleniu możliwości korekty są ograniczone.
Wszystkie te cechy wymagają indywidualnej oceny – nie dla wszystkich pacjentów będą one poważnymi wadami, natomiast warto mieć je w pamięci, zastanawiając się nad wyborem idealnej metody odbudowy.
Bonding zębów – wskazania
Bonding zębów ma zastosowanie przy usuwaniu niewielkich wad estetycznych – nie należy jednak lekceważyć jego potencjału, bo właśnie drobne zmiany występują najczęściej. Kiedy można zastosować tę technologię?
- W przypadku zębów pękniętych, ukruszonych lub mechanicznie zniekształconych przez czynniki zewnętrzne. Bonding pozwala na odbudowę i nadanie praktycznie dowolnego ukształtowania formowanej powierzchni zęba.
- Na zdrowych zębach, jeśli są one nierówne, na przykład niższy ząb można odbudować w taki sposób, żeby wizualnie zrównał się z sąsiednimi.
- Bonding można stosować w celu odzyskania koloru zębów, jeśli przebarwienia są na tyle głębokie, że stosowanie innych metod mogłoby być niebezpieczne albo wiązać się z dyskomfortem.
Choć bonding stosuje się przede wszystkim w związku z wadami estetycznymi, to trzeba pamiętać, że taka odbudowa zęba dodatkowo zabezpiecza jego powierzchnię, więc właściwie wykonana może w pewnym stopniu chronić własną warstwę szkliwa pacjenta.
Bonding zębów – przeciwwskazania
Przeciwwskazania do zabiegu bondingu są relatywnie nieliczne i uniemożliwiałyby przeprowadzenie także innych zabiegów z zakresu protetyki.
- Bezwzględnym przeciwwskazaniem są ogniska próchnicze lub choroby przyzębia – przed odbudową konieczne jest przywrócenie zdrowia jamy ustnej, żeby uniknąć dodatkowych podrażnień i ograniczyć ryzyko dalszego rozwoju próchnicy.
- Bondingu nie stosuje się u pacjentów zgrzytających zębami. Bruksizm należy wcześniej wyleczyć, stosując właściwe metody, żeby nie doszło do uszkodzenia świeżej odbudowy.
Ponieważ jest to nieinwazyjna metoda odbudowy, lista przeciwwskazań jest krótka. Zawsze jednak należy pamiętać, że stomatolog zawsze zada też dodatkowe pytania i jeśli trzeba będzie, to zasugeruje odsunięcie zabiegu w czasie.
Na czym polega bonding zębów – przebieg zabiegu
Bonding jest zabiegiem, którego cała trudność sprowadza się do techniki, natomiast ogólny proces nie jest skomplikowany.
- Pierwszym etapem jest wykonanie przeglądu stanu zdrowia jamy ustnej. To niezbędne, żeby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.
- Następnie stomatolog przygotowuje powierzchnię zęba, gruntownie ją oczyszczając i wytrawiając, żeby zwiększyć przyczepność kompozytu.
- Na przygotowany ząb nakłada się żywicę i kompozyt, który będzie stanowił zewnętrzną warstwę odbudowy.
- Po ukształtowaniu korony zęba, specjalną lampą stomatologiczną utwardza się warstwy żywicy i kompozytu.
Cały proces przebiega sprawnie i nie zajmuje wiele czasu. Na żadnym etapie też nie trzeba obawiać się bólu, ponieważ zęby opracowuje się tylko w powierzchniowej, nieunerwionej warstwie.
Na jak długo starcza bonding zębów?
Jest to kwestia indywidualna. Poprawnie przeprowadzony zabieg może – jeśli zachowana będzie odpowiednia higiena jamy ustnej – dać efekty na około 5 lat. W zależności od przyzwyczajeń dietetycznych i indywidualnych uwarunkowań czas ten może być o kilka do kilkunastu miesięcy krótszy. Należy też pamiętać, że do przebarwień kompozytu może dochodzić relatywnie szybko, choć nadal zachowana będzie trwałość mechaniczna odbudowy.
Trwałość efektów estetycznych zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób pacjent będzie dbał o swoje zęby już po odbudowie. Regularne wizyty u stomatologa i dobra higiena będą pozwalały cieszyć się pięknym uśmiechem dłużej.
Jaki jest zakres personalizacji bondingu zębów?
W przypadku bondingu można dobrać odcień zęba po odbudowie do zębów sąsiednich. Należy pamiętać, że kompozyt będzie podlegał przebarwieniom. Odbudowane zęby można formować dowolnie, oczywiście w zakresie grubości materiału przewidzianym w tej technice. W przypadku tego zabiegu wiele zależy od doświadczenia stomatologa – w teorii żywica i kompozyt mogą być kształtowane niemal dowolnie, ale żeby osiągnąć właściwy efekt, potrzeba odpowiednich narzędzi, pewnej ręki i sporej wprawy, więc zakres personalizacji będzie tym większy, w im lepszym gabinecie zabieg bondingu zostanie przeprowadzony.
Jak przygotować się do bondingu zębów?
Zastosowanie kompozytów do odbudowy nie wymaga szczególnego przygotowania, natomiast zaleca się wykonanie przeglądu i zalecanych zabiegów higienizacyjnych, żeby chronić warstwę szkliwa także pod kompozytem. Konieczne jest wcześniejsze wyleczenie próchnicy czy chorób dziąseł, ale poza tym nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Standardowo trzeba też poinformować stomatologa, jeśli jest się w ciąży, przyjmuje leki ograniczające krzepnięcie krwi i tak dalej – dentysta zadecyduje, czy można przeprowadzić zabieg lub wyda dodatkowe zalecenia indywidualne.
Ile kosztuje bonding zębów – cennik
Ceny zabiegów bondingu i flow injection są bardzo zmienne. Rosną one, jeśli stomatolog ma właściwy certyfikat umiejętności, a trzeba też pamiętać, że dostępne są różne marki stosowanych preparatów i także tutaj można doszukiwać się źródeł zmienności cen.
- W niektórych miastach można pojedynczy ząb opracować w cenie 250-600 złotych.
- Doświadczony stomatolog często wycenia pojedynczy bond na 800-1000 złotych.
- Opracowanie całej strefy uśmiechu w zależności od miasta i doświadczenia stomatologa może kosztować od 1500 do 4000 złotych.
Do cen należy doliczyć koszty konsultacji, zdjęć RTG, a także późniejsze wizyty kontrolne lub zabiegi higienizacyjne jeszcze przed zabiegiem.
Jakie są alternatywy bondingu zębów?
- Wypełnienie estetyczne
W przypadku punktowych ubytków o niedużej głębokości można zastosować miejscowe wypełnienia. Są one tańsze, ale mogą być widoczne ze względu na różnicę w kolorze czy tempie odkładania osadów. Obecnie właśnie z powodów estetycznych są wybierane przez niektórych pacjentów raczej niechętnie.
- Licówki ceramiczne i porcelanowe
Są droższe od bondów, a ich trwałość zależy od jakości wykorzystanych materiałów. Potencjalnie mogą zostawać na zębach dłużej, ale ich kolor nie zawsze można idealnie dopasować do potrzeb pacjenta. Jest to technologia znana dłużej i stosowana powszechniej, ale nadal wymaga sporego doświadczenia po stronie stomatologa.
- Korony protetyczne
W teorii mogą zastępować bonding, jednak zasadniczo stosuje się je w przypadku większych ubytków niż te, które wypełnia się kompozytami. Jest to technika dająca najczęściej mniejszy komfort i wymagająca większych nakładów finansowych.
Bonding zębów w klinice HCentrum
W HCentrum wiemy, jak ważny jest zdrowy i piękny uśmiech. Bonding to jedna z technologii, dzięki której możemy pomóc Ci go odzyskać. Umów się na wizytę i porozmawiaj ze stomatologiem na temat bondingu na Twoich zębach. Możesz szeroko uśmiechnąć się nawet już po jednej wizycie!