Wkłady inlay i nakłady onlay stosuje się jako alternatywną metodę wypełnienia ubytków o sporej wielkości. Są trwałe i bardzo mocne, pozwalają realnie wzmocnić ząb, którego powierzchnia ma duży ubytek tkanek zęba. Jest to nowoczesna technologia, przy której tradycyjne wypełnienia wydają się bardzo niedoskonałe.
Czym są wypełnienia inlay i onlay?
Wypełnienia inlay i onlay to rozwiązania pokrewne koronom protetycznym, specjalny typ wypełnień
z kompozytowego elementu nośnego i porcelanowego wykończenia. Dzięki indywidualnemu dopasowaniu oraz zastosowaniu nowoczesnych materiałów wyróżniają się one trwałością.
W obu przypadkach stomatolog opracowuje koronę zęba, a protetyk przygotowuje indywidualnie dopasowane wypełnienia, które pokryją się z naturalną koroną zęba – tego nie da się osiągnąć, stosując tradycyjne techniki.
Zalety inlay i onlay
Inlay i onlay są metodami, które pod wieloma względami górują nad technologią tradycyjnych wypełnień stomatologicznych.
- Inlay i onlay pozwalają na faktyczne wzmocnienie zęba w taki sposób, aby był on w stanie nadal funkcjonalnie przenosić siły nacisku w czasie gryzienia pokarmu.
- Obie metody odtwarzają powierzchnię zęba wraz z guzkami, co przekłada się na odzyskanie pełnych funkcji.
- W przeciwieństwie do korony stanowią później integralną część zęba.
- Są bardzo trwałe – wytrzymują wiele lat dłużej niż tradycyjne wypełnienia kompozytowe.
- Pozwalają na odtworzenie punktów stycznych tworzących powierzchnię żującą.
- Onlay jako rozwiązanie protetyczne stosowane przy rozległych ubytkach – zwany overlay
– pozwala odtwarzać nie tylko powierzchnię żucia, ale też powierzchnie boczne.
Są to nowoczesne wypełnienia, których zalety wynikają z właściwości fizycznych. Nakłady koronowe
i wkłady inlay sprawiają, że siły powstające w czasie gryzienia rozkładają się równomiernie, co eliminuje problem osłabiania zębów i powiększania ubytków.
Jakie są różnice między inlay i onlay?
Inlay i onlay to technologie różniące się w sposób zasadniczy – inlay to wkład, onlay i overlay to nakłady, co sugeruje, w przypadku jakich ubytków będą one stosowane. Inlay sięga maksymalnie do stoków guzków żujących, onlay obejmuje także ich szczyty, natomiast overlay może obejmować również zewnętrzny ich stok nawet w bezpośredniej bliskości zębów sąsiadujących. Jeśli chodzi
o budowę, to jest ona zbliżona we wszystkich przypadkach: materiały są identyczne, różny jest natomiast kształt i wielkość wypełnień.
Jak wygląda wypełnienie inlay/onlay?
Zabieg założenia wypełnień inlay i onlay wymaga dwóch wizyt – oczywiście nie licząc tych, na których wykonuje się procedury lecznicze i chroni przed nawrotem próchnicy.
Na pierwszej wizycie ubytki są oczyszczane z próchnicy, przygotowuje się ich wyciski, a stomatolog ustala z pacjentem kolor wypełnień. Uszkodzone zęby zabezpiecza się, stosując wypełnienie tymczasowe, następnie w laboratorium protetycznym na podstawie pobranych wycisków przygotowuje się odpowiednie uzupełnienia protetyczne.
Na drugiej wizycie wkłady lub nakłady są mocowane na specjalny cement. Jest to procedura dość czasochłonna, ale ponieważ odwzorowuje się w jej trakcie kształt korony zęba, trzeba zrobić to bardzo dokładnie.
Zastosowanie tego typu rozwiązań ma miejsce po zakończonym leczeniu kanałowym, po zamknięciu ognisk próchnicy i opanowaniu chorób dziąseł lub innych zmian w jamie ustnej.
Wkłady inlay i nakłady onlay – wskazania
W pracowni protetycznej przygotowuje się wkład inlay i nakłady onlay dla pacjentów z dużymi ubytkami. Nie ma przy tym znaczenia, jakiego pochodzenia są to ubytki.
- Inlay stosuje się po rozległym leczeniu kanałowym. Zastosowanie materiałów kompozytowych pozwala wzmocnić ząb po takiej procedurze.
- Onlay jest przydatny w przypadku dużych ubytków spowodowanych ukruszeniem zęba, nakładów onlay używa się też przy bardzo rozległej próchnicy.
Sporą część powierzchni zęba można odbudować każdym ze wspomnianych typów wypełnień. Jeśli ubytek tkanek zęba jest znaczący, to bez względu na to, czy powodem jest leczenie kanałowe czy inna przyczyna, któraś z tych metod może znaleźć zastosowanie.
Wkłady inlay i nakłady onlay – przeciwwskazania
Wkładów i nakładów nie da się wykonać, jeśli po leczeniu kanałowym pozostały jedynie cienkie ścianki zęba. Nie da się ich również zastosować, jeżeli ząb nie jest prawidłowo osadzony lub pozostaje niestabilny. Wszystkie te kosmetyczne wypełnienia wymagają prawidłowego podparcia, jeśli mają przenosić znaczne siły, które są związane z narządem żucia. Bez odpowiedniego filaru nie można ich zastosować, wówczas trzeba użyć do odbudowy pełnej korony protetycznej.
Nie da się wkładów i nakładów zastosować na zębach innych niż przedtrzonowe i trzonowe. Przyczyna jest w tym przypadku taka sama: w zębie umieszcza się naprawdę solidny wkład, który musi mieć mocne podparcie.
Odbuduj swoje zęby z nami!
Od wizyty wstępnej, przez przygotowanie wkładu na podstawie wycisku, aż po wizyty kontrolne: przyjdź do nas, przekonaj się, jak wygląda leczenie i zdecyduj się na wkłady lub nakłady wykonane przez profesjonalistów. Docenisz ten rodzaj wypełnienia za ich trwałość, powrót wszystkich funkcji zębów i wielki komfort. Nie czekaj, umów się już teraz na swoją pierwszą wizytę w HCentrum!