UMÓW WIZYTĘ

Co to są licówki na zęby? Opis zabiegu, koszt.

Co to są licówki na zęby? Opis zabiegu, koszt

Zapewne zastanawiałeś się, skąd u wielu celebrytów bierze się tak oszałamiający uśmiech? Jeśli na zdjęciu, to pewnie przerobili go sobie w programie Photoshop, natomiast bardzo często są to licówki porcelanowe lub licówki kompozytowe, które jednak, poza tym, że pozwalają na uzyskanie śnieżnej bieli zębów, mają też inne zastosowania.

Co to są licówki na zęby?

Licówki są to specjalne płatki wykonane z odpowiednich, trwałych i estetycznych materiałów, które zakłada się na przednią powierzchnię zęba. Dawniej były wykonane niemal wyłącznie z porcelany, dziś natomiast możliwości jest zdecydowanie więcej, choć licówki ceramiczne cały czas cieszą się dużą popularnością.

W jaki sposób licówki odmieniają uśmiech pacjenta?

Licówki mają dwie cechy, które w radykalny sposób zmieniają uśmiech pacjenta. Po pierwsze – mają wzorcowy kształt. Biorąc pod uwagę, że licówka nie musi idealnie pokrywać się z linią naturalnych zębów, ale dopuszczalne są pewne wzajemne przesunięcia, pozwala to optycznie wyprostować zęby pacjenta, mimo że faktycznie ich ułożenie lub wielkość nie są idealne. Po drugie – licówki zębowe mają doskonały kolor. W zdecydowanej większości stosuje się białe licówki, ale można założyć i takie, których kolor bardziej przypomina naturalne zęby. Co w efekcie końcowym pozwala na uzyskanie wizualnie idealnego, indywidualnie dopasowanego do potrzeb pacjenta uśmiechu.

Licówki – wskazania

  • Licówki można zastosować jako metodę „wybielania” zębów. O ile oczywiście barwa zęba się nie zmieni, to zakładając je na wielu zębach, można uzyskać bardzo estetyczny wygląd.
  • Licówki mogą stanowić uzupełnienie leczenia ortodontycznego – jeśli nawet po jego zakończeniu między zębami pozostają dość duże odstępy, można zmniejszyć je właśnie dzięki licówkom.
  • Jest to także metoda na wizualną zmianę wielkości zębów, na przykład u pacjentów, których siekacze są mniejsze niż zwykle.
  • Licówki mogą posłużyć do odbudowy zębów o uszkodzonej powierzchni.

Licówki – przeciwwskazania

  • Licówek nie zakłada się u pacjentów, którzy mają poważne wady zgryzu – nie można nimi zastąpić leczenia ortodontycznego i możliwe jest założenie licówek tylko przy minimalnych wadach.
  • Istotnym przeciwwskazaniem jest toczący się proces próchnicowy lub choroby dziąseł.
  • Nie zakłada się licówek na zęby po leczeniu kanałowym.

Głębszych konsultacji wymaga założenie licówek u pacjentów, którzy cierpią na bruksizm, mają w zwyczaju obgryzanie paznokci albo z innych przyczyn ich zęby są osłabione.

Rodzaje licówek zębowych

W gabinecie stomatologicznym może być zakładanych kilka typów licówek. Mają one nieco inne zastosowanie, ale i różną trwałość oraz estetykę.

Licówki porcelanowe

Jest to klasyczne rozwiązanie, przy czym trzeba podkreślić, że choć technologia ta jest znana od dawna, to biorąc pod uwagę mechaniczną wytrzymałość i estetykę nowoczesnych licówek z porcelany, należałoby je zaliczyć do oddzielnej klasy niż licówki stosowane jeszcze 10 czy 15 lat temu. Mogą one mieć różny kolor, który jednak zawsze jest trwały, dzięki czemu efekt jest estetyczny i naturalny.

Licówki kompozytowe

Wielomateriałowe licówki kompozytowe zwykle są tańsze od porcelanowych, lepiej znoszą na przykład gryzienie twardych pokarmów i ogólnie są bardzo mocne, jednak mają idealnie jednolitą barwę, co jest dość nienaturalne i niekoniecznie jej pożądanym efektem, tym bardziej że z czasem ulegają przebarwieniom. Stosuje się je w związku z tym często na odcinkach bocznych.

Licówki akrylowe

Są to licówki tymczasowe, które zakłada się u pacjentów, którzy chcą odłożyć założenie licówek trwałych na późniejszy czas. Są tanie, ale ich żywotność rzadko przekracza dwa lata. Są też grubsze i cięższe od licówek porcelanowych, przez co mogą oczywiście przełożyć się na poprawę estetyki, ale najczęściej przy ich zastosowaniu komfort pacjenta jest najniższy.

Jak się zakłada licówki?

Zabieg zakładania licówek nie jest trudny, jeśli chodzi o zrozumienie samej idei. Wymaga natomiast szczególnej precyzji i bardzo dobrego przygotowania, więc to pozornie łatwe zadanie, wymaga jednak doświadczenia lekarza protetyka, który przeprowadzi zabieg z jubilerską dokładnością.

  1. Stomatolog przeprowadza pełny przegląd stanu zdrowia jamy ustnej, żeby ocenić, czy u danego pacjenta można założyć licówki, czy zęby wymagają wcześniejszego wyleczenia.
  2. Na początkowym etapie zęby muszą zostać dokładnie oczyszczone, więc usuwa się z nich złogi kamienia nazębnego i osadu.
  3. Na oczyszczonych zębach dentysta ponownie ocenia stan zdrowia szkliwa. Musi być ono mocne i solidne – na tej podstawie ocenia się, czy licówki dentystyczne wymagają szlifowania zębów, czy można przeprowadzić zabieg bez tego etapu.
  4. Przygotowywany jest mock-up, czyli wycisk i model zębów, który posłuży do modelowania licówek.
  5. Jeśli licówki mają być założone po zeszlifowaniu wierzchniej warstwy szkliwa, to bardzo delikatnie usuwa się jej minimalną grubość. Z jednej strony chodzi o zapewnienie odpowiedniej przyczepności, z drugiej – również o to, żeby licówka nie zwiększała nadmiernie grubości zęba.
  6. Na oszlifowane zęby zakłada się tymczasowe licówki z masy akrylowej. Pozostaną one na miejscu do założenia licówek porcelanowych lub kompozytowych.
  7. Do powierzchni zęba, która zostaje przygotowana przed założeniem licówek poprzez wytrawianie, cementuje się na stałe licówki porcelanowe lub z kompozytu.

Zabieg szlifowania zębów przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Nie jest on bolesny, ale bez znieczulenia mógłby się wiązać z dość wyraźnym dyskomfortem.

Czy licówki niszczą zęby?

Sama licówka nie niszczy zębów, natomiast szlifowanie zębów przed ich założeniem w oczywisty sposób narusza strukturę zęba. Naturalne szkliwo nie będzie się później odbudowywało. Należy jednak podkreślić, że licówka jest rozwiązaniem protetycznym, która jest najmniej inwazyjne, jeśli chodzi o naruszenie własnych tkanek zęba, gdyż zazwyczaj poziom szlifowania to zaledwie 0,08mm.

Jaka jest trwałość licówek?

Różna dla poszczególnych rodzajów licówek. Akrylowe wytrzymują maksymalnie dwa lata, a licówki stałe po kilkanaście albo i dłużej.

Czy licówki można wybielać?

Wybielanie licówek nie jest możliwe – wybiera się ich kolor przed założeniem, natomiast materiały, z których są one wykonane, nie podlegają późniejszemu wybielaniu. Nie ma też takiej potrzeby: odpowiednia higiena jamy ustnej zapobiega powstawaniu nieestetycznych przebarwień.

Licówki na zęby – ceny

To, ile kosztują licówki, zależy nie tylko od ich materiału, ale też kosztów przygotowania do zabiegu.

Licówki? Zrobimy to najlepiej!

Piękny uśmiech i naturalny wygląd zębów są tym, czego szukasz? Chcesz pozbyć się niedoskonałości w najmniej inwazyjnym zabiegu? Dobierz kolor licówek, upewnij się, że nie masz przeciwwskazań do ich założenia i ciesz się genialnym uśmiechem. Umów się na konsultacje w HCentrum, a my przedstawimy Ci wszystkie dostępne opcje. Wspólnie zadbamy o piękne zęby i zdrowie jamy ustnej.