UMÓW WIZYTĘ

Implanty zębowe cała szczęka – cena. Od czego zależy?

Implanty zębowe cała szczęka

Utrata zębów to nie tylko problem estetyczny – w tym przypadku mowa już o poważnym upośledzeniu wszystkich funkcji. Odbudowa uzębienia pacjenta na implantach zębowych pozwala jednak odzyskać pewność siebie i znów żyć pełnią życia. Od czego jednak zależy cena, jaką trzeba zapłacić za implanty całej szczęki?

Od czego zależy cena implantów zębowych?

Typ implantu

Oczywistym jest, że tytanowe implanty i implanty cyrkonowe będą miały inne ceny, które uzależnione są nie tylko od rodzaju implantu, ale również od wykorzystanego systemu implantologicznego a te z kolei różnią się od siebie nie tylko ceną, ale i kształtem, rodzajem użytego tytanu, czy sposobem mocowania do implantów. Jest tu kilka różnych wariantów i stomatolog, na podstawie analizy między innymi stanu kości szczęki lub żuchwy oraz konkretnych potrzeb pacjenta będzie sugerował nieco inne rozwiązania.

Diagnostyka i leczenie przed wszczepieniem implantu

Nie można mówić o implantach jako zabiegu wykonywanym w czasie jednej wizyty. O ile samo wszczepienie implantów całej szczęki można faktycznie przeprowadzić na jednej wizycie, to i tak wcześniej konieczne jest sporządzenie planu leczenia, przeprowadzenie dokładnego przeglądu, a zwykle także wypełnienie innych ubytków lub uporanie się z chorobami przyzębia. Nie jest to oczywiście koszt implantów jako takich, ale trzeba liczyć się z takimi wydatkami, zanim będzie można w ogóle wszczepić implanty zębów. Dodatkowym kosztem może być na przykład odbudowa kości szczękowej, jeśli jest to konieczne.

Materiał korony

Cena implantu zębowego to nie tylko koszt samego implantu – ten zastępuje korzeń zęba, ale musi zostać obudowany koroną. To jasne, że implanty całej szczęki wymagają innego podejścia niż implanty pojedynczych zębów, ale w obu przypadkach rodzaj korony czy mostu będzie wpływał na sumaryczny koszt zabiegu.

Liczba miejsc do uzupełnienia

To dość złożona kwestia, bo zależność ta nie jest liniowa. Implanty zębów całej szczęki (całkowite bezzębie) może zostać zrekonstruowane już za pomocą 4 implantów na łuk, jednak ich optymalna ilość to 6. Implanty stanowią rusztowanie, na którym mają się opierać przyszłe zęby. Dostępne są różne rozwiązania między innymi mosty przyklejane lub przykręcane do implantów, lub takie które pacjent może do codziennej higieny zdjąć i szybko założyć z powrotem. Każdorazowo zabieg wycenia lekarz – można to zrobić dopiero, mając w przed sobą komplet wyników i zdjęć RTG pacjenta.

Ile kosztuje implant jednego zęba?

Pojedynczy implant zęba to wydatek rzędu 3-4 tysięcy złotych, przy czym tyle kosztuje implant zęba, ale bez korony i bez wstępnych badań. Nie można podać stałej ceny implantu zęba – stały jest koszt materiału i podstawowej procedury, natomiast cena zabiegów przygotowawczych i ewentualnego leczenia przez wszczepieniem implantu będzie różna w przypadku poszczególnych pacjentów. Jeśli leczenie implantologiczne będzie wymagało wcześniejszego podniesienia dna zatoki zębowej, to wydatki związane z osadzeniem jednego tylko implantu przekroczyć mogą 10 tysięcy złotych.

Ile kosztują implanty zębowe całej szczęki?

Ustalenie, ile kosztują implanty całej szczęki, jest sporym wyzwaniem. W wielu opracowaniach jako dolną granicę podaje się kwotę 12 tysięcy złotych, jednak biorąc pod uwagę stopień trudności tego zabiegu oraz fakt, że w przypadku każdego pacjenta potrzebne jest nie tylko przeprowadzenie kompletu badań diagnostyki dentystycznej, ale także zwykle wykonanie pewnych procedur jeszcze przed założeniem implantów zębowych, to kwota ta jest w istotny sposób zaniżona.

Kiedy pacjent dowiaduje się o ostatecznym koszcie implantów zębowych?

Ostateczny koszt implantów całej szczęki, ale także pojedynczych implantów zębowych, będzie znany dopiero po stworzeniu planu leczenia. Aby było możliwe jego przygotowanie, pacjent będzie musiał udać się do stomatologa na wizytę diagnostyczną. Ta obejmuje przegląd stanu zdrowia jamy ustnej, a także odpowiednie zdjęcia RTG, dzięki którym dentysta będzie w stanie ocenić, czy istnieje potrzeba przeprowadzenia dodatkowych zabiegów przed wszczepieniem implantów. To będzie zależało od stanu tkanki kostnej, tkanek miękkich, stanu pozostałych zębów itd.

Pacjent wspólnie ze stomatologiem wybierają optymalną ścieżkę postępowania – zwykle jest kilka możliwości różniących się nie tylko ceną, ale też wpływem na komfort pacjenta. Należy też pamiętać, że nawet najlepiej przygotowany plan leczenia może wymagać wprowadzenia późniejszych poprawek, szczególnie jeśli przed wszczepieniem implantów trzeba wykonać więcej skomplikowanych zabiegów. W tym wariancie cena implantów zębów może zmienić się w trakcie, choć tak naprawdę, by być precyzyjnym – samo wszczepienie implantu będzie nadal miało tę samą cenę, po prostu zmieni się koszt zabiegów wymaganych na wcześniejszym etapie.

Umów się na wizytę już dziś – wtedy będziemy mogli rozmawiać konkretnie

Implantologia stwarza olbrzymie możliwości, ale to także oznacza, że nie jesteśmy w stanie w nawet najdokładniejszym artykule udzielić precyzyjnych odpowiedzi na niektóre pytania. Jeśli chcesz porozmawiać o zdrowiu swojej jamy ustnej, umów się na wizytę, w czasie której przygotujemy kompleksowy plan leczenia, obejmujący też implanty szczęki, pojedyncze implanty dentystyczne i wszystkie zabiegi wstępne. Zatroszcz się z nami o zdrowie swoich zębów! Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy implanty stomatologiczne to rozwiązanie dla Ciebie – chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.