UMÓW WIZYTĘ

Co zamiast implantu zęba? Czym uzupełnić brakujący ząb?

Co zamiast implantu zęba - Czym uzupełnić brakujący ząb

Choć to wszczepienie implantu najczęściej przedstawiane jest jako najlepsza metoda wypełnienia ubytków zębowych, to zawsze można zaproponować rozwiązania alternatywne, które też mają solidne zalety. Biorąc pod uwagę, że brak choćby jednego zęba niesie ze sobą poważne konsekwencje, warto poznać również rozwiązania alternatywne.

Co można wstawić zamiast implantu zęba?

Zastąpienie naturalnych zębów jest możliwe na kilka sposobów i nawet przy całkowitym bezzębiu implanty zębowe nie są jedyną dostępną metodą.

Mosty protetyczne

Mianem mostu protetycznego określa się wypełnienie protetyczne w miejscu jednego lub kilku brakujących zębów, osadzane na zębach sąsiednich. Zęby filarowe muszą być całkowicie zdrowie i mocne, aby wytrzymały obciążenia związane z mostem. Sam most można potraktować jak protezę stałą – jest on zdejmowany dopiero, kiedy ulegnie uszkodzeniu. Jeśli będzie założony dobrze, bez trudu przejmie funkcję utraconych zębów, a pod nim nie będą się gromadziły resztki jedzenia.

Zalety mostów protetycznych

Most porcelanowy jest wypełnieniem znacznie tańszym od implantów. To procedura znacznie szybsza, ponieważ już w ciągu tygodnia od rozpoczęcia pracy można cieszyć się pięknym mostem, wystarczy jedynie odpowiednio przygotować zęby służące później jako filary dla mostu. Taka protetyka nie wiąże się praktycznie z żadnym dyskomfortem.

Jak zakłada się mosty protetyczne?

Kluczowym elementem całej procedury jest ocena stanu zębów filarowych. To konieczne jest też wykonanie dobrych zdjęć RTG, ponieważ w odpowiednim stanie musi być nie tylko korona zęba, ale też kość szczęki lub żuchwy, w której jest on osadzony. Zęby filarowe będą odpowiednio ukształtowane. Cyfrowy skan zębów pozwoli na dopasowanie mostu w jak najlepszym stopniu.

Proteza ruchoma

Proteza ruchoma to rodzaj protezy zębowej, która nie jest mocowana na stałe. Najprostszym wariantem (ale i związanym z relatywnie dużym dyskomfortem), są protezy akrylowe. Większą swobodę dają protezy szkieletowe, a wykonuje się też protezy nakładkowe na korzeniach lub implantach. Protezy ruchome można codziennie wyjmować. Pozwalają szybko zamaskować brak zęba.

Zalety protez

Protezy – szczególnie akrylowe, ale i szkieletowe – są wyraźnie tańsze od implantów. Prawidłowo skonstruowana i założona proteza nie zwiększa ryzyka pojawienia się dodatkowych chorób w jamie ustnej pacjenta. Protezy są też łatwe w dopasowaniu, co ma znaczenie głównie z tego względu, że po pewnym czasie zaleca się ich wymianę w związku ze zmianami w budowie jamy ustnej i zębów.

Jak zakłada się protezę?

Koniecznością jest ocena stanu zdrowia zębów i dziąseł, a także wykluczenie degeneracji w stawach skroniowo-żuchwowych. Od pacjenta pobiera się wyciski, na podstawie których zostanie zbudowana proteza. Konieczne jest dopasowanie protez do wolnej przestrzeni i sąsiednich zębów, aby nie doprowadzać do podrażnień dziąseł ani zaniku kości szczęki. Adaptację protez wykonuje się bardzo szybko, nawet kolejnego dnia po założeniu, aby uniknąć negatywnych zmian w obrębie jamy ustnej.

Licówki i korony

Nie zawsze konieczne jest zastąpienie braku zębowego – u niektórych pacjentów w przypadku wyszczerbienia, pęknięcia lub głębokich przebarwień wystarczającą metodą są licówki. Można określić je jako dodatkową warstwę, która zastępuje szkliwo zęba, zapewniając mu funkcjonalność i zabezpieczając od potencjalnie szkodliwych czynników. Podobnie rzecz ma się z koronami – te mocuje się podobnie jak licówki, ale nie z jednej strony, tylko tak, aby obudować cały ząb.

Zalety licówek

Zakłada się je na ząb pacjenta, więc jest to najmniej inwazyjny z zestawionych zabiegów. Jest również tani, a efekt, który uzyskuje się dzięki dobrej jakości licówkom, jest bardzo estetyczny i nie pogarsza funkcji zębów.

Jak zakłada się korony i licówki?

W przypadku koron mocowanych na zębie i licówek proces wygląda podobnie. Po przeprowadzeniu oceny stanu zęba dentysta pobiera skan zębów i w programie komputerowym projektuje odpowiedni kształt, następnie przygotowany kształt przesyła do technika, który zajmuje się wytwarzaniem pięknych licówek. Po otrzymaniu od technika gotowej licówki / korony jest ona przymocowywana do zęba cementem stomatologicznym. Takie wykończenie jest bardzo trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Implanty czy inna technika? Wybierzemy idealną metodę dla Ciebie!

Wypełnienie braków zębowych to nie tylko zagwarantowanie sobie pełnej funkcji jamy ustnej, ale też sposób na to, żeby chronić pozostałe zęby. A to, czy zdecydujesz się na implant, czy na jedną z alternatywnych metod, będzie należało już tylko do Ciebie. Umów się na wizytę, a możesz mieć pewność, że dentyści i protetycy w naszym centrum stomatologicznym opiszą Ci wszystkie możliwości, przedstawią związane z nimi korzyści i ryzyka – podejmiesz świadomą decyzję, a każde wypełnienie zostanie u nas wykonane zgodnie z najwyższymi światowymi standardami. Od pełnego uśmiechu dzieli Cię tylko jeden telefon – wykonaj go teraz, bo im szybciej uzupełnisz ubytki zębowe, tym szybciej odzyskasz komfort.