Higienizacja to profesjonalne zabiegi, które przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym. Stanowią uzupełnienie codziennych procedur higienicznych i pozwalają zachować zdrowe zęby na dłużej.
Zabiegi higienizacji zębów
Do zabiegów higienizacyjnych zaliczamy skaling i piaskowanie. Bardzo często oba zabiegi wykonuje się jednocześnie na jednej wizycie. W celu zniesienia nadwrażliwości po zabiegu wykonuje się fluoryzację.
Skaling
Skaling, czyli usuwanie kamienia specjalnym skalerem ultradźwiękowym, pozwala usunąć twardy kamień, który pokrywa powierzchnię zębów. Usuwa też złogi kamienia z przestrzeni międzyzębowych. Jest to pierwszy zabieg higienizacji, ponieważ dopiero po usunięciu kamienia nazębnego można uzyskać dostęp do powierzchni zębów choćby w celu oceny, czy dochodzi na nich do powstawania próchnicy. Warto też pamiętać, że wszelkie nierówności na powierzchni kamienia mogą być siedliskiem bakterii, których obecność może powodować nieprzyjemny zapach.
Piaskowanie
Piaskowanie polega na mechanicznym usunięciu piaskarką złogów miękkich i płytki bakteryjnej. Redukuje też nieestetyczny osad na powierzchni i w przestrzeniach międzyzębowych, co jest ważne również dlatego, że to pod nim często rozpoczyna się powstawanie próchnicy. Piaskowanie oczyszcza całą powierzchnię zęba i pozwala usunąć osady również z tych miejsc, do których nie docierają włókna szczoteczki, zapobiegając odsłanianiu szyjek zębowych i związanej z tym nadwrażliwości.
Fluoryzacja
Fluoryzacja to zabieg polegający na pokryciu powierzchni zębów preparatem o wysokim stężeniu związków fluoru. Związki te wzmacniają i odbudowują uszkodzone szkliwo zębów, zapewniając silniejszą ochronę przed próchnicą. Fluoryzacja ma sens tylko w połączeniu z zabiegami pełnej higienizacji jamy ustnej – fluor musi zostać podany na oczyszczony ząb, a nie na osady i płytkę nazębną.
Dodatkowo poleruje się zęby co pozwala na wygładzenie ich powierzchni i mniejsze osadzanie się osadu i płytki nazębnej, dzięki czemu kolejne usuwanie kamienia nazębnego potrzebne będzie dopiero po dłuższym czasie. Ważnym efektem obu tych zabiegów jest jednak przede wszystkim poprawa estetyki uśmiechu.
Wskazania do higienizacji zębów
W czasie rutynowych wizyt w gabinecie dentystycznym stomatolog może zalecić konkretny zabieg higienizacji jamy ustnej lub pełną higienizację, ale można też podjąć taką decyzję samodzielnie. Jakie są wskazania do higienizacji zębów?
- Poprzednie zabiegi tego typu przeprowadzone dawno temu.
- Pojawienie się nieestetycznych przebarwień powstałych wskutek picia kawy, herbaty lub palenia papierosów lub złej diety.
- Rozwój złogów kamienia nazębnego utrudniających prawidłową higienę lub wyglądających nieestetycznie.
- Kiedy w jamie ustnej szybko powstaje nieprzyjemny zapach – łącznie z pełną kontrolą zdrowia zębów i dziąseł.
Przeciwwskazania do higienizacji zębów
Lista przeciwwskazań do higienizacji zębów jest bardzo krótka i należy każdy przypadek skonsultować z dentystą. Na tej liście mogą znaleźć się poważne zaburzenia krzepnięcia krwi, niedawne założenie koron zębowych (zwykle higienizację przeprowadza się przed tym zabiegiem), ból błony śluzowej itd.
Efekty higienizacji zębów
Zęby po zabiegu skalingu, piaskowania i fluoryzacji są przede wszystkim dobrze zabezpieczone. Pełna procedura higienizacyjna zapobiega powstawaniu próchnicy, zabezpiecza zęby i przywraca im estetyczny wygląd.
- Skaling i piaskowanie często przeprowadza się łącznie – samo usunięcie twardych złogów jest ważne, ale nie daje jeszcze pełnej ochrony ani optymalnych efektów estetycznych.
- Po fluoryzacji zmniejsza się ryzyko powstawania ubytków, jednak warunkiem utrzymania efektów tego zabiegu jest prawidłowa codzienna pielęgnacja.
- Prawidłowo przeprowadzona higienizacja sprawia, że powierzchnia zębów nie jest narażona na szybką odbudowę złogów osadu ani kamienia.
Zalecenia po higienizacji
Choć higienizacja zasadniczo nie jest zabiegiem, który wiązałby się z poważniejszymi konsekwencjami, to warto pamiętać, że po zabiegu higienizacji podrażnione mogą być dziąsła, stąd warto ograniczyć spożycie gorących lub zimnych potraw i napojów. Bezpośrednio po piaskowaniu nie zaleca się też picia kawy, herbaty czy wina oraz spożywania barwiących posiłków, które mogą pozostawić widoczne przebarwienia.
Przede wszystkim jednak należy pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej na co dzień. Zwykle na koniec całej procedury udzielane są instruktaże higieny jamy ustnej. Ważne będzie stosowanie nici dentystycznych, a także unikanie nadmiernej fluoryzacji zębów (może prowadzić do ich odwapnienia i osłabienia). Dokładna lista zaleceń może być inna w przypadku każdego pacjenta, dlatego tak ważne jest, aby higienizacja była przeprowadzona profesjonalnie – wtedy otrzymasz wskazówki dopasowane do Twoich wymagań.
Zadbaj z nami o zdrowie swoich zębów!
Prawidłowa higienizacja jamy ustnej nie wiąże się praktycznie z żadnym dyskomfortem, a regularne usuwanie osadów oraz kamienia i zabezpieczanie zębów fluorem może sprawić, że poważniejsze procedury nie będą potrzebne, albo przynajmniej będą potrzebne rzadziej. Umów się na zabieg higienizacji już dziś. Skontaktuj się z nami i zapytaj, jak możemy pomóc Ci zadbać o zdrowie Twojej jamy ustnej!