UMÓW WIZYTĘ

Resekcja korzenia zęba – co to jest? Wskazania, cena.

Resekcja korzenia zęba

Resekcja wierzchołka korzenia zęba to zabieg wykonywany w leczeniu zębów, przy których inne sposoby zawiodły. Jest procedura inwazyjna, ale bezpieczna, a przede wszystkim pozwalająca u wielu pacjentów uniknąć konieczności usuwania zęba.

Co to jest resekcja korzenia zęba?

Resekcja korzenia zęba jest zabiegiem chirurgicznym, który pozwala lekarzowi usunąć zmieniony chorobowo wierzchołek korzenia zęba stałego lub mlecznego. Tę procedurę przeprowadza się, kiedy leczenie endodontyczne jest niemożliwe do przeprowadzenia lub się nie powiedzie.

Wskazania do resekcji korzenia zęba

Resekcji wierzchołka korzenia zęba dokonuje się, kiedy:

  • ze względu na fizyczne położenie korzenia zęba nie ma możliwości przeprowadzenia skutecznego leczenia endodontycznego;
  • leczenie kanałowe przeprowadzone wcześniej okazało się nieskuteczne i próchnica nadal rozwija się w rejonie wierzchołka korzenia zęba;
  • kiedy na zdjęciach RTG uwidocznione jest podłużne złamanie korzenia zęba stwarzające ryzyko powikłań;
  • próchnica rozwija się w zębach wielokorzeniowych, o strukturze potencjalnie zmniejszającej skuteczność leczenia kanałowego.

Resekcję wierzchołka korzenia zęba przeprowadza się też niekiedy w sytuacji, gdy rozwija się zapalenie tkanek okołowierzchołkowych i dentysta oceni, że resekcja wierzchołka korzenia zęba jest niezbędna do jego ustąpienia.

Przeciwwskazania do resekcji korzenia zęba

Jak każdy zabieg, także resekcja wierzchołka korzenia zęba obłożona jest pewnymi przeciwwskazaniami. O tym, w jakim przypadku podjęcie leczenia jest możliwe, zadecyduje stomatolog, natomiast w każdym przypadku będzie również oczywiście niezbędna zgoda pacjenta.

  • Ogólny stan zdrowia lub toczące się procesy chorobowe, w szczególności choroby zakaźne, ale też niektóre choroby tarczycy, układu krążenia, cukrzyca, a u kobiet także ciąża mogą być przeciwwskazaniem do pracy w kanale korzeniowym.
  • Osłabione kości lub zanik kości otaczającej korzeń zęba. W tych przypadkach zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej może znacząco osłabić strukturę zęba lub spowodować jego utratę z jednoczesnym utrudnieniem późniejszego osadzenia implantu.
  • Bliskość zatok szczękowych. Zabiegu z dziedziny chirurgii stomatologicznej nie przeprowadza się, jeśli istnieje ryzyko uszkodzenia zatok i wtórnego ich zakażenia bakteriami próchnicy.

Jak przebiega zabieg resekcji korzenia zęba?

  1. Stomatolog musi wykonać szczegółową diagnostykę nie tylko pojedynczego zęba, ale też tkanek w okolicy samego korzenia. To będzie wymagało wykonania kilku zdjęć RTG.
  2. Pacjent zostanie poinformowany o tym, w jaki sposób zaplanowany jest przebieg leczenia. Na tym etapie stomatolog zbierze też wywiad pozwalający dostosować procedurę do indywidualnego przypadku.
  3. Przed przystąpieniem do zabiegu podaje się znieczulenie miejscowe w okolicy leczonego zęba.
  4. Po przygotowaniu pacjenta stomatolog odsłania pole zabiegowe. Odbywa się to przez wykonanie niewielkiego nacięcia w dziąśle i odkrycie obszaru operowanego.
  5. Dentysta przeprowadza resekcję korzenia. Ten etap może potrwać dłuższą chwilę, ponieważ w niektórych przypadkach konieczne jest szczególnie precyzyjne opracowanie tkanek.
  6. Kanały korzeniowe zostaną następnie oczyszczone i zdezynfekowane. Lekarz oczyszcza ubytek specjalnymi narzędziami, natomiast wypełnienie kanału korzeniowego wymaga użycia dedykowanych preparatów.
  7. Dentysta zaszyje dziąsło, sprawdza poprawność wykonanego zamknięcia i poinformuje pacjenta o dalszym postępowaniu.

Zalecenia pozabiegowe

  • Zmiana diety: czasowe wykluczenie pokarmu o niskiej lub wysokiej temperaturze, twardego lub ostrego. Chodzi o to, żeby nie podrażniać i nie obciążać naruszonych tkanek.
  • Ograniczenie aktywności fizycznej: przez 24-72 godzin zaleca się nieuprawianie intensywnej aktywności.
  • Ograniczenie stosowania używek: również przez co najmniej 24 godziny nie należy palić tytoniu ani spożywać alkoholu, bo może to zaburzyć proces gojenia.
  • Odpowiednia higiena jamy ustnej: w obrębie jamy ustnej należy przeprowadzać zwyczajną higienę, pomijając jedynie zaraz po zabiegu szczotkowania rejonu operacyjnego.

Jeśli pacjent bierze leki, to powinien regularnie przyjmować przepisane środki. W rzadkich przypadkach można zalecić też terapię antybiotykową, aczkolwiek dzieje się to na kolejnej wizycie, a nie rutynowo po zabiegu. Jeśli pacjent będzie odczuwał ból, może stosować podstawowe leki przeciwbólowe.

Resekcja korzenia zęba – czas gojenia

Czas gojenia po resekcji korzenia zęba może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta, stan zdrowia, umiejscowienie zęba oraz rozmiar rany po zabiegu. Zazwyczaj jednak pełne gojenie po resekcji korzenia zęba trwa około 2-3 tygodni.

Resekcja korzenia zęba – cena

W zależności od stopnia skomplikowania operacji czy renomy oraz doświadczenia stomatologa resekcja wierzchołka korzenia zęba może kosztować od 500 do 1500 złotych.

Resekcja korzeni zębowych w HCentrum

Resekcja wierzchołka korzenia zęba pozwala pozbyć się bólu i uratować ząb, który w innym przypadku trzeba by było usunąć. Już dziś umów się na konsultację z HCentrum i dowiedz się, ile możesz zyskać, decydując się na resekcję korzenia. Spotkaj się z ekspertami, którzy będą przeprowadzali zabieg, dowiedz się, jak będzie on wyglądał w Twoim przypadku.

FAQ

  • Jakiego rodzaju znieczulenie jest stosowane podczas resekcji korzenia?

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Dentyści mają do wyboru kilka środków znieczulających i dobierają je według klucza skuteczności, planowanego czasu zabiegu lub wrażliwości pacjenta. Informację o konkretnych środkach zawsze możesz uzyskać bezpośrednio u swojego dentysty przed zabiegiem.

  • Jak długo trwa procedura resekcji korzenia?

Większość pacjentów może zejść z fotela po 30 minutach, czasem po godzinie. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach czas potrzebny na zakończenie resekcji zęba może być dłuższy.

  • Jak długo trwa okres rekonwalescencji po zabiegu resekcji korzenia?

Pełne gojenie nie powinno trwać dłużej niż 3 tygodnie, przy czym zwykle po tygodniu pacjent przestaje odczuwać wyraźne dolegliwości z tym związane. Niektóre choroby, w tym zaburzenia krzepnięcia krwi czy choroby tarczycy, mogą jednak ten czas wydłużać.

  • Jakie bóle powinienem oczekiwać po zabiegu resekcji korzenia?

U niektórych pacjentów dolegliwości ograniczają się do dyskomfortu, inni skarżą się na nieco silniejszy ból. Znika on jednak zwykle samoistnie najpóźniej po kilku dniach, jeśli nie rozwinie się stan zapalny. W takim przypadku należy udać się na konsultację stomatologiczną.

  • Kiedy mogę powrócić do pracy po zabiegu resekcji korzenia?

Jeśli jest to lekka praca biurowa – kolejnego dnia po zabiegu. Jedynie ciężka praca fizyczna może być niewskazana przez kilka do kilkunastu dni w zależności od postępów procesu gojenia.

  • Czy zabieg resekcji korzenia może być wykonany w jednej wizycie, czy w kilku wizytach?

Przeważnie resekcję przeprowadza się w czasie jednej wizyty, jednak jeśli opracowanie jest trudniejsze, dentysta może zdecydować się na przeprowadzenie zabiegu w kilku etapach.

  • Jakie są alternatywy dla zabiegu resekcji korzenia?

Nie ma zabiegów, które byłyby pełną alternatywą dla resekcji. W prostszych przypadkach można zdecydować się na powtórne leczenie endodontyczne z lepszym uzupełnieniem protetycznym. Można też usunąć cały ząb, a w pojedynczych przypadkach, jeśli infekcja nie jest zaawansowana, można próbować leczenia farmakologicznego, jednak żadna z tych metod nie może w pełni zastąpić resekcji wierzchołka korzenia.