UMÓW WIZYTĘ

Nowe zęby w jeden dzień – jakie są na to sposoby?

Nowe zęby w jeden dzień

Większość metod protetycznych wymaga pewnego czasu, zanim pacjent będzie mógł cieszyć się pełnym uśmiechem. W ostatnim czasie jednak technologia rozwinęła się na tyle, że proces leczenia w wielu przypadkach można skrócić nawet to jednego dnia – i to nie tylko w przypadku pojedynczych braków zębowych, ale i bezzębia.

Dlaczego pacjenci poszukują nowych zębów w jeden dzień?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista, ale warto wspomnieć o tym, co tak naprawdę chodzi po głowie pacjentom, którzy decydują się na przykład na nowoczesne leczenie implantologiczne pozwalające odbudować ząb w czasie jednej wizyty.

Chodzi o uproszczenie całego leczenia. Wystarczy mieć już tylko jeden dzień wolny, nie trzeba całej kalendarzowej żonglerki, która była niezbędna, żeby znów cieszyć się pięknym uśmiechem. Odzyskanie zębów w ciągu jednego dnia to także mniejszy stres związany z wizytą u dentysty, a przy okazji również mniejszy dyskomfort, ponieważ cała procedura przeprowadzana jest od razu. Dla wielu pacjentów niewątpliwą zaletą będzie i to, że dzięki temu, iż cały proces leczenia realizowany jest na jednej wizycie, można po prostu łatwiej zarządzać płatnościami.

Im szybciej leczenie się zakończy, tym szybciej po rekonstrukcji będzie można wrócić do jedzenia tego, co się lubi i uśmiechania się tak szeroko, jak to tylko możliwe. Powodów jest więc kilka, ale najważniejszym pozostaje bez wątpienia komfort.

Nowe zęby w jeden dzień – zabiegi

Protetyka: licówki i korony

W niektórych przypadkach braków w uzębieniu lub tylko ukruszenia zęba pacjentowi można pomóc w jeden dzień, stosując licówki lub zakładając korony. To proste zabiegi protetyczne, które pozwalają w krótkim czasie przywrócić pełną funkcję zębów. Uśmiech wygląda lepiej od razu, natomiast zanim będzie można wrócić do jedzenia twardszych pokarmów, minie pewien czas. Nadal jednak jest to świetna metoda, która pozwala przynajmniej częściowo cieszyć się pełnym uzębieniem.

Implanty zębów

Implanty można w wielu przypadkach założyć w czasie jednej wizyty. Czy da się to zrobić w konkretnym przypadku, to zależy od tego, jakie wyniki lekarz zbierze w czasie wywiadu i diagnostyki, natomiast coraz więcej pacjentów dzięki nowoczesnej technologii implantów może cieszyć się pięknym uśmiechem w czasie jednej wizyty. Pełna implantacja oczywiście trwa trochę dłużej, niemniej implant razem z koroną mogą być założone już na jednej wizycie.

All on 4

To rozwinięcie idei implantów pozwalające wypełnić rozległe braki zębowe – nawet odbudować cały łuk – na jednej wizycie przy wykorzystaniu tylko 4 implantów. Sam pomysł jest oczywiście prosty, natomiast tym, co sprawiło, że odbudowanie uzębienia na 4 implantach stało się możliwe dopiero niedawno, jest planowanie rozkładu sił. Kluczowe jest bowiem nadal bezpieczeństwo pacjenta i trwałość efektów zabiegu. Metoda All on 4 wymaga sporych nakładów pracy protetycznej, czasem też konieczne jest usunięcie pojedynczych zębów, ale za każdym razem lekarze przedstawiają pacjentowi dokładny plan leczenia, dzięki czemu zęby tymczasowe pozwalające na częściowe natychmiastowe obciążenie można dostać już na tej samej wizycie.

Ile kosztują nowe zęby?

To, ile będzie kosztowała odbudowa zębów w czasie jednej wizyty, to oczywiście sprawa, której nie da się zamknąć jednym zdaniem. Koszt będą generowały implanty zębowe (różna cena przy różnych typach), odbudowy protetyczne, ale też ewentualne zabiegi chirurgiczne czy inne opracowania na przykład tkanek miękkich w jamie ustnej, jeśli są one konieczne, żeby w miejscu ubytku można było wstawić funkcjonalną koronę, protezę lub implanty zębów.

Bardzo często pacjent w klinice będzie miał do wyboru kilka różnych typów implantów lub obudów. Różnią się one oczywiście nie tylko ceną, ale też trwałością, odpornością na przebarwienia i inne zmiany.

Jak uzyskać nowe zęby – krok po kroku

Sama procedura stomatologiczna będzie oczywiście wyglądała różnie w przypadku poszczególnych metod, a o szczegółach technicznych zawsze dowiesz się wszystkiego od stomatologa lub protetyka, ale w przypadku wielu wizyt schemat będzie wspólny.

  1. Zacznij od rejestracji i wizyty wstępnej. Stomatolog zweryfikuje stan Twojego uzębienia i ewentualnie zleci wykonanie drobnych zabiegów przygotowawczych, na przykład usunięcie kamienia i płytki nazębnej. To ważne, ponieważ żeby w szczęce dało się na przykład osadzić implanty, to zęby – przynajmniej sąsiednie – powinny być zdrowe.
  2. Za każdym razem – nawet jeśli całość usługi ma być zrealizowana w jednym dniu – przygotowany będzie plan leczenia. W nim opisane będą protezy czy implanty, jakich można użyć, wskazania i zalecenia na później. Klinika często przedstawi opcje alternatywne. Pamiętaj, że decyzję podejmujesz Ty – stomatolog tylko przedstawia opcje, które masz do wyboru.
  3. Przygotowanie do zabiegu. Pacjentowi, który niedługo wstanie z fotela z pięknym uśmiechem, trzeba podać znieczulenie, wcześniej pobierając wyciski czy skanując jamę ustną, jeśli trzeba, to przeprowadza się bezbolesne opracowanie miejsca implantacji.
  4. Przeprowadzenie procedury zgodnie ze schematem. Każda z metod, które można wykonać, ma ściśle opracowane ścieżki postępowania. Stomatolog ani protetyk nigdy nie wykonują zabiegów „na żywioł”. Pełen profesjonalizm w tym przypadku oznacza postępowanie krok w krok zgodnie z konkretnymi instrukcjami.
  5. Weryfikacje wyników. Po tym, jak założy się nowe zęby, trzeba sprawdzić stan ich zamocowania, stan dziąseł, dopasowanie protez i ogólnie upewnić się, że wynik jest taki, jaki powinien być.
  6. Założenie zębów stałych. Jeśli w danej procedurze przewidziane było użycie protezy lub korony tymczasowej, to po jakimś czasie pacjent otrzyma swoje nowe stałe zęby. W czasie tej wizyty przeprowadza się też zwykle badania stanu zdrowia jamy ustnej.

Trochę inaczej będzie wyglądało postępowanie z implantami, a inaczej na przykład z koroną na odbudowanym zębie. Ważne jest, że w procedurach jednodniowych stosowane są często specjalne materiały i techniki, które pozwalają na zmniejszenie inwazyjności lub dokuczliwości dla pacjenta. To wszystko jednak leży już po stronie stomatologa.

Czy zawsze można uzyskać nowe zęby w jeden dzień?

Niestety nie – choć z każdym rokiem technologie protetyczne i implanty są coraz bardziej zaawansowane, niektórzy pacjenci nie mogą skorzystać z błyskawicznych metod odbudowy. Wszystko zależy od diagnozy i tego, ile czasu będzie potrzebne, żeby pacjenta przygotować do osadzenia nowych zębów. Tak naprawdę jednak dziś w wielu przypadkach jesteśmy w stanie po rozmowie z pacjentem zaproponować jedną z metod szybkiej odbudowy, a jeśli nie da się odzyskać uśmiechu w pełni w jeden dzień, zwykle dostępne będą metody tymczasowe – korzystając z protez lub implantów i tymczasowej odbudowy można przynajmniej częściowo odzyskać komfort.

Nowe zęby w jeden dzień – wybierz HCentrum

Czy możesz dostać zupełnie nowy uśmiech w jeden dzień? W naszej klinice wykonujemy wiele nowoczesnych procedur, które pozwalają na to wielu pacjentom – być może także Tobie! Umów się na wizytę, przyjdź, ustal plan leczenia i zacznij się szerzej uśmiechać. Zajmiemy się profesjonalnie Twoimi zębami, zawsze starając się do minimum skrócić czas konieczny na uzyskanie idealnego efektu: często nawet to jednego dnia!