UMÓW WIZYTĘ

Ból zęba w ciąży – co robić? Jak go uśmierzyć?

Ból zęba w ciąży – co robić Jak go uśmierzyć

Ból zęba w ciąży to objaw dość powszechny, choć nie dotyka wszystkich kobiet. Utrudnione jest za to jego zwalczanie, co jednak nie oznacza, że można zupełnie bagatelizować problem.

Czy w ciąży bolą zęby?

Ból zęba niekoniecznie musi być związany bezpośrednio z ciążą, choć pewne związki tutaj można wskazać. Jednym z czynników wystąpienia dolegliwości bólowych mogą być częste wymioty. Kwaśna treść żołądka powoduje naruszenie szkliwa i zwiększa ryzyko próchnicy, a także atakuje już uszkodzone zęby, co będzie powodowało ból.

Pewne zmiany hormonalne też mogą wpływać czy to na obniżenie progu bólu, czy zwiększone ryzyko ostrych stanów zapalnych w jamie ustnej, natomiast nie jest prawdą, że w jakimś trymestrze ciąży ból zęba jest bardziej prawdopodobny niż w innych. To kwestia indywidualna i ból może pojawić się w każdym trymestrze ciąży.

Czy ból zębów w ciąży jest niebezpieczny?

Mogłoby się wydawać, że sam ból zęba w ciąży nie będzie niebezpieczny, jednak istnieją pojedyncze opisane przypadki porodu przedwczesnego związanego ze stresem wywołanym bólem zęba. Nawet najmniejsze ryzyko poronienia wymaga pilnej interwencji – choćby prawdopodobieństwo takiego zdarzenia było niemal zerowe.

Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że ból zęba w ciąży wynika w większości przypadków z uszkodzenia zęba. Tutaj pojawiają się problemy, ponieważ jeśli w czasie ciąży rozwinie się nieleczone zakażenie – efekt zaniedbań w leczeniu próchnicy – mogą pojawić się poważniejsze konsekwencje. Od niskiej masy urodzeniowej dziecka, przez osłabienie jego układu odpornościowego, a nie można też zapominać, że nieleczona próchnica wpływa nie tylko na zdrowie dziecka, ale i matki.

Ból zębów i dziąseł w ciąży – co robić?

Choć istnieją pewne domowe sposoby na łagodzenie bólu zęba w ciąży, najważniejsze jest zidentyfikowanie przyczyn dolegliwości. To wymaga wizyty u stomatologa. Nawet jeśli nie będzie można podjąć leczenia w danym momencie, przeważnie da się zrobić cokolwiek, żeby zmniejszyć ból i zabezpieczyć ząb na czas ciąży i karmienia.

Ciąża może powodować nadwrażliwość zębów czy krwawienie dziąseł wskutek pewnych zmian hormonalnych. Jeśli są to zmiany epizodyczne, nie powinny stać się źródłem poważniejszych problemów, jednak, jeśli dojdzie do zakażenia bakteriami próchnicotwórczymi, sytuacja stanie się poważniejsza.

Przeprowadzona przez lekarza stomatologa diagnostyka i określenie przyczyn bólu pozwolą dobrać też odpowiednie środki zaradcze wywierające jak najmniejszy negatywny wpływ na matkę i dziecko.

Dlaczego warto podjąć leczenie stomatologiczne?

W związku z tym, że nieleczone choroby zębów i dziąseł mogą mieć poważne konsekwencje dla matki i dziecka, to w tych sytuacjach, w których jest to możliwe, zaleca się podjęcie leczenia stomatologicznego. Niezbędne minimum, jakie można wykonać, to ustalić plan ewentualnego leczenia i rozłożyć zabiegi w czasie.

Nieleczone zakażenie może postępować i powodować dalsze konsekwencje: rozpulchnienie dziąseł, nieprzyjemny zapach, rozchwianie zębów. Niekiedy u pacjentek niepodejmujących leczenia w czasie ciąży później obserwuje się zmiany w stanie rozpadu zgorzelinowego, zaawansowane zapalenie dziąseł i potężne ogniska próchnicy, którym można było wcześniej zapobiec.

Domowe sposoby na ból zęba w ciąży

Jeśli wizyta u dentysty nie odbywa się natychmiast, warto spróbować domowych sposobów na ból zęba w ciąży. Jest ich kilka i zwykle trzeba sprawdzić parę, żeby znaleźć taki, który będzie odpowiednio skuteczny.

  • Zimne okłady

Zimny okład przyłożony do policka pozwoli zredukować stan zapalny w jamie ustnej, zmniejsza opuchliznę i obniża wrażliwość nerwów bólowych. Jest to metoda dość komfortowa i stosowane uniwersalnie, wyróżnia się dość dużą skutecznością, natomiast trzeba pomyśleć z wyprzedzeniem i przygotować wcześniej kostki lodu lub kompres żelowy. Pamiętaj, żeby kompresów ani lodu nie przykładać bezpośrednio na skórę.

  • Płukanie jamy ustnej

Tutaj stosuje się solankę, napar z szałwii lub innych ziół o działaniu ściągającym i delikatnie odkażającym. Choć napary mają dość dużą skuteczność, wymagają niestety dłuższego, na przykład kilkudniowego stosowania. Można stosować niektóre środki znieczulające z ziół, ale unikać tych, które zawierają salicylany lub kwas salicylowy.

Leczenie ból zęba w ciąży domowymi sposobami ma ograniczoną skuteczność, ale jest bezpieczniejsze niż zażywanie leków. W pierwszej kolejności należy skontaktować się ze stomatologiem, aby uzyskać prawidłowe rozpoznanie przyczyn bólu zębów.

Czy można brać leki przeciwbólowe w ciąży na ból zęba?

Nie zaleca się przyjmowania leków przeciwbólowych w okresie ciąży i karmienia. Spośród standardowo używanych NLPZ za bezpieczny uznaje się paracetamol w normalnych dawkach, niemniej jednak i tak lepiej przed zażyciem leku uzgodnić jego przyjęcie z lekarzem, szczególnie jeśli na co dzień przyjmuje się inne leki lub suplementy, które mogłyby wchodzić w nieprzewidziane interakcje.

Jako podstawową zasadę należy przyjąć, że nie należy brać leków znieczulających w ciąży. Profilaktycznie odłożyć też należy na później wybielanie zębów czy nawet leczenie kanałowe, jeśli to tylko możliwe.

Jakie leki można stosować w ciąży?

Za bezpieczny w czasie ciąży uznaje się paracetamol, jednak z tym zastrzeżeniem, że nadal zaleca się stosowanie go jedynie w ostateczności. Należy natomiast unikać leków z kwasem salicylowym.

Wiele leków nie wpływa trwale na rozwój płodu, ale może prowadzić do powikłań miejscowych lub czasowego zaburzenia fizjologii. Ciąża to okres, w którym w organizmie dzieje się wiele i dobranie leków przeciwbólowych wymaga udziału lekarza.

Czy RTG zębów jest bezpieczne podczas ciąży?

Teoretycznie istnieją sposoby na to, żeby zabezpieczyć płód przed promieniowaniem w czasie wykonywania zdjęć RTG, natomiast są też dowody na szkodliwość promieniowania X szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli więc jest to możliwe, obrazowanie zostanie przesunięte na czas po porodzie, a jeśli konieczne będzie wykonanie zdjęcia przez stomatologa, zostaną zachowane zwiększone środki ostrożności. Pamiętaj, żeby poinformować dentystę o tym, że jesteś w ciąży, również, jeśli idziesz na rutynowy przegląd jamy ustnej, aby w trakcie wykonywania zdjęcia ochronił dziecko przed promieniowaniem.

Jak zadbać o zdrowie swoich zębów podczas ciąży?

Dbałość o zdrowie zębów w czasie ciąży sprowadza się przede wszystkim do tego, że należy wdrożyć zalecenia higieniczne.

  • Płukanie jamy ustnej wodą lub szczotkowanie zębów po każdym posiłku to absolutne minimum. Należy jednak pamiętać o prawidłowej technice szczotkowania. W przeciwnym razie bakterie i osad pozostaną na zębach, za to można jeszcze podrażnić dziąsła.
  • Warto używać nici dentystycznej, która pozwala oczyścić przestrzenie międzyzębowe tam, gdzie włosie szczoteczki już nie sięga.
  • Doskonałym uzupełnieniem higieny jamy ustnej będzie użycie irygatora, który może skutecznie usuwać nie tylko resztki jedzenia, ale też osad z kieszonek dziąseł.
  • Jeśli na co dzień stosujesz miejscowe środki obkurczające lub leki podawane na błonę śluzową, skonsultuj się ze stomatologiem, który podpowie, czy ich stosowanie jest bezpieczne.
  • Jeśli stan uzębienia wymaga regularnych wizyt u stomatologa, ustal harmonogram odpowiednio, bo być może planowe zabiegi warto przełożyć, aby uniknąć komplikacji.
  • Nie unikaj za to regularnych wizyt kontrolnych u dentysty. Nawet jeśli planowane leczenie będzie mogło odbyć się dopiero po porodzie, stan jamy ustnej będzie na bieżąco kontrolowany.

Dbaj o zęby także w czasie ciąży!

Wśród naszych klientów wiele jest także kobiet w ciąży. Prowadzimy profilaktykę, a jeśli będzie trzeba, także zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej w obrębie jamy ustnej. Priorytetem jest dla nas zawsze zdrowie dziecka i matki i tym się kierujemy, układając plany leczenia stomatologicznego. Umów się na wizytę, przeprowadzimy przegląd, ustalimy przyczyny bólu zęba i wspólnie zdecydujemy, w jaki sposób się z nimi uporać.