Profilaktyka i leczenie zębów u najmłodszych pacjentów bywa wymagające, ale nie ulega wątpliwości, że jest szczególnie istotne. Już na tym etapie życia dziecka należy dbać o wykształcenie prawidłowych nawyków i dbałość o ogólną higienę jamy ustnej, szczególnie że pewne dolegliwości zębów mlecznych łatwo przenoszą się na zęby stałe.
W naszym gabinecie stomatologicznym często przyjmujemy małych pacjentów. Wiemy, że choć wymagają oni zupełnie innego podejścia niż dorośli, to do dbania o stan zębów mlecznych należy podejść z równym zaangażowaniem.
Wiemy, że także rodzice wymagają od nas więcej, kiedy na fotelu dentystycznym siedzą ich pociechy. Dentysta prowadzący leczenie zadba o wyjaśnienie wszystkich wątpliwości i odpowie na pytania zarówno młodego pacjenta, jak i opiekunów.
Stomatologia dziecięca i stomatologia wieku rozwojowego to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób zębów i jamy ustnej u dzieci i młodzieży. Pewne aspekty pozostają niezmienne, jeśli chodzi o zęby mleczne i stałe, ale niektóre procedury odpowiednio się modyfikuje. Poza tym wiek i poziom rozwoju kośćca mogą ograniczać stosowanie niektórych rozwiązań, które są możliwe u dorosłych.
Celem stomatologów dziecięcych jest profilaktyka próchnicy i chorób dziąseł, prowadzenie leczenia zachowawczego u młodszych pacjentów, ale także współpraca z ortodontami lub – w razie konieczności – specjalistami z zakresu chirurgii stomatologicznej. Regularne wizyty kontrolne, zabiegi higienizacyjne i leczenie zachowawcze są tak samo ważne, jak wpływ dentysty na kształtowanie odpowiednich nawyków u młodych pacjentów.
Stomatolog dziecięcy jest specjalistą szczególnym. Poza tym, że musi być wykształcony na najwyższym poziomie, mieć duże doświadczenie i umieć prowadzić leczenie także w nietypowych przypadkach, powinien mieć także dobry kontakt z młodymi pacjentami.
Najkrócej mówiąc, odwiedzając gabinet dentystyczny z dzieckiem, opiekunowie dbają o to, żeby w późniejszym czasie ich dzieci miały mniej problemów ze zdrowiem zębów. Łatwiej zapobiegać, niż leczyć, a jeśli na profilaktykę jest już za późno, to warto leczenie podjąć jak najszybciej.
Do zdrowia jamy ustnej młodych pacjentów podchodzimy bardzo poważnie. Oferujemy pełen wachlarz usług, które pozwolą zadbać o zdrowie zębów stałych i mlecznych.
U najmłodszych pacjentów co do zasady przeprowadza się takie same zabiegi stomatologiczne, jak u dorosłych. Różni się oczywiście używany sprzęt, trzeba też szczególnie zadbać o przyjazną atmosferę na wizycie, ale co do zasady cele dentystów są te same: zapewnić pacjentowi jak największy komfort i zadbać o zdrowie jamy ustnej dziecka.
Lista wskazań do wizyty w przypadku dzieci nie różni się zbytnio o powodów, które powinny skłonić również dorosłych do odwiedzenia dentysty.
Lepiej przyjść z dzieckiem do dentysty i usłyszeć, że wszystko jest w porządku, trzeba tylko zalakować zęby, niż odwlekać wizytę do czasu, w którym leczenie ognisk próchnicy będzie wymagało dłuższego pobytu na fotelu dentystycznym.
Szczegółowy kosztorys wykonujemy po konsultacji z lekarzem, indywidualnie dla każdego pacjenta.
W naszym centrum stomatologicznym pracują świetni specjaliści w zakresie stomatologii dziecięcej. Zachęcamy wszystkich rodziców do umówienia pierwszej lub kolejnej wizyty. Wykonamy pełny przegląd, higienizację, poprowadzimy leczenie zachowawcze i skierujemy dziecko pod opiekę ortodonty, jeśli będzie taka potrzeba. Gwarantujemy zachowanie tego samego poziomu profesjonalizmu, którego oczekują od nas rodzice i atmosferę, która będzie odpowiadała młodym pacjentom.
Warto zacząć wizytą adaptacyjną. Nie są na niej przeprowadzane żadne zabiegi, które mogłyby budzić dyskomfort. Dbamy o to, żeby młodzi pacjenci czuli się tak swobodnie, jak to możliwe i na pewno pierwsza wizyta, najdalej druga, pozwoli już oswoić je z gabinetem stomatologicznym.
Zwykle pierwszą wizytę przeprowadza się już po wyrżnięciu się pierwszego ząbka. Czasem jest ona konieczna szybciej, jeśli na przykład pojawiają się jakieś objawy chorobowe lub przedłużające się problemy z ząbkowaniem. Na pewno nie warto zbyt długo zwlekać.
Zęby mleczne warto kontrolować co 3 miesiące, później interwały między wizytami są nieco dłuższe. Zawsze warto uzgodnić to z dentystą, ponieważ czas między kontrolami będzie zależał również od stanu zdrowia jamy ustnej dziecka.
Przede wszystkim dlatego, że ich choroby są dla dziecka równie dolegliwe, co choroby zębów stałych i też mogą nieść niebezpieczne powikłania. Poza tym zęby stałe mogą się od mlecznych zarazić próchnicą.
Zwykle między 5-6 a 13 rokiem życia, ale warto pamiętać, że jest to kwestia indywidualna i na pewno nie nastąpi to jak w zegarku.
Wszystkie powikłania, jakie wiążą się z nieleczoną próchnicą, mogą uderzać także w najmłodszych pacjentów, a poza tym próchnica z zębów mlecznych łatwo przenosi się na stałe i staje się trudniejsza do wyleczenia.
Kluczowe jest szczotkowanie odpowiednią techniką, płukanie jamy ustnej przegotowaną wodą i regularne wizyty profilaktyczne u dentysty. Nie należy stosować agresywnych past, płukanek z alkoholem ani leków, które czasem dorośli mogą stosować u siebie bez konsultacji z dentystą.
HCentrum Stomatologiczne Jasińscy może się poszczycić przynależnością do prestiżowej organizacji Leading Implants Centers skupiającej najlepsze gabinety implantologiczne w Europie.