Implanty zębowe stanowią obecnie najbardziej zaawansowaną i najdoskonalszą technologię w dziedzinie rekonstrukcji zębów, przywracając pacjentom piękny uśmiech i pełną funkcjonalność jamy ustnej.
Na początku procesu leczenia implantologicznego, lekarz stomatolog przeprowadza dokładną ocenę jamy ustnej pacjenta. Na podstawie tej oceny i indywidualnych cech pacjenta, opracowywany jest spersonalizowany plan leczenia. W zależności od rozmiaru i położenia ubytków specjalista dobiera odpowiednią metodę leczenia implantologicznego, aby zapewnić optymalne rezultaty.
Implantologia jest dziedziną stomatologii (składową chirurgii stomatologicznej), która zajmuje się stosowaniem implantów zębowych jako zamienników naturalnych korzeni zębowych. Jej celem jest uzupełnianie ubytków zębowych, odbudowa kości i tkanek miękkich, aby przywrócić pacjentom pełną funkcjonalność jamy ustnej oraz estetyczny uśmiech.
Implanty zębowe są wykonywane z biokompatybilnych materiałów, takich jak tytan, które są bezpieczne dla organizmu i skutecznie integrują się z tkankami. W procesie implantacji specjalista chirurgicznie umieszcza implanty w kości szczęki lub żuchwy, gdzie stopniowo następuje proces określany jako osteointegracja. Polega on na zroście implantu z otaczającą kością, co zapewnia stabilność i trwałość implantu.
Implantologia może być stosowana w różnych przypadkach. Najczęstszym powodem wstawienia implantów jest utrata zębów spowodowana urazem, próchnicą, chorobami przyzębia lub starzeniem się. Jednak implanty mogą być również stosowane w celach kosmetycznych, aby poprawić wygląd zębów i przywrócić pewność siebie pacjentowi. Bez względu na przyczynę ubytku zębowego, implanty są skutecznym i trwałym rozwiązaniem, które zapewnia naturalny wygląd, funkcję i komfort.
Implant zębowy to tytanowa śruba, która jest chirurgicznie wkręcana w kość szczęki lub żuchwy. Jego głównym celem jest zastąpienie naturalnego korzenia zęba, który został utracony z różnych przyczyn, takich jak uraz, próchnica lub choroby przyzębia. Implant zębowy pełni funkcję stabilnej podstawy, na której można odtworzyć brakujący ząb.
Implant zębowy jest jedynie częścią całego procesu odbudowy protetycznej. Po zagojeniu implantu następuje etap, w którym na implant jest mocowana korona zęba. Korona może być wykonana z porcelany lub innego materiału, który jest wybierany zgodnie z indywidualnymi preferencjami pacjenta i zaleceniami specjalisty. Implant może również służyć jako podstawa dla mostów dentystycznych lub protez implantowanych, w zależności od liczby i rozmieszczenia brakujących zębów.
Implanty zębów mogą mieć różne kształty stożka wkręcanego w kość, różną średnicę oraz różną wysokość. Różnice między poszczególnymi rodzajami są dość arbitralne i z punktu widzenia pacjenta poszczególne typy nie będą się od siebie znacząco różniły.
Stąd też wypływa konieczność wizyty u specjalisty, który na podstawie indywidualnego planu leczenia dobierze implanty odpowiedniego rodzaju i określi, w jaki sposób mogą one zostać wszczepione. Ważne, żeby już na tym etapie przewidzieć, jak będzie przebiegało dalsze leczenie ortodontyczne lub protetyka, ponieważ od tego też zależy wybór implantu.
Jest to podstawowy wariant wszczepienia implantu stomatologicznego. Aby można było pacjentowi wszczepić implant zęba, kość otaczająca dawniej korzeń powinna być zdrowa i mocna, by dawała właściwe podparcie. Jest to problematyczne, ponieważ struktura kostna może ulec osłabieniu lub częściowemu zanikowi nawet do 50% w ciągu roku od usunięcia korzenia zębowego. Już sama procedura wszczepienia implantu pozwala zatrzymać procesy zaniku kości.
Sam zabieg wszczepienia implantu ma pozytywny wpływ na utrzymanie struktury kostnej. Podczas procesu implantacji, tytanowa śruba implantu jest precyzyjnie wkręcana w kość szczęki lub żuchwy. W czasie zabiegu dochodzi do bezpośredniego kontaktu pomiędzy implantem a kością, co stymuluje proces odbudowy i utrzymuje integralność tkanki kostnej.
Podniesienie dna zatoki, znane również jako sinus lift, jest procedurą chirurgiczną stosowaną w przypadkach, gdy struktury kostne w bocznej części szczęki są niekompletne lub zbyt niskie, co utrudnia umieszczenie implantu zębowego. Zabieg ten ma na celu zwiększenie ilości dostępnej kości w obszarze zatoki szczękowej, co umożliwia późniejsze wszczepienie implantu zębowego.
Podczas procedury podniesienia dna zatoki, chirurg stomatolog wprowadza w obręb zatoki, pod błonę Schneidera, materiał kościozastępczy lub autologiczny przeszczep kostny. Materiał ten ma na celu zwiększenie objętości i wysokości kości w obszarze zatoki. Po wprowadzeniu materiału kościozastępczego przestrzeń jest zamykana, a rana jest zaszywana.
Po przeprowadzeniu podniesienia dna zatoki, czas gojenia i integracji materiału kościozastępczego z naturalną kością wynosi zazwyczaj od 6 do 9 miesięcy. W tym czasie podniesione dno zatoki stabilizuje się i następuje kostnienie, tworząc solidną podstawę dla wszczepienia implantu zębowego. Ostateczna decyzja dotycząca czasu wszczepienia implantu po podniesieniu zatoki zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta i musi być podjęta przez implantologa.
W przypadku rozległego zaniku kości w miejscu planowanego uzupełnienia łuku implantem doświadczony chirurg-stomatolog może zaproponować zastosowanie przeszczepu bloczka kostnego. Taka procedura wymaga wykonania jednego pobrania z miejsca niezmienionego chorobowo i przeniesienia bloczku w miejsce planowanego wszczepienia implantu. Dzięki zastosowaniu znieczulenia pacjent nie czuje bólu w czasie zabiegu, jednak okres rekonwalescencji, który trwa kilka miesięcy, może wiązać się z pewnym dyskomfortem.
Zanim dentysta specjalizujący się w implantologii zaprosi na ostateczną konsultację i wreszcie wszczepienie implantu, minie kilka miesięcy. Dokładamy wszelkich starań, aby w naszym gabinecie ta procedura pozostała bezpieczna, jednak pacjent będzie musiał zapoznać się z pewną listą przeciwwskazań – wynikać one mogą z historii rodzinnej, przebytych lub aktywnych chorób, a także nieprawidłowych wyników badań.
Jest to zabieg przeszczepu kości z natychmiastową implantacją, w przypadku mniejszych ubytków. Pobierany jest fragment kości w kształcie torusa (pierścienia). Otwór w tak przygotowanym pierścieniu posłuży do wszczepu implantu, co odbywa się w czasie tej samej wizyty. Ponieważ jest to pojedynczy zabieg, ryzyko powikłań jest ograniczone, a jako że także powierzchnia operacyjna jest mniejsza, to i komfort pacjentów jest większy.
Co ważne, wszczepienie implantu tą metodą jest możliwe, jeśli badania krwi i wywiad u pacjenta nie wskażą na toczący się proces chorobowy, pacjent ma ogólnie zadbaną jamę ustną, a lekarz implantolog uzna, że w konkretnej sytuacji będzie w stanie pobrać fragment kości, który będzie odpowiednio mocny, by posłużyć za mocowanie dla implantu zęba.
Higienizacja implantologiczna jest kluczowym elementem dbania o zdrowie i długotrwałe funkcjonowanie implantów zębowych. Regularne czyszczenie i utrzymanie higieny wokół implantów oraz odpowiednia opieka stomatologiczna są niezbędne, aby zapobiegać infekcjom i stanom zapalnym oraz utrzymać długotrwały efekt leczenia implantologicznego.
W ramach higienizacji implantologicznej specjalnie przeszkolona higienistka implantologiczna zajmuje się czyszczeniem i pielęgnacją implantów oraz tkanek miękkich w ich okolicy. Pracuje przy użyciu nowoczesnego sprzętu i narzędzi specjalnie zaprojektowanych do czyszczenia implantów, takich jak ultradźwiękowe skalerki i specjalistyczne szczoteczki.
Podczas wizyty higienistka implantologiczna dokładnie czyści implanty, usuwa osad nazębny i płytkę bakteryjną z powierzchni implantów, a także usuwa kamień nazębny z sąsiadujących zębów. Jest to istotne, ponieważ obecność płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego wokół implantów może prowadzić do stanów zapalnych dziąseł i błony śluzowej, a nawet do utraty implantu.
Lista przeciwwskazań do przeprowadzenia u pacjenta zabiegów implantologicznych jest dość krótka, należy pamiętać jednak także o tym, że lekarz w stosunku do niektórych – głównie bardziej inwazyjnych – metod, może zastosować jej rozszerzenia.
Przeciwwskazaniami są bezwzględnie:
Co oczywiste, pod uwagę są też przeciwwskazania miejscowe, a więc związane z kiepskim stanem zdrowia jamy ustnej (próchnica, osad i kamień nazębny, choroby dziąseł).
Wypełnienie ubytków w uzębieniu implantami nie wymaga szczególnego przygotowania. Należy wcześniej skonsultować się z lekarzem, wykonać zalecone badania (ich lista może różnić się w zależności od tego, czy i jakie dodatkowe zabiegi implantacyjne są konieczne) oraz zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Niekiedy konieczna będzie dodatkowa konsultacja specjalistyczna, jednak należy to raczej uznać za wczesne przygotowanie, natomiast bezpośredni przed zabiegiem po stronie pacjenta nie pojawiają się dodatkowe obowiązki.
Implantolog przed rozpoczęciem procedury dokona oceny stanu zdrowia jamy ustnej i poinformuje pacjenta, jeśli by było konieczne przełożenie zabiegu.
Postępowanie pozabiegowe jest istotnym elementem opieki po zabiegu implantologicznym. Po przeprowadzeniu zabiegu implantacji zębów istnieje kilka czynności, które pacjent powinien podjąć, aby zapewnić prawidłowe gojenie się i trwałość implantów.
Oto kilka aspektów postępowania pozabiegowego:
Postępowanie pozabiegowe ma kluczowe znaczenie dla sukcesu zabiegu implantologicznego.
Zabiegi implantologiczne zębów zazwyczaj są przeprowadzane przy użyciu znieczulenia miejscowego, co minimalizuje odczuwanie bólu podczas samej procedury. Lekarz implantolog stara się zapewnić jak największy komfort pacjentowi i monitoruje odpowiednie znieczulenie, aby uniknąć dyskomfortu.
Jednakże niektórzy pacjenci mogą odczuwać lekki dyskomfort lub niewielkie uczucie ciśnienia w trakcie zabiegu, związane z manipulacją wokół tkanek miękkich i kości. W takich przypadkach ważne jest, aby pacjent był otwarty i komunikował swoje odczucia z lekarzem implantologiem. Lekarz może wtedy dostosować znieczulenie lub podjąć dodatkowe środki, aby zapewnić większy komfort pacjentowi.
Po zabiegu, w okresie gojenia, mogą wystąpić pewne objawy, takie jak obrzęk, delikatny ból lub uczucie napięcia w okolicy implantów. To naturalne reakcje organizmu na proces gojenia się. W większości przypadków te objawy są łagodne i mogą być kontrolowane za pomocą podstawowych leków przeciwbólowych zgodnie z zaleceniami lekarza.
W przypadku bardziej złożonych procedur implantologicznych takich jak podniesienie zatoki czy przeszczep kości, może być konieczne stosowanie bardziej zaawansowanego znieczulenia lub dodatkowych środków przeciwbólowych. Lekarz implantolog omówi te kwestie z pacjentem przed zabiegiem i dostosuje odpowiednie środki, aby zminimalizować ból i dyskomfort.
To, ile kosztuje implant zęba, będzie zależne od rozległości zabiegu, wybranej technologii i koniecznych dodatkowych procedur. Podstawowe wyceny prezentujemy w poniższej tabeli
Zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego w HCentrum to najlepszy sposób na uzupełnienie braków zębowych i odzyskanie pięknego uśmiechu. Dobierzemy optymalne implanty stomatologiczne, przygotujemy szczegółowy plan leczenia i przeprowadzimy całą procedurę z zachowaniem najwyższych standardów.
Wybierając implanty w Gdańsku i decydując się na HCentrum, możesz odzyskać pewność siebie i komfort w codziennym funkcjonowaniu.
HCentrum Stomatologiczne Jasińscy może się poszczycić przynależnością do prestiżowej organizacji Leading Implants Centers skupiającej najlepsze gabinety implantologiczne w Europie.