Tak zwane zęby mądrości są atawizmem ewolucyjnym, w związku z czym ich wzrost często przebiega nieprawidłowo, jest tylko częściowy i wywołuje poważny dyskomfort. O ile oczywiście ekstrakcja zęba mądrości nie jest traktowana jako postępowanie standardowe i domyślne, o tyle usuwanie ósemek przez chirurga często jest optymalnym rozwiązaniem ze względu na komfort i zdrowie pacjenta.
Na czym polega chirurgiczne usuwanie ósemek?
W chirurgicznym usunięciu ósemki chodzi o to, aby dokonać ekstrakcji zęba mądrości z łuku zębowego w taki sposób, aby nie uszkodzić pozostałych zębów. Istotne jest usunięcie nie tylko korony, ale także korzeni zęba, które mogą być atakowane przez próchnicę. W zależności od tego, na co pozwalają warunki anatomiczne pacjenta, może to być zabieg relatywnie prosty lub procedura kilkuetapowa.
Chirurgiczne usuwanie ósemek – przebieg zabiegu
Zabieg usunięcia zęba mądrości przebiega zasadniczo w znieczuleniu miejscowym, ale w niektórych przypadkach pacjent może zostać poddany narkozie.
- Zanim ząb zostanie usunięty, konieczne jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki, której istotnym elementem jest komplet fotografii rentgenowskich.
- Pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe.
- Po rozcięciu dziąsła chirurg odseparowuje korzenie ósemki do innych zębów.
- Ząb jest rozchwiany w procesie dłutowania.
- Przygotowany ząb będzie usunięty kleszczami.
- Jeśli jest to konieczne, ewentualne ubytki w kości uzupełnia się preparatami kościozastępczymi.
- Rozcięcie na dziąśle jest zamykane szwami.
- Po kilku dniach szwy można zdjąć, jeśli proces gojenia przebiega prawidłowo.
Choć ta procedura jest stosowana domyślnie w każdym przypadku, czasem w celu kompletnej ekstrakcji ósemek konieczne jest jej zmodyfikowanie. Decyzję o tym podejmuje lekarz na podstawie zebranej dokumentacji medycznej.
Po co usuwa się ósemki?
Usuwanie zębów mądrości przeprowadza się po to, żeby zapobiec ściśnięciu zębów, zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy albo – najczęściej – aby zwiększyć komfort pacjenta.
Kiedy usuwać ósemki? Wskazania do zabiegu
O tym, czy zabieg usunięcia zęba mądrości jest konieczny, decyduje lekarz na podstawie analizy zdjęć RTG. Przyczyn kwalifikujących do zabiegu może być kilka.
- Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, jeśli pozostawienie ósemek może spowodować trudności.
- Jeśli zęby mądrości są ustawione niewłaściwie, nie wyrzynają się w sposób odpowiedni lub ich niecałkowite wyłonienie powoduje powikłania.
- Jeśli trzecie zęby trzonowe są zaatakowane przez próchnicę, a ich leczenie byłoby przesadnie utrudnione lub wręcz niemożliwe.
Prawidłowo wyłonione i odpowiednio ułożone na łuku zębowym ósemki też mogą być kwalifikowane do usunięcia – jako położone najdalej na łuku zębowym często są najbardziej narażone na próchnicę, a kiedy ich leczenie nie jest już uzasadnione, lekarz wspólnie z pacjentem mogą zdecydować o usuwaniu ósemek.
Chirurgiczne usuwanie ósemek – przeciwwskazania
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu ekstrakcji ósemki pokrywają się z ogólnymi przeciwwskazaniami operacyjnymi.
- Choroby serca, zaburzenia krzepnięcia, cukrzyca, nadciśnienie.
- Uczulenie na preparaty stosowane w znieczuleniu miejscowym.
- Niektóre choroby jamy ustnej lub okres rekonwalescencji.
- W okresie zaostrzenia niektórych chorób przewlekłych.
Stomatolog może odłożyć zabieg w czasie u konkretnego pacjenta, jeśli stwierdzi, że z przeprowadzeniem zabiegu ekstrakcji wiąże się w danym momencie nadmierne ryzyko.
Chirurgiczne usuwanie ósemek – możliwe powikłania
Powikłania są rzadkie i ograniczają się zwykle do ogólnych konsekwencji pooperacyjnych.
- Ból o średnim lub wysokim natężeniu.
- Krwawienie z dziąseł.
- Opuchlizna wokół miejsca operacji.
- Zapalenie zębodołu.
- Nadkażenia ran pozabiegowych.
Większość powikłań ustępuje samoczynnie, jeśli jednak pojawi się gorączka lub ogólne osłabienie, należy skonsultować się z lekarzem.
Czy usuwanie ósemek boli?
Samo usunięcie zęba jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, więc wiąże się najwyżej z pewnym niedużym dyskomfortem. Ból może pojawić się po ustąpieniu znieczulenia i związany jest z samym naruszeniem tkanek. Jest to jednak objaw przejściowy i zimne okłady lub podstawowe leki przeciwbólowe powinny pomóc.
Ile trwa usuwanie ósemki?
Czas trwania zabiegu jest zróżnicowany i takie czynniki jak osłabienie zęba, nieprawidłowe położenie w łuku zębowym lub skomplikowany przebieg korzeni mogą wydłużyć z kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin, przy czym najdłuższe zabiegi często już przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.
Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak wygląda rekonwalescencja?
Dolegliwości bólowe powinny ustąpić po kilku dniach, nadal jednak przez pewien czas od usuwania ósemek należy powstrzymać się od spożywania zimnych lub gorących potraw czy picia alkoholu. Nie zaleca się palenia papierosów ani uprawiania intensywnej aktywności fizycznej.
Usuwanie ósemek – koszt
W zależności od stanu zęba (wyłoniony, zatrzymany), jego położenia i skomplikowania przebiegu korzeni zabieg ząb mądrości można usunąć za 200-1000 złotych, choć w niektórych przypadkach cena ta może jeszcze wzrosnąć.
Czy trzeba usuwać ósemki?
Nie. Jeśli z zębami mądrości wszystko jest w porządku, są zdrowe i prawidłowo ułożone, przeprowadzanie takiego zabiegu nie jest uzasadnione. Jeśli stomatolog stwierdzi, że ząb zaatakowała zaawansowana próchnica, jest on zatrzymany albo z innych powodów może być problematyczny i nie ma możliwości innego postępowania, wówczas można skupić się na wyrwaniu ósemki.
Usuwanie ósemek z narkozą w HCentrum
W niektórych przypadkach ósemki wymagają skomplikowanego zabiegu, żeby usunąć je właściwie. W gabinecie stomatologicznym HCentrum poza podstawowymi procedurami w znieczuleniu miejscowym przeprowadzamy też usuwanie ósemek pod narkozą. Dzięki temu możemy dokonać ekstrakcji zębów mądrości rosnących w pozycji poziomej, ze splątanymi korzeniami, w kości czy trudno dostępnych. Umów się na wizytę, zbadamy stan zęba i zasugerujemy optymalne rozwiązanie.
FAQ
- Usuwanie ósemek a miesiączka
Usuwanie ósemek może być przeprowadzone w czasie miesiączki. Dawniej tego nie praktykowano, dziś decyzja w dużej mierze zależy od poziomu dyskomfortu, z jakim wiąże się menstruacja u konkretnej pacjentki i do to niej należy decyzja.
- Chirurgiczne usuwanie ósemki w ciąży
Na ogół zaleca się, aby ewentualną ekstrakcję ósemki przeprowadzić po pierwszym trymestrze, ale jeśli nie jest to pilny zabieg, wielu stomatologów będzie doradzało odczekanie nawet miesiąca lub dwóch po urodzeniu. Można jednak przeprowadzić bezpieczne usuwanie ósemek w czasie ciąży, przy czym dotyczy to znieczulenia miejscowego – ogólne jest niezalecane.
- Usuwanie ósemek podczas noszenia aparatu
Zazwyczaj wykonuje się usunięcie ósemek przed założeniem aparatu, jeśli jednak zaczną one stwarzać problemy w czasie noszenia aparatu, to też jest to technicznie możliwe. Warunkiem jest uzyskanie dostępu do pola operacyjnego. Nie jest to jednak zalecane, jeśli mogłoby zmienić ułożenie zębów.
Usuwanie ósemek podczas przeziębienia
Jest to możliwe, ale niezalecane z kilku powodów. Po pierwsze, niektóre leki stosowane w przeziębieniu mogą zaburzać proces krzepnięcia. Po drugie, wydzielina, która spływa po tylnej ścianie, może być nośnikiem bakterii i zanieczyszczeń. Po trzecie wreszcie, samo przeziębienie wiąże się z dyskomfortem, więc ekstrakcja zęba mądrości, która także będzie miała pewne nieprzyjemne skutki, może po prostu stanowić niepotrzebne obciążenie w tym samym czasie.