Umów wizytę

Regulamin organizacyjny

ROZDZIAŁ 1

Postanowienia ogólne

§ 1

  1. Niniejszy regulamin organizacyjny ustanawiany jest dla Hanny Jasińskiej, prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą HCENTRUM HANNA JASIŃSKA posiadającej stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej w Gdańsku (80-239) przy ul. Leona Miszewskiego 12/13, NIP 5851132810.
  2. HCENTRUM HANNA JASIŃSKA jest podmiotem leczniczym zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej („Ustawa”), który jest podmiotem wykonującym działalność leczniczą w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 5 Ustawy („Podmiot Leczniczy”).
  3. Podmiot Leczniczy działa na podstawie obowiązujących aktów prawnych, w tym w szczególności w oparciu o przepisy Ustawy oraz ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta
  4. Regulamin określa:
    1. firmę Podmiotu Leczniczego;
    2. cele i zadania Podmiotu Leczniczego;
    3. strukturę organizacyjną zakładu leczniczego;
    4. organizację i zadania poszczególnych jednostek zakładu leczniczego;
    5. sposób kierowania jednostkami i komórkami organizacyjnymi;
    6. rodzaj działalności leczniczej oraz zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych;
    7. miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych;
    8. przebieg procesu udzielania świadczeń zdrowotnych oraz organizację procesu udzielania świadczeń zdrowotnych w przypadku pobierania opłat;
    9. warunki współdziałania z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą w zakresie zapewnienia prawidłowości diagnostyki, leczenia, pielęgnacji i rehabilitacji pacjentów oraz ciągłości przebiegu procesu udzielania świadczeń zdrowotnych;
    10. wysokość opłat za udostępnienie dokumentacji medycznej ustalonej w sposób określony w art. 28 ust. 4 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta;
    11. wysokość opłat za świadczenia zdrowotne oraz opłaty rezerwacyjnej dokonywanej przy rejestracji wizyty;
    12. sposób obserwacji pomieszczeń ogólnodostępnych oraz pomieszczeń, w których są udzielane świadczenia zdrowotne.

 

ROZDZIAŁ 2

Firma Podmiotu Leczniczego

§ 2

  1. Podmiot Leczniczy działa pod firmą: HCENTRUM HANNA JASIŃSKA.

Cel działania i zadania

§ 3

  1. Podstawowym celem i zadaniem działalności Podmiotu Leczniczego jest udzielanie świadczeń zdrowotnych zdefiniowanych w art. 2 ust. 1 pkt 10 Ustawy.
  2. Do pozostałych celów Podmiotu Leczniczego należą promocja zdrowia oraz prowadzenie działalności profilaktyczno-leczniczej w zakresie stomatologii.
  3. Do pozostałych zadań Podmiotu Leczniczego należą:
    1. zapewnienie pacjentom kompleksowej diagnostyki oraz ciągłości leczenia ze szczególnym uwzględnieniem chorób jamy ustnej;
    2. udział w działaniach z zakresu promocji zdrowia jamy ustnej;
    3. wykonywanie innych zadań Podmiotu Leczniczego wynikających z odrębnych przepisów.


ROZDZIAŁ 3

Struktura organizacyjna zakładu leczniczego

§ 4

  1. Podmiot Leczniczy prowadzi działalność leczniczą w zakładzie leczniczym pod nazwą HCENTRUM JASIŃSCY, znajdującym się przy ul. ks. Leona Miszewskiego 12/13, 80 – 239 Gdańsk („Zakład Leczniczy”).
  2. W Zakładzie Leczniczym wyodrębniono jedną jednostkę organizacyjną działającą pod nazwą HCentrum Jasińscy, w ramach której są wyodrębnione dwie komórki organizacyjne:
    1. poradnia stomatologiczna – udzielająca świadczeń zdrowotnych w zakresie: chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, periodontologii, protetyki stomatologicznej, stomatologii dziecięcej, stomatologii zachowawczej z endodoncją, radiologii i diagnostyki obrazowej;
    2. pracownia RTG stomatologicznego – udzielająca świadczeń zdrowotnych w zakresie: radiologii i diagnostyki obrazowej.
  3. Do zadań jednostki organizacyjnej należą:
    1. odpłatne udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu stomatologii, w tym w formie usług diagnostycznych, leczniczych i profilaktycznych;
    2. udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu stomatologii pacjentom korzystającym ze świadczeń wynikających z odrębnych umów;
    3. prowadzenie indywidualnej dokumentacji pacjenta w formie elektronicznej lub w formie papierowej.
    4. wystawianie skierowań do placówek zewnętrznych;
    5. przechowywanie i udostępnianie indywidualnej dokumentacji medycznej pacjentów.
  4. Jednostką organizacyjną oraz komórkami organizacyjnymi kieruje kierownik Zakładu Leczniczego, tj. Hanna Jasińska.


ROZDZIAŁ 4

Rodzaj działalności leczniczej oraz zakres i miejsce udzielanych świadczeń zdrowotnych

§ 5

  1. W Zakładzie Leczniczym wykonywana jest działalność lecznicza z rodzaju ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych.
  2. W Zakładzie Leczniczym udzielane są świadczenia zdrowotne z zakresu:
    1. chirurgii stomatologicznej,
    2. ortodoncji,
    3. periodontologii,
    4. protetyki stomatologicznej,
    5. stomatologii dziecięcej,
    6. stomatologii zachowawczej z endodoncją,
    7. radiologii i diagnostyki obrazowej,
    8. fizjoterapii.
  3. W Zakładzie Leczniczym udzielane są świadczenia zdrowotne wobec:
    1. pacjentów indywidualnych w ramach świadczeń odpłatnych na podstawie cennika;
    2. pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych na warunkach określonych w odrębnych umowach.

§ 6

Miejscem udzielania świadczeń zdrowotnych jest: ul. ks. Leona Miszewskiego 12/13, 80-239 Gdańsk.

 

ROZDZIAŁ 5

Przebieg procesu udzielania świadczeń zdrowotnych oraz organizacja procesu udzielania świadczeń zdrowotnych w przypadku pobierania opłat

§ 7

  1. Rejestracja na wizytę dokonywana jest telefonicznie albo stacjonarnie w Zakładzie Leczniczym. Pacjent może dokonać rejestracji osobiście bądź za pośrednictwem osób trzecich.
  2. Pracownicy rejestracji udzielają niezbędnych informacji w zakresie dostępu do świadczeń zdrowotnych.
  3. W przypadku zmiany terminu lub godziny udzielenia świadczenia zdrowotnego przez Podmiot Leczniczy, pracownik rejestracji informuje o tym pacjenta, ustalając nowy termin i godzinę udzielenia świadczenia zdrowotnego.
  4. Pacjent może dokonać odwołania wizyty w sposób określony w ust. 1 powyżej.
  5. Wszystkie skargi i wnioski są składane w rejestracji i przekazywane kierownikowi Zakładu Leczniczego, który je rozpatruje.

§ 8

  1. Pacjent zamierzający skorzystać z proponowanych przez Podmiot Leczniczy świadczeń zdrowotnych jest umawiany na wizytę w Zakładzie Leczniczym.
  2. Liczba przyjętych w danym dniu pacjentów jest zmienna i zależy od harmonogramu pracy lekarzy.
  3. Pacjentowi, który podczas rejestracji zgłasza ból w jamie ustnej, świadczenia zdrowotne udzielane są w razie możliwości w dniu zgłoszenia. Ocena zakresu udzielanego świadczenia należy do lekarza przyjmującego. Pacjent taki jest przyjmowany pomiędzy wizytami innych pacjentów, w sposób jak najmniej zakłócający udzielanie świadczeń planowanych.

§ 9

Pacjentom zgłaszającym się do przychodni po raz pierwszy zakładana jest indywidualna dokumentacja medyczna w wersji elektronicznej, a w przypadkach wskazanych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 kwietnia 2020 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania także w wersji papierowej („Karta pacjenta”).

§ 10

  1. Świadczenia zdrowotne udzielane są zgodnie z wymaganiami aktualnej wiedzy medycznej przez osoby posiadające wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami.
  2. Osoby udzielające świadczeń zdrowotnych wykonują swoje obowiązki dostępnymi im metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością i poszanowaniem praw pacjenta.
  3. Świadczenia zdrowotne są udzielane przy użyciu aparatury i sprzętu medycznego właściwych dla rodzaju udzielanych świadczeń zdrowotnych, wprowadzonych do obrotu i do używania zgodnie z odrębnymi przepisami.

§ 11

Świadczenia zdrowotne udzielane przez Podmiot Leczniczy są udzielane odpłatnie. Podmiot Leczniczy nie udziela bezpłatnych świadczeń zdrowotnych osobom ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia.

 

ROZDZIAŁ 6

Warunki współdziałania z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą

§ 12

  1. W procesie udzielania świadczeń zdrowotnych Podmiot Leczniczy współdziała z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą w celu zapewnienia prawidłowej i kompleksowej diagnostyki, prawidłowego leczenia pacjentów i zachowania ciągłości postępowania.
  2. Współdziałanie z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą odbywa się z poszanowaniem obowiązujących przepisów prawa, w szczególności z poszanowaniem praw pacjenta.


ROZDZIAŁ 7

Wysokość opłat za udostępnienie dokumentacji medycznej

§ 13

  1. Dokumentacja medyczna prowadzona przez Podmiot Leczniczy jest udostępniania podmiotom wskazanym w art. 26 ust. 1 – 5 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta zgodnie z zasadami określonymi w ww. przepisie.
  2. Dokumentacja medyczna udostępniana jest na podstawie wniosku pisemnego, ustnego lub przesłanego drogą elektroniczną. We wniosku pacjent lub osoba przez niego upoważniona określa w jakim zakresie oraz w jakiej formie żąda udostępnienia dokumentacji medycznej.
  3. Podmiot Leczniczy udostępnia dokumentację medyczną:
    1. wyłącznie do wglądu,
    2. w postaci kserokopii,
    3. w postaci odpisu,
    4. w postaci uwierzytelnionej kserokopii,
    5. przesłaną drogą elektroniczną na wskazany przez pacjenta adres e-mail,
    6. na elektronicznym nośniku danych,
    7. przez wydanie oryginału za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, na żądanie organów władzy publicznej albo sądów powszechnych, a także w przypadku, gdy zwłoka w wydaniu dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta.
  4. Udostępnienie dokumentacji medycznej po raz pierwszy jest bezpłatne.
  5. Wysokość opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej kolejny raz za:
    1. jedną stronę wyciągu albo odpisu dokumentacji medycznej – wynosi 14 zł,
    2. jedną stronę kopii albo wydruku dokumentacji medycznej – wynosi 0,49 zł,
    3. udostępnienie dokumentacji medycznej na informatycznym nośniku danych – wynosi 2,80 zł.
  6. Wysokość opłaty, o której mowa w ust. 5, uwzględnia podatek od towarów i usług, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów usługa jest opodatkowana tym podatkiem.


ROZDZIAŁ 8

Wysokość opłat za świadczenia zdrowotne

§ 14

  1. Wysokość opłat za udzielenie świadczeń zdrowotnych w zakładzie leczniczym została uregulowana w cenniku znajdującym się na stronie internetowej: https://hcentrum.pl/cennik/.


ROZDZIAŁ 9

Wysokość opłaty rezerwacyjnej

§ 15

  1. W celu prawidłowego zarejestrowania pacjenta na wizytę w Podmiocie Leczniczym, rejestracja wizyty wymaga uiszczenia przez pacjenta opłaty rezerwacyjnej. Opłata rezerwacyjna wynosi:
    1. przy rezerwacji gabinetu na 1 godzinę: 150zł,
    2. przy rezerwacji gabinetu na 2 godziny: 280zł,
    3. przy rezerwacji gabinetu na 3 godziny: 400zł,
    4. w przypadku leczenia endodontycznego (bez odbudowy): 50% ceny świadczenia,
    5. w przypadku leczenia chirurgicznego oraz implantologicznego: 50% ceny świadczenia,
    6. w przypadku leczenia protetycznego i stomatologii estetycznej: 30% ceny świadczenia przed pierwszą wizytą, 50% w dniu pierwszej wizyty, pozostała do zapłaty kwota zostanie uregulowana w dniu osadzenia pracy protetycznej,
    7. w przypadku leczenia ortodontycznego: 2000zł
    8. w przypadku wizyty, na której przedstawiony zostanie plan leczenia ortodontycznego: 300zł.
  2. Opłatę rezerwacyjną należy uiścić przelewem na konto bankowe, na następujący nr konta: 68 1090 1098 0000 0001 5018 5682. W tytule przelewu należy podać imię i nazwisko pacjenta oraz datę wizyty.
  3. Dokonanie opłaty rezerwacyjnej powoduje skuteczne zarezerwowanie terminu.
  4. Opłatę rezerwacyjną należy uiścić najpóźniej w terminie 4 dni roboczych przed zaplanowaną wizytą. W przypadku nieuiszczenia opłaty rezerwacyjnej, wizyta nie zostanie skutecznie zarezerwowana.
  5. Zwrot opłaty rezerwacyjnej jest możliwy, jeśli rezygnacja zostanie zgłoszona najpóźniej na 1 dzień przed terminem wizyty albo w przypadku odwołania wizyty przez Podmiot Leczniczy. Zwrot opłaty rezerwacyjnej następuje w terminie 7 dni roboczych od dnia, w którym wizyta miała się odbyć.
  6. W przypadku niestawienia się przez pacjenta na wizytę lub jej odwołania w terminie krótszym niż 1 dzień przed terminem wizyty, opłata rezerwacyjna nie podlega zwrotowi.
  7. W przypadku stawienia się przez pacjenta na wizytę, opłata rezerwacyjna jest zaliczana na poczet płatności za tę wizytę.


ROZDZIAŁ 10

Sposób obserwacji pomieszczeń ogólnodostępnych oraz pomieszczeń, w których są udzielane świadczenia zdrowotne

§ 16

  1. W celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów i pracowników oraz ich mienia, Podmiot Leczniczy dokonuje obserwacji pomieszczeń ogólnodostępnych za pomocą środków technicznych umożliwiających rejestrację obrazu („Monitoring”). Do pomieszczeń ogólnodostępnych zalicza się:
    1. hol;
    2. recepcję;
    3. zewnętrze Zakładu Leczniczego.
  2. W celu zapewnienia prawidłowego przebiegu procesu leczenia, po poinformowaniu pacjenta o wykorzystywaniu środków technicznych umożliwiających rejestrację obrazu oraz uzyskaniu jego pisemnej zgody, Monitoring stosowany jest także w gabinetach lekarskich. Nieudzielenie przez pacjenta zgody na nagrywanie nie powoduje zwolnienia Podmiotu Leczniczego z obowiązku udzielenia świadczenia zdrowotnego.
  3. Monitoring na terenie Zakładu Leczniczego działa całodobowo.
  4. Nagrania uzyskane w wyniku zastosowania Monitoringu przetwarza się wyłącznie w celach określonych powyżej oraz przechowuje się przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące od dnia nagrania.
  5. Monitoring stosowany jest z uwzględnieniem konieczności poszanowania intymności i godności pacjenta oraz jego danych osobowych, jak również z poszanowaniem przepisów powszechnie obowiązującego prawa, a w szczególności Rozporządzenia 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).


ROZDZIAŁ 11

Wejście w życie

§ 17

  1. Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem 23.04.2025 r.
  2. W tym samym dniu traci moc regulamin organizacyjny z dnia 5 kwietnia 2024 r.