UMÓW WIZYTĘ

Most protetyczny – czym jest? Wskazania, przeciwwskazania

Most protetyczny – czym jest Wskazania, przeciwskazania

Most protetyczny to estetyczne i efektywne rozwiązanie problemu braków zębowych. Jest kilka warunków, które trzeba spełnić, żeby wykorzystać to rozwiązanie, ale jeśli się to uda, to po założeniu mostu protetycznego pacjent odzyskuje praktycznie pełną funkcję uzębienia i piękny uśmiech.

Co to jest most protetyczny?

Mosty protetyczne to typ stałych uzupełnień protetycznych pozwalających wypełnić lukę po jednym, dwóch, a nawet trzech sąsiadujących ze sobą zębach. W pewnym uproszczeniu mówi się, że mosty protetyczne to protezy częściowe, choć od strony technicznej ich budowa i osadzenie wyraźnie się pod tym względem różnią.

Jak wygląda most protetyczny?

Budowa mostu protetycznego w ogólnym ujęciu nie jest skomplikowana, aczkolwiek należy zaznaczyć, że techniczne szczegóły będą różne w przypadku poszczególnych typów mostów. Mosty kompozytowe, mosty pełnoceramiczne, mosty na podbudowie metalowej i most tymczasowy będą wykonywane nieco inaczej, jednak ogólna struktura jest zbliżona.

Most protetyczny składa się z przęsła podtrzymywanego przez wkład metalowy (mosty porcelanowe na metalu) lub na podbudowie z tlenku cyrkonu bądź zbudowanego w całości z porcelany (most pełnoceramiczny). Przęsłem mostu protetycznego może być też odbudowa w całości metalowa – obecnie jest to rozwiązanie rzadko spotykane, wykorzystywane jako uzupełnienie brakujących zębów bocznych. Niezbyt estetyczne, ale bardzo trwałe.

Przęsło mostu protetycznego osadza się na filarach, czyli albo odpowiednio przygotowanych zębach filarowych, albo implantach, jeśli własne zęby filarowe pacjenta są osłabione lub braki w uzębieniu są bardziej rozległe.

Jak zakłada się most protetyczny?

Za pomocą mostu protetycznego można uzupełnić relatywnie duże braki zębowe, ale sama procedura założenia mostu protetycznego na łuku zębowym jest dość skomplikowana i czasochłonna, ponieważ wymaga bardzo precyzyjnego dopasowania.

  1. Pobranie wycisków wstępnych.
  2. Przygotowanie zębów filarowych lub wszczepienie implantów.
  3. Wykonanie mostu tymczasowego (most adhezyjny lub tymczasowe mosty kompozytowe).
  4. Wykonanie ostatecznego mostu protetycznego w laboratorium.
  5. Przymierzenie i dobór koloru zębów.
  6. Wykończenie mostu protetycznego.
  7. Zacementowanie do sąsiednich zębów lub implantów.

Co istotne, zanim założy się mosty protetyczne, konieczne jest przeprowadzenie leczenia filarów, jeśli nie są one w odpowiednim stanie. Dopiero po wyleczeniu chorób jamy ustnej można dopasowywać mosty.

Most protetyczny – wskazania

Wskazaniem do założenia mostu zębowego jest brak od jednego do trzech zębów, przy czym po obu stronach ubytku muszą znajdować się albo zdrowe zęby filarowe, albo miejsce na implanty.

Most protetyczny – przeciwwskazania

Jedynym ograniczeniem stosowania mostów protetycznych jest zbytnie osłabienie naturalnych zębów, które miałyby być filarami odbudowy. Mostów nie zakłada się też przy zmienionych chorobowo dziąsłach, bo nie można ich wówczas prawidłowo dopasować.

Most protetyczny – możliwe powikłania

Poprawnie założony most protetyczny powinien podlegać okresowej kontroli, konieczna jest też dbałość o higienę jamy ustnej. Wtedy ryzyko wystąpienia powikłań jest niewielkie.

  • Mosty protetyczne założone na naturalnych zębach wymagają ich oszlifowania, co zwiększa ryzyko próchnicy, włącznie z próchnicą głęboką kwalifikującą się do leczenia kanałowego.
  • Sporadycznie może dochodzić do przetarć lub pęknięć powierzchni zębów filarowych.
  • Konsekwencją założenia mostu jest częściowy zanik kości pod przęsłem.

Im krótszy most, tym mniejsze ryzyko powikłań, ale kluczowe znaczenie ma prawidłowe dobranie uzupełnienia i właściwe przygotowanie pacjenta.

Most protetyczny – efekty leczenia przed i po

Mosty protetyczne – może poza metalowymi – zdecydowanie mają dziś poważne walory estetyczne, jednak nie jest to ani jedyna, ani najważniejsza z ich zalet.

  • Mosty protetyczne pozwalają na prawie całkowite odzyskanie siły żucia.
  • Zmniejszają ryzyko uszkodzenia zębów przeciwstawnych.
  • Pozwalają na uniknięcie np. chorób stawów skroniowo-żuchwowego, które pojawiają się przy brakach zębowych, jeśli większość żucia odbywa się tylko po jednej stronie jamy ustnej.
  • Zwiększają skuteczność realizacji funkcji wokalnej.

Po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego z nowym mostem protetycznym pacjent odzyskuje prawie całkowitą funkcjonalność swojego uzębienia.

Zalety mostów protetycznych

Mosty protetyczne, jako uzupełnienia stałe, zapewniają większy komfort niż protezy wyjmowane, ale to nie jest ich jedyna zaleta.

  • Są bardzo trwałe i nie zmieniają wyglądu w okresie używania.
  • W przypadku założenia na tak zwane zęby filarowe można je uznać za rozwiązanie nieprzesadnie inwazyjne.
  • Lista przeciwwskazań i możliwych powikłań jest niewielka.
  • Uzupełnienie brakujących zębów jest pełne – dotyczy nie tylko estetyki, ale przede wszystkim funkcji.
  • Jest to technika dość powszechna, więc w celu założenia i przeglądu mostu nie trzeba jeździć do oddalonego gabinetu stomatologicznego.
  • Kilka dostępnych typów mostów pozwala przywrócić ciągłość łuku zębowego u pacjentów z różnymi potrzebami i możliwościami finansowymi.

Procedura wykonania mostu protetycznego jest jedną z najczęściej rekomendowanych, jeśli chodzi o uzupełnienie brakujących zębów, co jest najlepszym dowodem na to, że waga zalet jest większa niż wad.

Wady mostów protetycznych

Jak każde rozwiązanie, także mosty protetyczne mają pewne wady.

  • Konieczność oszlifowania zębów filarowych – oszlifowane zęby są bardziej podatne na rozwój próchnicy.
  • Dość wysoka cena – tym wyższa, im trwalsze materiały mają zostać zastosowane.
  • Ograniczenia wynikające z naturalnej struktury uzębienia: jeśli stwierdzi się nieprawidłowy kształt koron zębów czy nawet w przypadku próchnicy może nie być możliwości przygotowania planu leczenia z uwzględnieniem mostów.

Uzupełnienie braków zębowych mostami w większości przypadków jest dobrym rozwiązaniem, ale najczęściej dentysta jest w stanie wskazać alternatywne opcje.

Ile wytrzymuje most protetyczny?

Most porcelanowy może wytrzymać nawet kilkanaście lat. Podobnie trwały (ale znacznie mniej estetyczny) jest most metalowy. W przypadku mostów protetycznych na podbudowie cyrkonowej jest to niewiele mniej. Zwykle okres gwarancyjny na most zębowy wynosi 1-3 lat.

Ile kosztuje most protetyczny na 1,2 oraz 3 zęby?

Mosty protetyczne są wyceniane zwykle „za punkt”, przy czym punktem jest osobno każdy z zębów filarowych oraz każdy z zębów brakujących (brak pojedynczego zęba uzupełnia się więc mostem trzypunktowym). W najtańszych wariantach taka procedura kosztuje około 3000 złotych, przy mostach na implantach cena może przekraczać 10 tys. złotych.

Jak czyścić mosty protetyczne?

Mosty protetyczne czyści się tak samo, jak naturalne zęby, trzeba tylko pamiętać o konieczności dodatkowej irygacji, aby wypłukać zanieczyszczenia z tych miejsc, do których szczoteczka nie sięga.

Most protetyczny czy implant? Co wybrać?

Takiej decyzji nie da się podjąć samodzielnie. Trzeba odwiedzić gabinet stomatologiczny i skonsultować się z dentystą. W przypadku braku pojedynczych zębów często sugerowanym rozwiązaniem będzie implant, jednak przy większych ubytkach, jeśli stan jamy ustnej na to pozwala, mosty protetyczne będą rozwiązaniem optymalnym. Oba rozwiązania różnią się także ceną, co jeszcze bardziej komplikuje kwestię wyboru.

Odbudujemy Twoje zęby!

Dzięki technikom z doskonałego laboratorium protetycznego i współpracy z najwyżej wykwalifikowanymi stomatologami jesteśmy w stanie przygotować mosty protetyczne dla większości pacjentów z brakami zębowymi. Już dziś umów się na wizytę i przekonaj się, jak możemy pomóc w Twoim przypadku!