Stomatologia zachowawcza i estetyczna

Leczenie zachowawcze sprowadza się do profilaktyki próchnicy zębów oraz do leczenia powstałych ubytków próchnicowych zarówno u dzieci jak i u dorosłych.

Stomatologia dzieci i dorosłych

Do powstawania próchnicy przyczyniają się głównie bakterie rozwijające się w płytce nazębnej, nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz niewłaściwa dieta. Nieleczona próchnica zębów może doprowadzić nawet do ich utraty i stać się początkiem innych poważnych chorób. Regularne wizyty u dentysty i właściwa profilaktyka pozwolą na ograniczenie rozwoju próchnicy, a przy jej występowaniu na szybkie działanie zapobiegawcze. Prawdziwa profilaktyka zakłada:
- wizyty kontrolne przynajmniej dwa razy w roku,
- utrzymywanie odpowiedniej jamy ustnej (prawidłowe szczotkowanie, stosowanie irygatorów oraz nici dentystycznych),
- lakowanie i lakierowanie zębów mlecznych i „świeżo” wyrzniętych zębów stałych,
- odpowiednia dieta,
- regularne czyszczenie i piaskowanie zębów w gabinecie dentystycznym.

Leczenie ubytków próchnicowych

Wybór metody leczenia ubytków próchnicowych zależy w głównej mierze od ich stopnia zaawansowania oraz wieku pacjenta. We wczesnym stadium próchnicy zębów mlecznych możliwe jest leczenie przy zastosowaniu preparatów fluorowych (lakowanie, lapisowanie). Najczęściej jednak zdarzają się duże ubytki, które trzeba oczyścić z próchnicy i wypełnić.
W naszym gabinecie stosujemy wypełnienia światłoutwardzalne, których kosmetyka i kolor są dostosowane indywidualnie dla każdego pacjenta. Specjalnie dla dzieci mamy wypełnienia w różnych kolorach tęczy.

Leczenie nadwrażliwości

Dotkliwy ból przy jedzeniu lub piciu potraw zimnych, słodkich czy kwaśnych lub w zetknięciu z zimnym powietrzem może świadczyć o nadwrażliwości zębów. Zwykle powodem jest odsłonięcie korzeni zębów na skutek cofania się dziąseł czy też uszkodzenie lub starcie szkliwa chroniącego dostęp do unerwionej części zęba. Najczęstszymi przyczynami nadwrażliwości są:
- choroby dziąseł i zębów tzw. próchnica przyszyjkowa,
- niewłaściwa technika szczotkowania,
- parafunkcja tj. zgrzytanie lub zaciskanie zębów,
- niewłaściwa dieta,
- niedobór witamin.

Nadwrażliwość można leczyć wzmacniając zęby fluorem (lakierowanie zębów), ochraniając odsłonięte szyjki zębowe, stosując odpowiednią profilaktykę zębów.

Wybielanie zębów Gdańsk

W HCentrum Stomatologicznym stosujemy metodę wybielania zębów z użyciem akrylowych nakładek dopasowanych do kształtu zębów pacjenta z żelem wybielającym. Jest to metoda stosowana przez pacjenta w domu. Przed wybieleniem należy wykonać czyszczenie zębów z kamienia i osadu. Aby utrwalić efekt wybielania należy po zabiegu unikać pokarmów i napojów barwiących oraz zrezygnować z palenia papierosów.

Scaling i piaskowanie

Scaling jest zabiegiem polegającym na usunięciu twardych złogów nazębnych (kamienia nazębnego). Tendencje do tworzenia się kamienia nazębnego oraz szybkość jego powstawania przeważnie są cechami indywidualnymi niemniej jednak duży wpływ ma picie dużej ilości kawy czy herbaty oraz palenie tytoniu. Proces osadzania się kamienia nazębnego można ograniczyć przez prawidłową higienę zębów ( regularne szczotkowanie i używanie nici dentystycznej). Nadmierne nagromadzenie się kamienia nazębnego może doprowadzić do paradontozy.
W naszym gabinecie scaling wykonujemy przy pomocy skalera ultradźwiękowego.
Uzupełnieniem zabiegu scalingu zębów często jest ich piaskowanie czyli usuniecie z powierzchni zębów osadu i powierzchniowych przebarwień przy pomocy piaskarki stomatologicznej.


ZADZWOŃ