UMÓW WIZYTĘ

Konsultacja stomatologiczna – z czego powinna się składać?

Konsultacja stomatologiczna – z czego powinna się składać?

Codzienna pielęgnacja zębów jest ważna, ale nie wystarczy, żeby prawidłowo dbać o zdrowie jamy ustnej. Regularne konsultacje stomatologiczne, zwane czasem „przeglądami” są tu kluczowe. Doświadczony stomatolog może zauważyć pewne zmiany, zanim staną się one oczywiste, a to sprawia, że wiele problemów będzie można usunąć, zanim staną się naprawdę dokuczliwe.

Z czego powinna składać się konsultacja stomatologiczna?

Konsultacja stomatologiczna ma tak naprawdę dwa etapy. W pierwszym stomatolog musi ustalić, w jaki sposób dbasz o swoje zęby: jakie codzienne zabiegi higieny przeprowadzasz, jak często chodzisz do dentysty i jakie procedury (oraz kiedy) były przeprowadzone. Po zebraniu tych informacji stomatolog ma wystarczające tło, aby dokonać przeglądu stanu zdrowia jamy ustnej. Czego dokładnie szuka się w czasie takiego przeglądu?

  • Próchnicy – określa się etap rozwoju, bada rozległość zmian i ich charakter.
  • Płytki bakteryjnej, osadów i złogów kamienia, które należy usunąć. Ważna uwaga: przy zaawansowanym kamieniu zębowym może nawet nie być możliwości pełnej oceny stanu zdrowia zębów, więc stomatolog może zalecić powtórzenie kontroli po higienizacji.
  • Wad ortodontycznych.
  • Chorób zębów wymagających leczenia chirurgicznego lub kanałowego.
  • Miejsc, które mogą wymagać uzupełnień protetycznych i implantologicznych.

Dobra klinika stomatologiczna zwykle zaleci też w ramach konsultacji wykonanie obrazowania RTG. Zdjęcie RTG pozwoli na dokonanie pełniejszej oceny i wykrycie problemów, które nie są widoczne na powierzchni zębów. Zdjęcia RTG będą też niezbędne, jeśli pacjent zgłasza się z epizodami bólu zęba, ale podstawowy przegląd nie wskazuje na jego źródło lub w przypadku podejrzenia, że niektóre zęby wymagają leczenia kanałowego. Zdjęcie nie musi być wykonywane przy każdej konsultacji, jeśli te odbywają się często, ale stomatolog, znając historię i obecny stan zdrowia jamy ustnej pacjenta będzie mógł je zalecić z odpowiednią częstością.

Jak przygotować się do konsultacji stomatologicznej?

Podstawowe badanie stomatologiczne nie wymaga zaawansowanego przygotowania. Po prostu oczyść zęby szczoteczką, nicią dentystyczną i płynem do płukania jamy ustnej tak, jak robisz to codzienne. Nie staraj się szczególnie usunąć osadów nazębnych czy wprowadzać nowych metod pielęgnacji.

Jeśli dysponujesz starszymi zdjęciami RTG, masz dokumentację z implantologii albo z leczenia w zakresie periodontologii, weź ją ze sobą, bo to może pomóc stomatologowi w ocenie aktualnego stanu zdrowia jamy ustnej. Jeśli nie masz takich dokumentów – nie szkodzi.

Jakie badania mogą zostać zlecone po konsultacji stomatologicznej?

W zależności od tego, co wynika z konsultacji, stomatolog może zlecić bardzo różne badania. Podstawą będzie zdjęcie pantomograficzne, które jest w zasadzie elementem rozbudowanej diagnostyki, ale nie tylko.

  • W przypadku stwierdzenia wad ortodontycznych dentysta może zalecić bezpośrednią konsultację ze specjalistą z zakresu ortodoncji, który zleci wykonanie dodatkowych zdjęć RTG (np. cefalometrycznych)
  • Dodatkowe zdjęcia będą wykonane u pacjentów mających głęboką próchnicę lub chore korzenie zębowe.
  • W przypadku niektórych chorób dziąseł lub błony śluzowej mogą zostać przez stomatologa zalecone pewne badania laboratoryjne.

Najczęściej zleca się dodatkowe obrazowanie rentgenowskie, ale u niektórych pacjentów stomatolog zaleci wizytę u lekarza rodzinnego, żeby wykluczyć choroby ogólnoustrojowe mogące odbić się na zdrowiu jamy ustnej.

Czym kierować się w wyborze lekarza dentysty do konsultacji stomatologicznej?

Kluczowym elementem oceny jest profesjonalizm. O ile przegląd stanu zdrowia zębów faktycznie jest wykonywany rutynowo i nie jest procedurą skomplikowaną, wymaga olbrzymiej dokładności i spostrzegawczości. Jego celem jest wykrycie problemów na wczesnym stadium, dlatego wizyta powinna odbyć się w gabinecie znanym z doskonałego poziomu opieki nad pacjentami.

Ze względu na własną wygodę, wybierz stomatologa, który w klinice ma własną pracownię RTG zębów. Jeśli na miejscu jest też implantolog, ortodonta lub chirurg, to prawdopodobnie będzie można również leczenie przeprowadzić w tym samym miejscu. Czy to konieczne? Nie, ale na pewno bardzo wygodne i zwykle pozwala lepiej i pełniej zadbać o zdrowie zębów i dziąseł.

Co ile powinno wykonywać się okresowe wizyty kontrolne?

Pierwsza wizyta z dzieckiem (tzw. adapatacyjna) może odbyć się już po wyłonieniu pierwszego zęba i później co 3-6 miesięcy. U dzieci zalecany interwał przeglądów to 6-12 miesięcy, u dorosłych zaleca się wizytę kontrolą raz do roku, jednak w razie konieczności lekarz może zalecić częstsze kontrole.

Konsultacja stomatologiczna, a ciąża – czy bezpiecznie jest udać się do gabinetu stomatologicznego?

W skrócie: TAK! Być może stomatolog uzna, że rentgen mógłby być w danym przypadku zbyt niebezpieczny, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać choćby częściowy przegląd. Można nawet przygotować plan leczenia niektórych ubytków na okres po ciąży. Jeśli leczenie kanałowe nie będzie pilną koniecznością, też można odłożyć je na później. Nawet jeśli kompleksowa konsultacja stomatologiczna nie będzie możliwa w danym momencie, warto przeprowadzić przynajmniej podstawowy przegląd.

Pomożemy Ci długo cieszyć się zdrowymi zębami!

Nie ma znaczenia, że przez lata nie sprawdzałeś zdrowia swoich zębów. Nie będziemy Cię oceniali, ale chętnie pomożemy Ci wrócić do prawidłowej rutyny. Umów się na konsultację stomatologiczną w profesjonalnej klinice i zadbaj o swoje zęby tak, jak należy!