Chirurgia

Chirurgia stomatologiczna jest działem stomatologii zajmującym się różnego rodzaju procedurami od prostych ekstrakcji do bardziej skomplikowanych zabiegów chirurgicznych. W obecnym stanie wiedzy medycznej dostępne są różnego rodzaju bezpieczne i dobrze działające środki znieczulające, dzięki którym zabieg przebiega bezboleśnie i w komforcie dla pacjenta.

Usuwanie zębów mlecznych i stałych

Ekstrakcja (usunięcie zęba) jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu w znieczuleniu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Usuwanie zębów zatrzymanych

Zęby zatrzymane są to w pełni wykształcone zęby, które nie wyrznęły się i w całosci tkwią w tkance kostnej szczęki lub żuchwy. Są one widoczne jedynie na zdjęciu rtg. Jeżeli zęby te utrudniają leczenie protetyczne, ortodontyczne lub są przyczyną dolegliwości bólowych to zachodzi konieczność ich usunięcia.

Resekcje

Resekcja wierzchołka korzenia jest zabiegiem polegającym na usunięciu zmian okołowierzchołkowych w kości wraz z wierzchołkiem korzenia, a następnie uzupełnienieniu kanału korzeniowego materiałem biokompatybilnym. Najczęściej zabieg wykonywany jest w przypadku niepowodzenia leczenia kanałowego zęba z uwzględnieniem budowy anatomicznej żuchwy i szczęki.


ZADZWOŃ