Bóle głowy i twarzy / zaburzenia ruchu żuchwy

Najczęstszą przyczyną bólu głowy jest upośledzenie czynności mięśni w okolicy żuchwy powstałe na skutek zaciskania i zgrzytania zębami. Równie często przyczyną jest również dysfunkcja stawu skroniowo - żuchwowego polegająca na wadliwym położeniu tzw. krążka stawowego, który uciska nerwy i naczynia krwionośne w okolicy skroniowej co daje uporczywy ból.

Choroby stawu skroniowo-żuchwowego

Choroby stawu skroniowo-żuchwowego objawiają się bólem przy otwieraniu i zamykaniu szczęk, często tym czynnościom towarzyszą trzaski, które są objawem przemieszczenia tzw. krążka stawowego. Nieprawidłowe ułożenie krążka daje nieprawidłowe funkcjonowanie stawu, co z kolei jest przyczyną wadliwej pracy mięśni głowy, szyi i ramion. Odczuwalny jest dyskomfort oraz ból, który często przypomina migrenę. Wielu pacjentów latami bezskutecznie leczy tenże ból u lekarzy różnej specjalności od neurologów i psychiatrów po innych specjalistów.

Bruksizm / Zaciskanie zębów

Bruksizm jest to termin medyczny określający patologiczne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki , występujący najczęściej w nocy.
Choroba doprowadza do rozchwiania zębów w szczęce i żuchwie, starcia koron zębowych, pękania szkliwa, zmian – początkowo zapalnych, a następnie zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych, prowadzących do ograniczenia ruchów w tych stawach. Bruksizm może doprowadzać do przewlekłego bólu głowy.
Leczenie stomatologiczne bruksizmu polega na usuwaniu nieprawidłowości zgryzu oraz stosowaniu szyn i płyt ograniczających ruchy żuchwy i chroniących uzębienie. W następnym etapie naprawia się ubytki spowodowane bruksizmem.
Organizm człowieka składa się z różnych części połączonych w jedną całość. Dysfunkcja jakiegoś organu ma bezpośredni wpływ na inne układy. Bóle różnych okolic głowy, mięśni karku oraz mięśni okołokręgosłupowych i obręczy barkowej mogą być właśnie objawem bruksizmu. Wiele osób cierpiących na bóle głowy w okolicy skroniowej i czołowej uważa, że ma migrenę. W rzeczywistości u 80% osób te dolegliwości są spowodowane bruksizmem. Migrena jest chorobą o podłożu neurologiczno - naczyniowym. Podczas ataku dochodzi do zwężenia naczyń mózgowych, przy jednoczesnym wydzielaniu dużej ilości serotoniny. Silny ból jest jednym z jego objawów.
W przypadku bruksizmu, bóle głowy powstają w wyniku wzmożonego napięcia mięśni głowy i szyi. Źródłem tego napięcia są nadmierne i często asymetryczne przeciążenia w obrębie narządu żucia. Co je powoduje? Wady zgryzu, źle dopasowane plomby, mosty, protezy, korony albo ... żucie gumy. To nie wszystkie przyczyny. Lekarze uważają, że zaciskanie zębów jest schorzeniem psychosomatycznym, podobnie jak np. choroba wrzodowa żołądka. A więc powodem bruksizmu, poza czynnikiem "zwarciowym" jest też czynnik " psychiczny" czyli po prostu długotrwały stres i silne napięcie. Dopiero współistnienie tych dwóch czynników oraz swoistej podatności tkankowej prowadzi do wystąpienia pełnych objawów schorzenia.

Chrapanie i bezdech senny

Częstą przyczyną chrapania obok dużej nadwagi są wady zgryzu polegające na dotylnym położeniu żuchwy. Wadliwe położenie żuchwy powoduje nieprawidłowy przepływ powietrza co manifestuje się akustycznym efektem (chrapaniem) to z kolei prowadzi do bezdechu sennego.
Bezdech senny to poważne zaburzenie zdrowia . Polega ono na powtarzającym się ograniczeniu przepływu powietrza podczas snu, wskutek opadania zwiotczałej tkanki odcinka dróg oddechowych w gardle, co z kolei powoduje głośne chrapanie, chwilowe wybudzenia, niedotlenienie i podwyższone ciśnienie krwi. Tysiące pacjentów z zespołem bezdechu sennego cierpi na wzmożoną senność w ciągu dnia, bóle głowy i nadciśnienie. Jest coraz więcej dowodów na to, że chroniczny bezdech senny występuje rodzinnie i związany jest ze zwiększoną podatnością na choroby oraz śmiertelnością.
W wielu przypadkach pomoc może przynieść leczenie za pomocą aparatu przeciw chrapaniu zakładanego na noc . Aparat wysuwa żuchwę do przodu co usprawnia proces oddychania i nie ma efektu chrapania i bezdechu sennego.


ZADZWOŃ